Prírodný repelent z esenciálnych olejov
Zdravie si môžeme chrániť aj prírodným repelentom pripraveným podľa vlastnej potreby
Je možné bojovať proti nepríjemnému hmyzu aj ináč ako len syntetickými látkami? Sú nejaké prírodné alternatívy nepoškodzujúce zdravie, vhodné aj pre citlivý detský organizmus? A sú tieto možnosti účinné? Verte, že sú, pretože v prírode vždy existuje účinná pomoc na každý problém.
Tieto látky boli využívané po stáročia, prakticky odskúšané, posúvané z generácie na generáciu, a v súčasnosti sa týmito možnosťami zaoberá aj vedecký výskum. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, ako si prírodnými látkami chrániť zdravie.
Bylinky, koreniny a esenciálne oleje okrem harmonizácie organizmu dokážu efektívne odpudzovať aj komáre, muchy, kliešte, blchy, vši, pavúky a iný nepríjemný hmyz a chrániť nás tak pred nepríjemnými dôsledkami štípancov, opuchom, svrbením, ale aj súvisiacimi ochoreniami (alergie, lymská borelióza, kliešťová encefalitída). Repelenty z esenciálnych olejov a bylinkových výťažkov predstavujú prírodnú alternatívu k syntetickým látkam. Fungujú rovnako dobre, dokonca v mnohých prípadoch efektívnejšie ako tie chemické. Na rozdiel od chemických repelentov, repelenty z prírodných silíc nezaťažujú organizmus toxickými látkami, posilňujú zdravie a neznečisťujú životné prostredie. Je možné ich použiť na odev, priamo na pokožku alebo do priestoru. Esenciálne oleje a bylinky je možné použiť ako repelent pre dospelých aj deti.
Prečo sa však zaujímať o prírodnú možnosť, keď máme k dispozícií množstvo chemických prípravkov? Nuž, syntetické repelentné prípravky obsahujú látky DEET (dietyl-toluamid) alebo pikaridin (KBR 3023). Dlhodobé vystavenie organizmu týmto látkam, v kombinácii s inými bežne používanými chemikáliami, insekticídmi, pesticídmi, môže poškodiť pečeň, obličky, činnosť centrálneho nervového systému, spôsobiť nespavosť, zmeny nálady a ovplyvňovať kognitívne funkcie mozgu. Repelenty s obsahom DEET inhibujú aktivitu enzýmu acetylcholínesterázy (AChE). Je to enzým, ktorý sa nachádza v nervovom tkanive, svaloch, červených krvinkách. Acetylcholínesteráza sa podieľa na ukončovaní prenosu signálov medzi jednotlivými nervovými bunkami tým, že rozkladá neurotransmiter acetylcholín. Ak by tento enzým nefungoval, organizmus by bol v kŕči, došlo by k nervovo-svalovej paralýze, a k smrti udusením, pretože by boli v kŕči aj dýchacie svaly.
Pre názornosť môžem uviesť ďalšie látky, ktoré fungujú ako inhibítory AChE a sú neslávne známe z minulosti. Okrem už spomínaných pesticídov (organofosfátové, karbamátové a chlórované deriváty nikotínu) do tejto skupiny patria aj nervové jedy (Sarin, Soman, VX či Tabun). Charakteristickými prejavmi otravy takýmito chemikáliami je svalová slabosť, ťažkosti pri chôdzi, problémy s dýchaním, neostré videnie, vracanie, potenie, závraty, poškodenie nervovej sústavy až smrť.
Syntetické repelenty sa neodporúča používať u detí do troch rokov a aj v prípade, ak je žena tehotná. U starších detí je možné ich použitie len v obmedzenom množstve. Takže v takýchto prípadoch príde vhod aj iné, zdravšie riešenie, a to v podobne bylinných výťažkov, olejov a silíc. Čo sa týka komplexného pohľadu na človeka v boji proti štípancom je dôležité doplniť aj vitamíny skupiny B (hlavne tiamín), vitamín C a dať do poriadku imunitný systém. Ale to je už iná téma, na ktorú sa bližšie pozrieme v inom príspevku.
