google27eaa3905ca3fee3.html

ancient-chinese-music-history-1

V starej Číne sa vedelo, podobne ako v Indii, že hudba je postavená na zákonoch vesmíru. Keby aj nie, snažili sa priblížiť vesmíru. Či cez rôzne gongy, ktoré produkovali viacero tónov, až po kategórie nástrojov podľa materiálu. V Číne vzniklo ešte niečo iné, no možno to už bolo skôr.

Ak si vypočujete čínsku tradičnú hudbu, počujete tam všetky tóny, alebo len niekoľko? Melódia čínskej klasickej hudby má len päť tónov, hrajú teda v pentatonike. Inak to môžem vysvetliť aj tak, že pokiaľ máte klavír (alebo klávesy), hrajte na čiernych klávesoch a už máte melódiu hneď v ruke. Ak totiž do hromady zahráte tých päť tónov, ladia všetky tóny do hromady, akoby patrili k sebe. Toto Číňania nazvali nebeskou stupnicou a jeden človek sa o pentatonike vyjadril: „Svet sa dá zahrať piatimi tónmi.“ Ďalší dodal: „Ak zahráte túto stupnicu cítite sa, ako v siedmom nebi.“

Okrem čínskej klasickej hudby využívajú rôzne druhy pentatoník aj hudba japonská, etiópska, či hudba rôznych afrických kmeňov. Aj napríklad rôzne hudobné nástroje (napríklad Hangy, či Tongue drumy) sú ladené do rôznych pentatoník. Možno je to preto, preto že pentatonika má v sebe aj tajné liečivé účinky.

Na záver tu opäť pridávam jednu moju nahrávku, alebo video bez obrazu.


Súvisiace články:


 

(Prečítané 414 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.