google27eaa3905ca3fee3.html

Napriek tomu, že sme uprostred leta, vrtochy počasia priniesli so sebou prechladnutie a kašeľ. Čo s tým?

Pokiaľ je kašeľ skôr suchý, volíme byliny, ktoré obsahujú slizovité komponenty, tie môžu sliznice chrániť (ibištek, slez, skorocel, podbeľ, …). K tomu môžeme pridať byliny s protizápalovým účinkom, aby sme zmiernili akútny útok zápalu (šalvia, tymián, materina dúška, lipa, kamilka, repík, cibuľa, cesnak, …). Niektoré z týchto bylín sa rovnako uplatnia aj ako  podpora odkašliavania a uvoľnenia dýchacích ciest. Formu užívania volíme podľa vlastného uváženia. Odporúčame kombinovať liečbu. Vzhľadom na to, že slizovité látky sú termolabilné a pritom terapeuticky cenné, kombinujme sirupy s čajmi, ktoré zabezpečujú vylúhovanie ostatných účinných zložiek.

V pokročilejších štádiách kašľa volíme už iba byliny podporujúce vykašliavanie, ktoré obsahujú určité množstvo saponinov (hlavne tymián, majorán a prvosienka). Môžeme priradiť ešte rastliny s upokojujúcim účinkom.

Pokiaľ sa jedná o tzv. čierny kašeľ alebo ľahšiu formu tuberkulózy, kombinujeme predpísanú liečbu antibiotík s odvarmi z bylín obsahujúcich kyselinu kremičitú : tymián, pľúcnik, praslička. Ani pri liečbe bylinami netreba zabúdať na pravidelný prísun C vitamínu v prirodzenej forme. Čerstvé ovocné šťavy. Jahody, čučoriedky alebo mimoriadne zdravé granátové jablko, ktoré je už dostať aj u nás. Niekedy sa stane, že zápal postihne aj hlasivky a chrapot vám nedovolí dostatočne komunikovať. Väčšinou ide iba o krátkodobú poruchu, ktorá sa opäť sama upraví. Pokiaľ trvá dlhšie, je potrebné urobiť podrobné vyšetrenie, aby sa vylúčila možnosť vážnejšej choroby. Troj, štvordňový chrapot obvykle spôsobuje infekčné ochorenie horných ciest dýchacích. Z bylinných prípravkov sú v tomto prípade najvhodnejšie sirupy, napr. skorocelový, sirup z materinej dúšky alebo z tymiánu. Veľmi účinné sú aj zábaly.

Osvedčil sa hlavne známy Priessnitzov zábal – buď samostatne alebo s cibuľou:

Návod: 15 – 20 dg cibule nakrájame na drobno, podusíme bez soli na niekoľkých lyžiciach vody, pridáme lyžičku feniklu a trochu anízu. Len čo bude cibuľka sklovitá, rozotrieme ju na plienku, zaistíme gázou a priložíme na krk či hrudník. Navrch ešte priložíme igelit a teplý šál. Tento zábal je veľmi účinný aj pri zdurení lymfatických uzlín.

*

Tip od vydavateľstva Eugenika

*

Skvelý je aj tzv. chrenový lieh:

Návod: Vyrobíme ho tak, že do fľaše vložíme jemne nastrúhaný chren (asi do 1/3) a zalejeme 60 % alkoholom. Macerujeme asi jeden deň a potom scedíme. Do tohto prípravku namočíme vatu a priložíme ju na postihnuté žľazy, previažeme teplým šálom a necháme pôsobiť do rána. Bude to síce páliť, ale pre rýchle vyliečenie musíme niečo vydržať. Hrdlo sa vám vylieči za deň, hoci je možné, že na krku budete mať ešte pár dní vyrážky. Tie napokon tiež ustúpia. Pri veľmi citlivej koži neodporúčame túto liečebnú metódu. Potom je lepšie dať si na vatu zohriatu soľ, omotať okolo hrdla, na to položiť plienku, alebo inú bavlnenú látku, na ňu igelit a hodvábnu šatku, najlepšie modrej farby.

Ak ste niekde na konferencii, učíte alebo musíte účinkovať, prvú pomoc pri chrapote vám zaistí aj pivo s vajcom. Fľašu piva zohrejete takmer na bod varu a vmiešate do nej dve surové žĺtka z vajíčka a lyžičku medu. Čo najteplejšie na pár dúškov vypijete. Chrapot prestane takmer ihneď, ale o tri hodiny je opäť všetko po starom. Vhodný je aj zelený čaj s kurkumou. Jedna čajová lyžička čaju na štvrť čajovej lyžičky kurkumy do troch deci vody. Časť vykloktať a časť vypiť.

*

*

(Prečítané 2 050 krát, 1 dnes)
 

One Response to Kašeľ a čo s ním?

  1. Ivana píše:

    Vynikajúce sú domáce sirupy, ja robím cesnakový, tymiánový a cibuľový…