google27eaa3905ca3fee3.html

bolest 1Bylinky a prírodné doplnky môžu byť účinným spôsobom zvládnutia bolesti a zároveň regenerácie organizmu. Milióny ľudí na celom svete trpia denne bolesťou, či už akútnou alebo chronickou. A to aj napriek tomu, že sa na nás z každej strany chrlia desiatky liekov proti bolesti.

Samotné lieky neriešia príčinu bolesti, ovplyvňujú len jej vnímanie. Mnohé z nich majú závažné nežiaduce účinky – zničia črevnú mikroflóru, poškodzujú tráviaci systém, zvyšujú riziko vzniku srdcovocievnych ochorení, môžu byť príčinou bolesti hlavy. Veľakrát sú v liečbe bolesti dokonca neúčinné.

 Navyše, v súčasnosti je vážnym problémom zneužívanie analgetík samoliečbou, užívanie vysokých dávok voľne predajných liekov bez hľadania príčiny a bez konzultácie s lekárom. Takto zbytočne vysoké dávky aj pri bežných problémoch podporujú vznik žalúdočných vredov, poruchy činnosti obličiek, pečene, pankreasu, sleziny, poruchy tvorby krvi, či liekmi podmienené bolesti hlavy (podaním analgetika, ktoré má pôsobiť proti bolesti, sa naopak bolesť ešte zväčšuje). Tým vzniká bludný kruh nezmyselného správania sa a naliehavosť vystúpiť z neho.

Samotná bolesť je vnímaná subjektívne a je ovplyvňovaná mnohými faktormi ako sú psychika, emócie, stres, výchova, dedičnosť, sociálne podmienky a mnohé ďalšie. Môže ísť o reakciu organizmu na poškodenie alebo ohrozenie. Signál, že sa niečo deje a je potrebné sa brániť alebo vyriešiť problém. Môže ísť o poškodenie svalu pri športe, alebo vnútorného orgánu pri úraze, pri ochorení či popálení. Ako príklad môže poslúžiť bolesť hlavy. Tá môže upozorňovať na zanedbaný pitný režim, príliš veľký stres, ale môže ísť aj o oslabenú pečeň, nádor či iné vážne ochorenie.

Na poškodenie, zranenie alebo infekciu reaguje samozrejme aj imunitný systém. Ide o sebaobranu organizmu, ktorou sa telo snaží čo najskôr z organizmu vylúčiť škodlivé látky či mikróby, ale aj poškodené bunky, a začať liečivú fázu. Imunitný systém reaguje tvorbou zápalu, a preto sa bolesť veľmi úzko viaže so zápalom. V prípade neriešenia problému môže prejsť do chronickej fázy. Imunitný systém je vyčerpaný neustálym bojom a pridružujú sa ďalšie ochorenia.

Chronický zápal patrí k hlavným rizikovým faktorom vzniku rakoviny, diabetu, srdcovo-cievnych a mnohých ďalších ochorení. Preto je dôležité hľadať príčinu bolesti, odstrániť ju a predchádzať vyčerpávaniu organizmu, inak je to len maskovanie problému, nie liečenie. Na vznik chronického zápalu a bolesti má vplyv aj zlé a nekvalitné stravovanie a nesprávne stravovacie návyky, vystavenie organizmu toxínom, prekyslený organizmus, stres, nedostatok pohybu.

bolest 3

Mnohé prírodné prostriedky účinne riešia bolesť a to aj v takých prípadoch, keď je klasická liečba neúčinná alebo nevhodná. Nástup ich účinku je síce o niečo pomalší ako v prípade farmaceutík, avšak nespájajú sa s takým množstvom závažných nežiaducich účinkov. Navyše, ako som už spomínala vyššie, bolesť vzniká vtedy, ak niečo v organizme nie je v rovnováhe. Čo je vhodnejšie, ak chceme obnoviť stratenú rovnováhu v organizme? Sú vhodné chemické látky, alebo prírodné prostriedky? Ak chceme začať riešiť bolesť, treba si v prvom rade uvedomiť dôležitosť správneho zloženia stravy, detoxikovať organizmus a doplniť pitný režim. Potom pôsobia prírodné látky oveľa efektívnejšie a výsledky sa dostavia rýchlejšie.

Za zváženie určite stoja bylinkové čaje zmierňujúce bolesť, zápal a ukľudňujúce psychiku – nechtík lekársky (Calendula officinalis), mäta pieporná (Mentha piperita), harmanček (Matricaria recutita), šalvia lekárska (Salvia officinalis), levanduľa (Lavandula officinalis), tymian (Thymus vulgaris), repík lekársky (Agrimonia eupatoria), medovka lekárska (Melissa officinalis).

