google27eaa3905ca3fee3.html

ancient-essential-oils1

Tymian je veľmi silná bylinka, ktorá pomáha liečiť mnohé ochorenia. Je známa už od staroveku, kedy ju Egypťania používali na balzamovanie mŕtvych, a v časoch, keď sme viac rozumeli prírode a žili s ňou vo väčšej harmónií, sa tymian používal aj na prevoňanie a prečistenie ovzdušia v miestnosti.

Zapálený tymian vydymí všetky negatívne a jedovaté energie z prostredia, kde žijeme. Tymianová vetvička uložená pod vankúšom zabezpečí dobrý spánok a odoženie ťažké sny aj nočné mory.

Táto liečivá rastlina pomáha čistiť myseľ, posilňuje psychiku, upokojuje a dodáva odvahu a energiu. Preto sa často spája s odvahou pre mužov a silou pre ženy.

Tymian je vynikajúci prírodný čistič nielen negatívnych myšlienok a psychiky, ale aj celého organizmu na fyzickej úrovni.

Zdravotné prínosy  tymianu

Tymian charakteristický príjemnou aromatickou vôňou a štipľavou korenistou chuťou pochádza zo Stredomoria. Známych je niekoľko sto druhov rôznych odrôd, u nás predovšetkým materina dúška tymianová (Thymus serpyllum) – divo rastúca; a dúška tymianová – tymian (Thymus vulgaris), ktorý pochádza zo Stredomoria a u nás sa pestuje ako liečivá rastlinka. Posilňuje činnosť pečene aj obličiek.

Tymian (Thymus vulgaris) obsahuje silice, flavonoidy, saponíny, glykozidy, triesloviny, minerálne látky, železo, organické kyseliny a mnohé ďalšie zložky. Kvety a listy tymianu sú zdrojom esenciálneho oleja s mnohými liečivými účinkami. Najviac zastúpenými zložkami v ňom sú tymol a karvakrol, obsahuje však aj citral, linalol, borneol, pinén, gáfor, terpineol. Samotná silica alebo tymol sa však nepoužívajú, pretože na organizmus môžu pôsobiť toxicky (môžu spôsobiť rozpad červených krviniek a poškodenie obličiek).

Používa sa formou záparu, tymianového oleja, tinktúry, 2 – 5% masážnej zmesi, obkladu či na inhalácie. Tymianový olej si môžete pripraviť aj tak, že fľašu naplníte zdravými vysušenými bylinkami tymianu, zalejete olejom a necháte 10 dní stáť.

Všetky spomenuté zložky tymianu sú zodpovedné za antiseptické, antimikrobiálne, protivírusové, antibakteriálne, antimykotické, dezinfekčné a protiparazitické, protireumatické, protikŕčové, močopudné a karminatívne účinky. Môžeme ho použiť aj ako bioinsekticíd či prírodný repelent.

tymian-obecny

Tymian je účinný voči baktériám, plesniam aj kvasinkám (Candida albicans). Považuje sa za jedno z najsilnejších prírodných antibiotík, je účinný voči streptokokom, stafylokokom, aj MRSA. Pomôže aj vtedy, ak máte problémy s oparom, pretože dokáže inhibovať rast Herpes simplex vírusu (typ HSV1 aj HSV2) a taktiež na acyklovir rezistentný kmeň HSV1. Antibiotické a antioxidačné účinky a obsah karvakrolu v tymianovom oleji pôsobí preventívne aj liečivo proti baktérii Helicobacter pylori.

Silná je aj jeho antioxidačná aktivita. Stres, fajčenie, zápal, znečistené prostredie, zlá životospráva, to všetko podmieňuje vznik nerovnováhy medzi tvorbou a zneškodnením voľných radikálov a reaktívnych metabolitov kyslíka a dusíka. Oxidačný stres spôsobuje poškodenie dôležitých biomolekúl, čoho výsledkom je poškodenie buniek v organizme a smrť. Oxidačná nerovnováha hrá dôležitú úlohu pri rozvoji civilizačných ochorení (rakovina, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, reuma), pri zápalových ochoreniach, neurodegeneratívnych ochoreniach aj v procesoch stárnutia. Antioxidačne pôsobiace metabolity prítomné v tymiane – polyfenoly, luteolín, apigenín, kyselina rozmarínová, hydroxyškoricová, kávová, pomôžu chrániť organizmus pred takýmto poškodením.

Z vedeckého pohľadu sa tymian v dnešnej dobe terapeuticky spája predovšetkým s liečbou respiračného a tráviaceho systému. Ako prírodné antiseptikum a posilňovač imunitného systému pomáha liečiť také ťažkosti, ako je chronický kašeľ, zápal priedušiek, bolesti hrdla, astma, angína, prechladnutie, chrípka, zápal prínosových dutín, infekcie močových ciest. Liečivo pôsobí proti nadúvaniu, črevným infekciám, pomalému alebo nedostatočnému tráveniu a kŕčom. Okrem toho pomáha odstraňovať hlieny z pľúc aj tráviaceho systému. Tie môžu byť príčinou opakujúcich sa chronických zápalov či neskôr vážnejších zdravotných problémov.

