google27eaa3905ca3fee3.html

stillness-boat-the-art-of-living-blog-1

„… stred sveta je kdekoľvek.“
Čierny Los, medicinman Oglala Siouxov

„Ešte nikto živý nevidel Boha.
Aby sme sa stretli s Bohom, nesmieme
existovať.“
Hazrat Inayat Khan


Čisté vedomie

Už ste sa niekedy snažili zistiť, čo je na samom dne vašej mysle? Keby ste sa mohli napojiť na zdroj svojich myšlienok, zlepšilo by to váš sexuálny život, zdravie, schopnosť milovať a žiť bez starostí? Odkiaľ pochádzajú vaše myšlienky a aký dopad môže mať znalosť tohto zdroja na váš každodenný život? Venujme niekoľko minút týmto otázkam a uvidíme, kam nás dovedú.

Ukazuje sa, že odhalenie zdroja myšlienok má nesmierne pozitívny vplyv na naše osobné vzťahy, finančné úspechy, telesnú aj duševnú zdatnosť, a dokonca aj na náš ľúbostný život. Ide iba o to, vykĺznuť z väzieb energie/hmoty a vnímať to, čo leží za nimi.
Všetky veci sú formou energie. Napríklad stolička, na ktorej sedíte, má dosť energie na to, aby bola účinnou oporou vášho zadku a držala ho po neobmedzený čas pol metra nad zemou. Myšlienky sú mentálnou energiou, iskrami ducha, ktoré zapaľujú myseľ a všetko, čoho sa dotknú.

Ako to vieme? Každá stvorená vec – vrátane myšlienky – má dva druhy kvality. Je súčasne energiou aj formou. Napríklad stolička, na ktorej sedíte, je energia vo forme stoličky. Viete, že má energiu, pretože vás drží nad zemou, a my sme sa dohodli na tom, že
energiu v tejto forme budeme nazývať stolička, je to tak? Mohli by ste svojej stoličke hovoriť aj napríklad „schopnosť udržať“, čo by vyvolal rad zaujímavých otázok, ale nakoniec, nech ju zoberieme akokoľvek, vaša stolička je stále určitou energiou, ktorá má istú
formu.

Myšlienky nie sú tak hmatateľné ako stolička alebo pazúr medveďa, ale existujú, a preto majú formu a energiu. A pretože boli myšlienky stvorené, musia odniekiaľ pochádzať. Tým miestom je nikde. Teda zdroj myšlienok je rovnaký ako zdroj všetkých stvorených vecí, o ktorom sme sa zmienili skôr. Myšlienka pochádza z Bohmeho implikovaného rádu, z „prázdnoty“,
z Ničoho.

Požičiam si analógiu od Maharišu Maheša Jógiho a prirovnám myseľ k rybníku. Myšlienka je ako bublina, ktorá stúpa z dna, rozťahuje sa, až nakoniec na povrchu rybníka praskne. Hladina rybníka je ako vedomý stav mysle, keď si uvedomujeme myšlienku. Dno rybníka, odkiaľ bubliny pochádzajú, je podobné Ničomu, ktoré dáva vznik všetkým stvoreným veciam. Tak ako bubliny stúpajú na hladinu rybníka, aj myšlienky sa rozťahujú, rozptyľujú svoju energiu a slabnú. Čím ďalej sa myšlienka dostane od svojho zdroja, tým viacej energie spotrebuje. Myšlienka je predchodcom činu. Preto môžeme vidieť, že slabá myšlienka vedie k slabému a neefektívnemu činu. Ak takto budeme pokračovať ďalej, ľahko zistíme, že pokiaľ si dokážeme uvedomiť myšlienku v okamihu, kedy je bližšie svojmu zdroju, budeme mať prospech z ráznejšieho a menej pokriveného myslenia. Každý z nás by toto mohol využiť.

Opýtam sa vás: Už sa vám niekedy minuli myšlienky? Myslím, že nikdy. Od nášho prvého nadýchnutia až po posledný výdych sú myšlienky neustále s nami.

Pokiaľ sú myšlienky energiou, a my ju nikdy nespotrebujeme, potom zákonite je zdroj myšlienok zároveň aj nevyčerpateľným zdrojom energie. Zdá sa tiež, že by sme mohli mať veľký prospech z toho, keby sme sa dokázali napojiť priamo na zdroj myšlienok. Rozhodne nie som prvý, koho to napadlo. Múdri muži a ženy sa snažili k tejto možnosti uprieť pozornosť už dávno. Keby to bolo možné, každá stránka nášho života by sa mohla úžasne zmeniť. Držte si klobúky – ono to možné je!

Mohli by sme žartovať a baviť sa o abstraktných teóriách a bláznivých výmysloch, ale to iba posilňuje alebo oslabuje vieru. Neodsudzuj, pokiaľ si sám neskúsil. Mojou úlohou je dohliadnuť na to, aby ste získali skúsenosti. Takže sa do toho pustíme.