Pomáhajú aj bylinky, ktoré pôsobia ako adaptogény, napríklad môj veľmi obľúbený a odolný krík – rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides).

Boswellia známa tiež ako indický kadidlovník, je nízky strom v Afrike, Indii a na strednom východe. Získava sa zo živice stromu Boswellia serrata. Jej extrakt obsahuje kyselinu boswellovú, ktorá má protizápalový účinok, pôsobí nielen proti bolesti ale aj opuchom. Keďže zápal je veľmi častou príčinou bolesti v organizme, rastliny a prírodné látky s protizápalovým pôsobením majú v liečbe bolesti nezastupiteľné miesto. Výsledky vedeckých štúdií potvrdili účinnosť Boswellie pri znižovaní bolesti u ľudí s osteoartrózou, reumatoidnou artritídou, ulceróznou kolitídou či kašľom.

Bromelain je enzým, ktorý sa získava z ananásu. Má schopnosť znižovať hladinu prostaglandínov, hormónov, ktoré sa podieľajú na vzniku zápalu. Nielen bromelain, ale aj mnohé ďalšie enzýmy, majú veľký prínos pre ľudí trpiacich artritídou a po úrazoch, pretože podporujú hojenie tkanív, svalov, šliach a spojivového tkaniva.

Použitím zeleného jačmeňa v liečbe bolesti sú dopĺňané nutričné látky pre posilnenie organizmu a regeneráciu. Jačmenná šťava obsahuje veľké množstvo enzýmov, ktoré zmierňujú ako bolesť tak aj opuch. Chlorofyl v jačmeni čistí zapálene tkanivá a rany. Vitamíny skupiny B v jačmeni prispievajú k zmierneniu bolesti. Jačmeň ovplyvňuje uvoľňovanie hormónu serotonínu, ktorý sa podieľa na vnímaní bolesti. Detoxikuje organizmus, čistí a posilňuje pečeň, harmonizuje psychiku. Takto sa podieľa ma liečbe bolesti.

Kapsaicín z chilli papričiek pomáha zmierniť bolesť aplikáciou na kožu. Účinný môže byť v prípade bolesti hlavy, chrbta, reumatoidnej artritídy, osteoartritídy, diabetickej neuropatie, fibromyalgie, neuropatické bolesti (bolesť spôsobená poškodením nervového systému).

Kurkumín je látka, ktorá sa nachádza v karí korení a kurkume. Vedci zistili, že kurkumín má schopnosť ovplyvňovať prozápalové bielkoviny – cytokíny. Táto látka tiež pomáha znižovať bolesť spojenú s autoimunitnými ochoreniami a zápalmi šliach, je účinný v liečbe žalúdočných vredov a tráviacich problémov, pomáha znižovať vysoký cholesterol. V tradičnej indickej medicíne sa kurkumín používa na liečbu artritídy, zápalu a infekcii, kožných problémov. Vedci v ňom identifikovali viac ako 133 rôznych bioaktívnych zlúčenín. Za posledných pár rokov boli vykonané stovky štúdii o jeho biologických účinkoch.

bolest 2Zázvor. Výsledky vedeckého výskumu potvrdzujú, že bolesť znižuje aj zázvor. Ide hlavne o bolesť spojenú s artritídou, kedy zázvor znižuje hladinu prostaglandínov v mieste zápalu a v organizme. Dokonca je dokázané, že zázvor môže znížiť bolesť a zápal účinnejšie ako nesteroidné protizápalové látky (aspirín).

Vrbová kôra je zdrojom glykozidu salicylanu, ktorého oxidáciou vzniká kyselina salicylová. Tá je známa protizápalovým a dezinfekčným účinkom, znižuje horúčku, zmierňuje bolesť, má antineuralgické a antioxidačné účinky. Nachádza sa nielen v kôre vŕby bielej, ale aj v topoli, v kvetoch prvosienky jarnej, túžobníku brestovanom. Výsledky štúdie z roku 2008 potvrdili, že vŕbová kôra má porovnateľný účinok ako komerčný produkt (aspirín) pri zmierňovaní bolesti kĺbov, ale bez typických nežiaducich účinkov. Zaujímavé je, že výraznejší účinok dosiahneme použitím extraktu z vŕbovej kôry ako použitím iba jednej účinnej látky – kyseliny acetylsalicylovej. Je to dané tým, že použitím extraktu sa v liečbe bolesti uplatňuje nielen účinok salicylanu (teda kyseliny acetylsalicylovej), ale aj iné zložky, ako sú flavonoidy, antioxidanty, vitamíny, minerály a ďalšie.

V prípade chronickej bolesti pomáha doplnenie vitamínu D (podľa niektorých štúdií sa jeho doplnením znížila dávka užívaných analgetík na polovicu), vitamínu C, horčíka, riboflavínu (vitamín B2), kyseliny alfa-lipoovej.