Návod, ako si pripraviť vlastný repelent
Do šálky olivového oleja (alebo mandľového, tekvicového, či iného oleja), ktorý bude tvoriť základ pre esenciálne oleje, pridáme 10 – 25 kvapiek esenciálnych olejov. Môžeme pridať eukalyptový, mätový, rozmarínový, levanduľový a iné. Olej môže obsahovať jeden druh esenciálneho oleja, alebo aj viac (najviac však 5). Všetko spolu uzavrieme, pretrepeme. Uchovávame na tmavom a chladnom mieste. Pred použitím pretrepeme a pri aplikácii sa vyhneme kontaktu s očami.
Tip: 250 ml olivového oleja, pridáme esenciálne oleje: 8 kvapiek eukalyptového, 5 kvapiek levanduľového, 1 kvapku mätového, 2 kvapky citrónovej trávy, 1 kvapka škoricového oleja. Esenciálne oleje si môžete namiešať podľa potreby alebo chuti.
Tip: 250 ml jojobového (alebo olivového) oleja, pridáme esenciálne oleje: 10 kvapiek citronela, 5 kvapiek levanduľového, 5 kvapiek čajovníka, 5 kvapiek mätového oleja.
Použitie esenciálnych olejov
- Kliešte – tea tree olej, rozmarín
- Komáre – citrónová tráva, mäta, bazalka, tymian, šalvia, levanduľa, škoricový olej
- Včely, osi, sršne – eukalyptus, tymian, mäta, citrónová tráva
- Pavúky – eukalyptus, ruža, levanduľa
- Mravce – škorica, mäta, klinčeky
- Vši – tea tree olej, rozmarín, eukalyptus, citrónová tráva
- Muchy – mäta, bazalka, šalvia
- Slimáky – palina, rozmarín
- Vošky – nátržník husí, ruta, aníz, bazalka, fenikel, kôpor
—
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.
Tip na knihu:
Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví– Užitočná príručka. Dozviete sa v nej o liečbe kameňmi, o ochrannom štíte organizmu, o korení ako alternatívnom lieku aj o diagnostike chorôb z tváre, rúk a nôh. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečbu dotykom, aromaterapiu, liečenie hlinou…
Úryvok: Před každým jídlem rozpustíme ve sklenici vody špetku zázvoru a vypijeme 30 minut před jídlem. „Jídlo se bude lépe trávit a tělo bude vysychat,“ psala Hildegarda. V díle svaté Hiddegardy jsem našla ještě jeden zajímavý recept. Domnívala se, že zázvor působí proti nádorovým onemocněním. Ve všech svých receptech na léčení tohoto onemocnění používala zázvor. Předkládám jeden z nich. Zázvor při léčení nádorů: Vezmeme 100 g mletého zázvoru, 100 g mletých mandlí, 50 g suché měsíčku lékařského, 50 g suchého vlaštovičníku. Vše smícháme a pomeleme na prášek. Užíváme preventivně 1 lžičku třikrát denně před jídlem. Yzop lékařský – Trvalka z čeledi hluchavkovitých. Původem je ve Středomoří, dobře se jí daří i na Ukrajině. U mě na chatě už mnoho let roste velký dřevitý keř, který je každé léto obsypán množstvím aromatických květů. Když dorostou nové snítky, uřežu je, a tak během léta sklízím 2–3krát úrodu. Bylina se množí dělením trsů nebo semeny. Je mrazuvzdorný, vydrží i teplotu minus 25–30° C. Jako koření se používají mladé listy a kvetoucí vrcholky rostlin.
Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.08 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.52 EUR
Súvisiace články:
2 Responses to Prírodný repelent z esenciálnych olejov
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
V bylinkách a prírodných látkach je obsiahnutá životná sila a energia prírody. Keďže človek je súčasťou prírody, môže túto úžasnú schopnosť prírody využívať aj vo svoj prospech.
www.naturterapy.skKategórie
Dobry den, velmi sa mi Paci Video liecitela Janosa Olajosa. Vyzera to na pohlad ako Keby Robil s ludmi zazraky. Poprosila by som Vas, Keby ste mi napisali na neho , Tel. C.,
Dakujem za pekny clanok. PS: „Osy“ nie „osi“.