Zastavenie myšlienky

Pohodlne sa posaďte a zatvorte oči. Sústreďte sa na svoje myšlienky. Iba ich sledujte, nech sa uberajú kamkoľvek. Jednoducho sledujte, ako prichádzajú a zasa odchádzajú. Potom, čo budete pozorovať svoje myšlienky päť až desať sekúnd, si položte nasledujúcu otázku a potom čakajte – v úplne bdelom stave – čo sa stane bezprostredne potom, čo si tú otázku položíte.

Tá otázka znie: Odkiaľ príde moja ďalšia myšlienka?

Čo sa stalo? Nastala vo vašom myslení krátka prestávka, keď ste čakali na ďalšiu myšlienku? Všimli ste si priestor, akúsi medzeru medzi otázkou a nasledujúcou myšlienkou? Dobre, teraz si znova prečítajte pokyny a vykonajte toto cvičenie znova.
Počkám…

Všimli ste si drobného zaváhania vo vašom myslení – pauzy medzi myšlienkami? Pokiaľ ste boli hneď potom, keď ste si položili tú otázku, pozorní, potom ste si všimli, že vaša myseľ čakala, až sa niečo stane. Autor knihy Sila prítomného okamihu Eckhart Tolle, to prirovnáva k mačke číhajúcej u myšacej diery. Boli ste bdelí, čakali ste, ale v tej medzere neboli žiadne myšlienky. Možno ste už počuli, že trvá roky usilovného tréningu, kým človek dokáže z mysle odstrániť myšlienky, ale vy ste to zvládli počas niekoľkých sekúnd.

Prosím, vykonajte toto cvičenie znova. Vykonávajte ho dve až tri minúty so zatvorenými očami. Približne každých pätnásť sekúnd si položte našu pôvodnú otázku alebo ju nahraďte inou. Napríklad „Akú farbu bude mať moje budúca myšlienka?“ alebo „Ako bude
moja budúca myšlienka voňať?“ Otázka samotná nie je dôležitá. Dôležité je dávať pozor. Sledujte pozorne tú medzeru medzi myšlienkami, keď nastane. Hľadajte ju, keď ešte nie je. Pozornosť odhalí medzera – priestor medzi myšlienkami. Táto medzera je zdrojom myslenia. Môže byť pominuteľná a prchavá, ale bude tu. S tým, že sa naučíte uvedomovať si túto mentálnu pauzu, na vás začne pôsobiť svojím čarom.

Dobre, teraz zatvorte oči a vykonávajte cvičenie zastavenia myšlienky dve až tri minúty.
Počkám…

Hotovo? Dobre. Ako sa práve teraz cítite? Pociťujete v tele isté uvoľnenie? Sú vaše myšlienky pokojnejšie? Cítite pokoj a mier? Ako sa to mohlo prihodiť? Veď ste iba pozorovali medzeru medzi myšlienkami. Vaše telo sa bez akéhokoľvek snaženia uvoľnilo a myseľ
sa upokojila. K tomu dochádza, keď začnete pracovať a žiť v pokojnejších rovinách svojej mysli. Telo a duša sú spolu tesne späté, a keď myseľ prestane tak usilovne rozmýšľať, telo sa môže uvoľniť a lepšie si oddýchne. Teraz viete, že duševný stres dokáže vo vašom tele vyvolať napätie a strnulosť. Stuhnutý krk a plecia, bolesti hlavy, problémy s trávením, zápcha a vysoký tlak, to všetko sú telesné neduhy vyvolané chaotickým a uponáhľaným myslením. Práve ste zistili, ako počas troch minút vyriešiť problém s  duševným/emocionálnym/telesným stresom. Je to pozoruhodné, nemyslíte? Je to iba špička ľadovca kvantového unášania, ale toto jednoduché cvičenie vám umožní zoznámiť sa s možnosťou prijať Nič.

Teraz sa vás opýtam: „Keď ste pozorovali medzeru medzi svojimi myšlienkami, robili ste si starosti s tým, ako zaplatíte zloženky, čo uvaríte na večeru, rozmýšľali ste, kedy má váš partner narodeniny?“ Samozrejme že nie. Vaša myseľ bola úplne pokojná a bez starostí.

Je nemožné úplne si uvedomovať Nič, a pritom trpieť strachom, neurózou, výčitkami svedomia, pocitom viny, alebo akýmkoľvek iným disharmonickým alebo deštruktívnym pocitom. Aj keby ste sa naučili iba toto, budete schopní dramaticky zmeniť svoj život
smerom k väčšej prosperite, tvorivosti a láske. Ale je toho ešte oveľa viac.

Poďme sa pozrieť, aké ďalšie poklady na nás čakajú vďaka tomuto poučnému cvičeniu. Najskôr mi povedzte, čo bolo v medzere? Čo ste hovorili? Prosím, trochu hlasnejšie… Ach, vy ste povedali „Nič“. Tak je to správne, v medzere skutočne nebolo nič. Nebola tam žiadna forma, zvuk, farba, vôňa – nič! Alebo by sme mohli povedať, že v medzere bolo Nič, a budeme mať tiež pravdu. Už začínate chápať veľkosť tohto jednoduchého objavu?