Omega-3-mastné kyseliny je skupina esenciálnych (teda nenahraditeľných) mastných kyselín. Náš organizmus si tieto kyseliny nevie sám vytvoriť, preto ich musíme prijímať v strave či doplnkoch. Tento typ mastných kyselín je pre organizmus potrebný z viacerých dôvodov – znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení, chránia elasticitu tepien, zabraňujú vzniku trombóz, pomáhajú udržiavať krvný tlak v norme, vyživujú mozog, chránia cievny systém. Jedným z takýchto významných účinkov je aj protizápalový. Tým, že v organizme, tkanivách alebo v rane ukľudňujú zápal, zmierňujú zároveň bolesť. Je to jeden zo spôsobov, ako sa podieľajú na zmierňovaní bolesti. Mechanizmus účinku vedie cez znižovanie produkcie zápalových mediátorov. Omega-3-mastné kyseliny pôsobia preventívne, alebo uľavujú od bolesti ako je migréna, menštruačné bolesti, artritída, astma. Najbohatším zdrojom nenasýtených matných kyselín typu omega-3 sú ľanové semiačka a ľanový olej.

Amarantový olej obsahuje významné množstvo esenciálnej aminokyseliny L-lysínu. Táto aminokyselina môže pomôcť zmierniť migrénu a bolesť spôsobenú zápalmi (vírusové infekcie, opar na perách, pásový opar a ďalšie). Použitím lyzínu spolu s vitamínm C a inými živinami potláča bolesť na hrudníku (angina pectoris).

Glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, MSM (metylsulfonylmetán) – pomáhajú zmierniť chronické bolesti, bolesti a zápaly kĺbov a šliach, osteoartritídu, svalové kŕče, migrénu, bolesť hlavy.

Bolesť môže začať ako akútna a postupne prejsť do chronického štádia. Bolestivý impulz je zvyčajne vyvolaný aktiváciou tzv. receptorov pre bolesť (zakončenia aferentných nervov). Tieto receptory sa nachádzajú na koži, vo svaloch, šľachách, kĺboch, kostnej dreni, ale aj vnútorných orgánoch a centrálnom nervovom systéme. Z týchto receptorov sú bolestivé impulzy vedené cez aferentné dráhy miechových povrazcov do mozgu. Na spracovaní a uvedomení si bolestivého impulzu sa podieľajú talamus, limbický systém, mozgová kôra.

Uvedomenie si bolestivého impulzu je teda závislé, okrem iného, aj od momentálneho psychického stavu človeka a od spôsobu myslenia. Predovšetkým v prípade chronických bolesti môžeme povedať, že je kontrolovaná myslením, negativitou či pocitmi beznádeje. V liečbe chronických bolestí má preto svoje významné miesto aj tzv. kognitívno-behaviorálna terapia, kedy sa postihnutý snaží zmeniť svoje postoje na pozitívne a vidieť situácie a svet viac vo svetlých farbách.

 Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

www.naturterapy.sk


Súvisiace články:


Tip našej redakcie na knihu:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví – Užitočná príručka. Dozviete sa v nej o liečbe kameňmi, o ochrannom štíte organizmu, o korení ako alternatívnom lieku aj o diagnostike chorôb z tváre, rúk a nôh. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečbu dotykom, aromaterapiu, liečenie hlinou…

Úryvok: Před každým jídlem rozpustíme ve sklenici vody špetku zázvoru a vypijeme 30 minut před jídlem. „Jídlo se bude lépe trávit a tělo bude vysychat,“ psala Hildegarda. V díle svaté Hiddegardy jsem našla ještě jeden zajímavý recept. Domnívala se, že zázvor působí proti nádorovým onemocněním. Ve všech svých receptech na léčení tohoto onemocnění používala zázvor. Předkládám jeden z nich. Zázvor při léčení nádorů: Vezmeme 100 g mletého zázvoru, 100 g mletých mandlí, 50 g suché měsíčku lékařského, 50 g suchého vlaštovičníku. Vše smícháme a pomeleme na prášek. Užíváme preventivně 1 lžičku třikrát denně před jídlem. Yzop lékařský – Trvalka z čeledi hluchavkovitých. Původem je ve Středomoří, dobře se jí daří i na Ukrajině. U mě na chatě už mnoho let roste velký dřevitý keř, který je každé léto obsypán množstvím aromatických květů. Když dorostou nové snítky, uřežu je, a tak během léta sklízím 2–3krát úrodu. Bylina se množí dělením trsů nebo semeny. Je mrazuvzdorný, vydrží i teplotu minus 25–30° C. Jako koření se používají mladé listy a kvetoucí vrcholky rostlin.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.08 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.52 EUR


(Prečítané 6 179 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.