google27eaa3905ca3fee3.html

Osteoporóza je metabolické ochorenie charakterizované poruchou metabolizmu kostného tkaniva vo forme úbytku celkovej kostnej hmoty a jej abnormálnou architektonikou. Následkom zníženého množstva kostnej hmoty je zvýšená lámavosť a zvýšené riziko vzniku zlomenín. Postupný úbytok kostnej hmoty je spôsobený poruchou rovnováhy medzi fyziologickými procesmi resorpcie a novotvorby kosti.

Za poruchu tejto rovnováhy sú zodpovedné mnohé faktory – príjem vitamínov a minerálov, nedostatočná fyzická aktivita, stres, fajčenie, alkohol, vek, pohlavie, lieky (kortikoidy, hormóny na štítnu žľazu, antiepileptiká, lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi (heparín, warfarín), antidiabetiká, antacída, lieky proti rakovine, cyklosporín).

Zlomená kosť

Liečba mikronutrientmi po 10 týždňoch

(zdroj: http://www4.dr-rath-foundation.org)

Z pohľadu bunkovej medicíny je hlavnou príčinou dnešných najčastejších chronických ochorení dlhodobý nedostatok vitamínov, minerálov, aminokyselín a stopových prvkov. Podobne je to aj v prípade vzniku osteoporózy. Najúčinnejšia prevencia a liečba je preto založená na optimálnom príjme mikronutričných látok. V súvislosti so zdravím kostí mnohí mylne predpokladajú, že potrebný je len vápnik (ako ináč, predovšetkým z mlieka a mliečnych výrobkov), prípadne ešte doplnenie vitamínu D.

Tvorba zdravých kostí je však podmienená nielen príjmov vápnika a vitamínu D, ale aj príjmom vitamínu C a aminokyselín lyzínu a prolínu a ďalších mikrolátok (horčík, bór, kremík, K2, zinok), potrebných na tvorbu kolagénu. Kolagén je bielkovina, ktorá tvorí základnú stavebnú hmotu kostí, šliach, väzov, chrupaviek, kože.

Vitamín C je dôležitý pri syntéze kolagénu, pomáha tiež mineralizovať kosti a podporuje rast kostných buniek, zabraňuje úbytku kostnej hmoty, funguje ako antioxidant a podporuje činnosť imunitného systému. Silný imunitný systém pomáha udržať zdravé a funkčné kosti. K ďalším dôležitým látkam podporujúcim imunitný systém patrí zinok. Tento mikroelement podporuje regeneračný a rastový proces, podieľa sa na syntéze kolagénu, je dôležitým kofaktorom metaloenzýmov, podporuje detoxikáciu organizmu od ťažkých kovov (kadmium, olovo).

Ak sa zameriame výlučne len na príjem veľkého množstva vápnika a nedopĺňame súčasne aj ďalšie spomenuté nutričné látky, využitie vápnika v organizme bude nedostatočné a začne sa usádzať na stenách ciev a spôsobovať ich kôrnatenie (ateroskleróza), následne vznikajú srdcovo-cievne ochorenia.

Vitamíny, minerály, voda, nutričné látky, bylinky, tinktúry, oleje a strava predstavujú veľmi dôležitú súčasť liečby, prevencie, zdravia, života. Podstatné však je, že každá bunka má určitú vibráciu, energiu, a jej vibrovanie je ovplyvňované myšlienkami a psychikou. Harmóniu v bunkách pomáhajú navodiť aj slnko, voda, krištáľ, hudba a zvuk. 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

www.naturterapy.sk 


Súvisiace články:


foto: wikipedia


 

(Prečítané 461 krát, 1 dnes)

Comments are closed.