Pre tých z vás, ktorí si mysleli, že sú svojimi myšlienkami a emóciami, spomienkami, nádejami a obavami, je tu možno ďalšie zistenie. Myšlienky a emócie prichádzajú a odchádzajú. Sú relatívne a momentálne. Vy, vaša podstata, je oveľa viacej, ako o čom môže vaša myseľ vôbec snívať, a práve ste si to potvrdili.

Keď sa vaše myšlienky zastavili, prestali existovať? Dostali ste sa do kómy alebo ste upadli do bezvedomia alebo nevedomia? Istotne nie. Boli ste stále tu, však? Keď teda nie ste svojimi myšlienkami a stále ste tu boli, kto teda ste? To je rozumná otázka, však? Keď neviete, kto ste, potom je všetko, čo robíte, bezdôvodné. Chýbajú tomu akékoľvek základy. Ste ako človek postihnutý stratou pamäti, amnéziou, ktorý sa snaží žiť svoj život, ale v skutočnosti nevie, kto je. Aby ste stáli pevne na základoch života, musíte vedieť, kto ste. A ja vám garantujem, že v prvom rade nie ste človekom s minulosťou a budúcnosťou. Budete prekvapení, až zistíte, že ste vlastne nespútaní a existujete mimo čas aj ťažkostí.

Pozrime sa teraz bližšie na to, ako môžete existovať mimo čas a ťažkostí. V medzere medzi myšlienkami bolo Nič. Ale vy ste si stále uvedomovali. Pozorovali ste, keď sa vaše myšlienky najskôr stratili, a potom boli nahradené medzerou. Ale kto tu medzeru
pozoroval?

Okamih. Nič tam nebolo, ale vy ste si stále uvedomovali. Nebolo tam nič, iba uvedomenie. Nie uvedomenie niečoho, ale čisté uvedomenie Ničoho. Pochopili ste? Chápete, kam tým mierim? Pokiaľ tam nebolo nič iba čisté uvedomenie, potom ste nevyhnutne týmto čistým uvedomením vy. Čím iným by ste mohli byť? Keď sa vaše uvedomenie identifikuje s vašimi myšlienkami, spomienkami a plánmi do budúcnosti, odkazujete k „ja“. „Ja“ sú zobrané „veci“ vášho života.

„Ja“ to je váš vek, pohlavie, to, čo máte radi a čo milujete, vaše spomienky. Nič z toho však neexistuje vo chvíli, kedy sa vaše uvedomenie obracia do vnútra a pozoruje medzeru medzi myšlienkami. Aby ste mohli pozorovať, musíte si uvedomovať – je to tak?
Teda v tom okamihu, keď sa vaše myslenie vyplo, ste si uvedomovali to, čo nazývame Nič. Ale zistili ste, že Nič nie je prázdne. Nič je vyplnené čistým uvedomením.

A teraz ste vyriešili záhadu toho, kým ste. Vy ste čisté uvedomenie!

Znie to nepravdepodobne? Tento fakt nie je možné poprieť. Vaše priame vnímanie vám ukázalo, že ste čisté uvedomenie. Tak to je. Kým sa narodilo „ja“ a dostalo obraz, ktorý vnímate ako seba, bolo tu osamotené, univerzálne Nič čistého uvedomenia. Zastavte
sa na chvíľu a uvažujte o hĺbke tohto poznania.

Text je z knihy:

Frank J. Kinslow – Tajomstvo kvantového života

Frank Kinslow, autor knihy Tajomstvo okamžitého liečenia, vynašiel úžasnú metódu, ktorá je nesmierne jednoduchá, univerzálne účinná a nezávislá na nijakom liečiteľovi alebo učiteľovi – môžete sa ju veľmi rýchlo naučiť sami a využívať ju pri akomkoľvek probléme alebo nepohode. Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu prípravu a pôsobí už v priebehu niekoľkých minút. Jedná sa pri nej totiž „len“ o navodenie stavu vnútorného pokoja a čistej radosti, ktorá je základom všetkej existencie.
Prvá časť knihy zopakuje, na čom sa Kinslowova metóda zakladá, ako funguje a ako ju treba robiť. Základom sú pojmy a im zodpovedajúce stavy čisté uvedomenie a kvantové unášanie.

Druhá časť tieto princípy aplikuje na bežný život človeka. Rozoberá sa tu niekoľko základných oblastí: myseľ, telo, vzťahy a „ostatné“. Pri mysli sa stretneme s negatívnymi emóciami a ukážeme si, ako sa ich zbaviť, pri tele sa zas budeme venovať liečeniu bolesti, ale aj zlepšeniu športovej výkonnosti. Vzťahy sú jasné: povieme si niečo o láske a sexe, ale tiež sa pozrieme na to, aký je vlastne dokonalý vzťah a či je možné dosiahnuť ho. Do časti „ostatné“ autor zaradil témy ako spánok a nespavosť, stravovanie, peniaze, deti a cestovanie. Záverečná časť knihy obsahuje často kladené otázky a odpovede na ne.

Pôvodná cena: 9.90 EUR, Naša cena: 8.91 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.99 EUR


S pánom Kinslowom sme natočili takýto milý a zaujímavý rozhovor: 


Súvisiace články:


foto: nikitaom.deviantart.com/


 

(Prečítané 317 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.