Tymian podporuje hojenie rán a epitelizáciu. V tomto prípade sa účinok spája aj s jeho už spomínaným antibakteriálnym pôsobením voči rezistentným baktériám. Poradiť si dokáže aj so žalúdočnými vredmi či bolestivou menštruáciou (dysmenorea) a predmenštruačným syndrómom. Externe je vhodný na liečbu dermatitídy, kožných infekcii, vredov, preležanín, zápalov, bolesti zubov, paradentózy, popálenín, pomliaždenín a podvrtnutí.

Tymian pomáha zmierňovať bolesť. Zložka tymianového oleja karvakrol inhibuje (znižuje množstvo) enzým cyklooxygenázu-2 (cox-2). cox-2 je spojená s akútnym a chronickým typom zápalových ochorení, je produkovaná imunitnými bunkami v mieste zápalu či poškodenia, a bunkami cievneho endotelu. Hladina tohto enzýmu sa zvyšuje aj stimuláciou baktériami alebo mikróbmi v organizme. Hladina cox-2 v organizme stúpa aj vplyvom bolesti (mnohé lieky tlmiace bolesť účinkujú tým, že ovplyvňujú hladinu cox-2). Tým, že tymianový olej znižuje hladinu cox-2 v organizme, pomáha zmierniť a liečiť bolesť chrbta, kĺbov, svalov, artritídu, dysmenoreu, ale aj bolesť v krku. Boľavý chrbát napríklad môžete masírovať 2 – 5% zmesou esenciálneho tymianového oleja v základnom oleji (olivový, sezamový, marhuľový).

Zvýšená hladina cox-2 je spojená aj s rastom nádorov (prsníka, pľúc, pankreasu, hrubého čreva). Niektoré inhibítory cox-2, ako je aj tymian, dokážu potlačiť rast nádorových buniek a vyvolať ich riadenú bunkovú smrť. V tomto prípade sa priaznivý účinok tymianu spája aj s fytoterapeutickou liečbou rakoviny prsníka.

V súvislosti s cox-2 a tymianom je zaujímavá ešte jedna vec. Tvorba cox-2 v mozgu je spojená so zápalom a niektorými neurologickými ochoreniami. O tymiane je známe, že priaznivým spôsobom ovplyvňuje aj psychiku. Posilňuje pamäť a pomáha zvyšovať koncentráciu, pôsobí proti depresii. Má schopnosť oživiť ducha, známe sú jeho účinky proti melanchólií, chronickej úzkosti, stresu a preťaženiu a jeho upokojujúce vlastnosti. Tento účinok môže byť tiež spojený s reguláciou cox-2 a protizápalovým pôsobením tymianu.

Liečivý účinok tymianu sa sleduje v súvislosti s možnou liečbou Alzheimerovej choroby. Na tomto účinku sa môže podieľať vyššie spomínaná významná antioxidačná aktivita a s ňou spojená chelačná schopnosť, inhibícia peroxidácie lipidov; inhibícia cox-2; anti-AchE (inhibuje činnosť acetylchilínesterázy); protizápalové pôsobenie.

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

www.naturterapy.sk


Flowering_thyme


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika na knihu:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví – Užitočná príručka. Dozviete sa v nej o liečbe kameňmi, o ochrannom štíte organizmu, o korení ako alternatívnom lieku aj o diagnostike chorôb z tváre, rúk a nôh. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečbu dotykom, aromaterapiu, liečenie hlinou…

Úryvok: Před každým jídlem rozpustíme ve sklenici vody špetku zázvoru a vypijeme 30 minut před jídlem. „Jídlo se bude lépe trávit a tělo bude vysychat,“ psala Hildegarda. V díle svaté Hiddegardy jsem našla ještě jeden zajímavý recept. Domnívala se, že zázvor působí proti nádorovým onemocněním. Ve všech svých receptech na léčení tohoto onemocnění používala zázvor. Předkládám jeden z nich.

Zázvor při léčení nádorů: Vezmeme 100 g mletého zázvoru, 100 g mletých mandlí, 50 g suché měsíčku lékařského, 50 g suchého vlaštovičníku. Vše smícháme a pomeleme na prášek. Užíváme preventivně 1 lžičku třikrát denně před jídlem.

Yzop lékařský – Trvalka z čeledi hluchavkovitých. Původem je ve Středomoří, dobře se jí daří i na Ukrajině. U mě na chatě už mnoho let roste velký dřevitý keř, který je každé léto obsypán množstvím aromatických květů. Když dorostou nové snítky, uřežu je, a tak během léta sklízím 2–3krát úrodu. Bylina se množí dělením trsů nebo semeny. Je mrazuvzdorný, vydrží i teplotu minus 25–30° C. Jako koření se používají mladé listy a kvetoucí vrcholky rostlin.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.84 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.76 EUR


(Prečítané 1 813 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.