google27eaa3905ca3fee3.html

image

Sedeli sme na starej, koženej sedačke na chate ďaleko v horách. Bola noc a preberali sme všetko možné a nemožné. Môj kamarát mi zrazu vraví:

Ty si veriaca. Ty veríš v Boha.“

Pozerám na neho …

„Definuj mi pojem Boh.“

Zamyslel sa: Ty veríš na nejakého tam hore … „, nevedel pokračovať.

Neviem ti odpovedať na tvoju otázku, keď ty mi nevieš vysvetliť to, čo si pod tým predstavuješ.“ 

Predstava Boha je snáď tak rôznorodá, koľko je na svete ľudí. V nás vychovávaných v duchu socialistického realizmu vyvoláva slovo Boh, Ježiš a všetko s tým spojené predstavu ľudí nesúcich si modlitebnú knižku, čudne sa usmievajúcich, vstupujúcich do kostola. Ľudí, ktorí pravdepodobne spravili niečo zlé a teraz sa idú vyspovedať a poprosiť dákeho uja o odpustenie.

Ale nikto z nás asi nevie, čo slovo Boh znamená. V jednom dokumente som si raz vypočula vetu: Spýtajte sa ryby, ktorá pláva celý život v mori, čo je to voda. Pochopila som, že človek je pre seba tou najväčšou prekážkou. Preto, lebo si svojimi vlastnými myšlienkami utvára svoj vlastný svet. Nechá sa zmanipulovať sám sebou a názormi druhých ľudí. Druhých ľudí, ktorí možno v snahe zničiť váš neutíchajúci optimizmus a úsmev na tvári chcú do Vás vniesť semienka pochybností. Keď prijmete seba samého takého ako ste, aj so svojimi myšlienkami, stanete sa slobodnými. Môžete sa usmievať, pretože viete svoje.

Áno, som svojím spôsobom veriaca, ale v kostole ma nenájdete.


Súvisiace články:


Novinka vydavateľstva Eugenika:

Paul Ferrini – Láska bez podmienok – Paul Ferrini sa prihovára našej najhlbšej podstate. Tej, ktorá cíti len lásku a láskyplnú prepojenosť všetkého bytia i všetkých bytostí. My však túto podstatu väčšinou prekrývame úplne iným pohľadom na veci – takým, na aký sme si počas stáročí navykli: plným odsudzovania, rozhorčovania sa, strachu, potreby odôvodniť si svoje názory a premôcť akékoľvek iné. Dokonca aj svoju predstavu Boha sme si prispôsobili tomuto systému myslenia, tomuto čiernobielemu pohľadu na svet. Lenže skutočný „Boh“ je priamym opakom tejto predstavy. Ferrini sa nám pokúša priblížiť Jeho pravú povahu – a tým aj pravú povahu nás všetkých. Návrat k tejto podstate spočíva v láske bez podmienok a napĺňa nás neopísateľnou blaženosťou a vedomím, že všetko je v poriadku.

„Všetko, čo sa odohráva vo vašom živote, si interpretujete podľa svojich názorov a emocionálnych stavov. Napríklad sklamanie súvisí s pocitom viny a neschopnosti. Je potrebné, aby ste rozšírili svoje vnímanie. Všetky skúsenosti sa odohrávajú iba z jediného dôvodu: aby rozšírili vaše vedomie. Akýkoľvek iný význam, ktorý vidíte vo svojich životných skúsenostiach, ste k nim pridali vy sami. To, čo sa deje, si vykladáte podľa svojich presvedčení…“

Pôvodná cena: 6.20 EUR, Naša cena: 5.27 EUR, Zľava: 15.00 %, Ušetríte: 0.93 EUR


 

(Prečítané 910 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.