google27eaa3905ca3fee3.html

Modlitba je odjakživa silnou mantrou

Tento týždeň je medzinárodným týždňom modlitieb. Oficiálne témy týždňa modlitieb pripravujú každý rok veriaci z inej krajiny. Myslím si, že ak si ho pripravíme aj my, na stránkach blogu Eugenika, nič sa nestane. Veď, podľa mňa, veriaci je každý, kto túži po šťastnom a pokojnom živote a je schopný aspoň pár minút venovať vedome vďake za spokojný život, alebo aspoň nádeji, že ho raz bude mať. Modlitba je odjakživa silnou mantrou. Hovorom s Vyššou mocou. So Stvoriteľom, Bohom, Vyšším ja, doplňte si sami, komu a čomu sa modlíte. Všetky uznávané bytosti mali svoju vieru a svoje modlitby. Modlitbu majú národy, aj rodiny a jednotlivci. Netreba sa vždy modliť iba za veľké veci, ako je trebárs mier na Zemi, za ukončenie hospodárskej krízy, či dohodu medzi veľmocami. Toto sú témy tohto týždňa, ktoré vybrali  pracovníci nemeckej a rakúskej evanjelickej aliancie. Podľa oficiálnych správ sa budú veriaci modliť počas Svetového týždňa modlitieb od 13. do 20. januára 2013 aj za Slovensko, za pokoj medzi politikmi, stranami a národnosťami v SR, za parlament, vládu a prezidenta, za školstvo, zdravotníctvo, súdy, väzenstvo, sociálnu oblasť, za primátorov a starostov, za mladé rodiny, dôchodcov, za deti a mládež doma i vo svete, za chorých, nezamestnaných a bezdomovcov, za ochranu Slovenska pred prírodnými katastrofami. Ja si myslím, že dobré je pomodliť sa za seba, keď to urobí každý a bude sa riadiť súcitom a múdrosťou, nebude treba „spoločenských modlitieb“.  Život a modlitba sú veľmi, veľmi osobná vec. Modlitby zbieram už celé roky a kupujem si knihy s modlitbami, tak som si dovolila vybrať pre vás tri veľmi zaujímavé. Prvá je od geniálneho autora Malého princa.

Antoine de Saint-Exúpery

Umenie malých krokov

Neprosím o zázrak, Pane, ale o silu pre všedný život. Nauč ma umeniu malých krokov. Sprav ma vynaliezavým a vynachádzavým, sprav ma sebaistým v správny čas. Obdar ma jemnocitom, aby som dokázal odlíšiť prvoradé od druhoradého. Prosím o silu kázne a miery, aby som len tak neprekĺzol životom a svoje dni si rozumne rozdelil; aby som neprespal záblesky svetla a vrcholy, a aby som si aspoň tu a tam našiel čas na umelecký zážitok. Dovoľ mi utvrdiť sa v tom, že snívať o minulosti či budúcnosti mi nepomôže. Pomôž mi čo najlepšie zvládnuť to, čo je najbližšie, pomôž mi pokladať práve prežívanú hodinu za najdôležitejšiu. Ochráň ma pred naivnou vierou, že v živote musí ísť všetko hladko. Daruj mi triezve poznanie, že ťažkosti, porážky, neúspechy a sklamania sú prirodzenou súčasťou života, že vďaka nim rastieme a dozrievame. Pripomínaj mi, že srdce sa často stavia proti rozumu. Pošli mi v pravej chvíli niekoho, kto má odvahu povedať mi pravdu s láskou. Chlieb každodenný daj mi pre telo i dušu, prejav tvojej lásky, priateľské echo, a aspoň tu a tam náznak, že budem užitočný.

Viem, že veľa problémov sa rieši nekonaním; daj, aby som dokázal čakať. Nech vždy nechám teba i ostatných dohovoriť. To najdôležitejšie si človek nehovorí sám. To najdôležitejšie mu býva povedané.

Ty vieš, ako veľmi potrebujem priateľstvo. Daj, aby som dorástol tejto najkrajšej, najťažšej, najriskantnejšej a najnežnejšej záležitosti života. Vnukni mi pravú chvíľu a pravé miesto, kde môžem zanechať balíček dobra, slovami či bez slov.

Chráň ma pred strachom, že by som mohol premárniť svoj život. Nedaj mi to, čo si želám, ale to, čo potrebujem.

Nauč ma umeniu malých krokov!

*

Druhá je od priateľa, ktorého si nesmierne vážim a ktorého už dávno poznajú čitatelia nášho blogu. Mali by sme ňou ďakovať pred jedlom,  alebo dôležitou činnosťou.

Miro Žiarislav Švický      

Chvála za dary z čistého zdroja

Chvála za dary

Chvála aj bytostiam cez, ktoré prišli,

Aj tomu, kto ich pripravil

Večné svetlo, živé svetom

Daruj silu, rodnú živu

V noci aj vo dne buď vedomie

Ochraňuj dušu,

Osvetľuj ducha

Pomôž múdrosti

Pomôž ľúbosti

Pomôž v chápaní všetkých Bytostí

*

Tretia modlitba je najznámejšia svetová modlitba v pôvodnom jazyku Ježiša v aramejčine

Abwoon d’bwashmaya, Nethqadash shmakh, Teytey malkuthakh. Nehwey tzevyanach aykanna d’bwashmaya aph b’arha. Hawvlan lachma d’sunqanan yaomana. Washboqlan khaubayn (wakhtahayn) aykana daph khnan shbwoqan l’khayyabayn. Wela tahlan l’nesyuna. Ela patzan min bisha. Metol dilakhie malkutha wahayla wateshbukhta l’ahlam almin.

Amen.

*

Keď si ju pár razy prečítate so zatvorenými očami, možno sa prenesiete do dávnych čias a pochopíte posolstvo bezpodmienečnej lásky. Aliančný týždeň modlitieb sa koná na rôznych miestach Slovenska. Evanjelická aliancia organizuje modlitebný týždeň už vyše 150 rokov vo viac ako sto štátoch. Svetový týždeň modlitieb získava z roka na rok väčšiu podporu. Tak prečo sa nepridať a nepodporiť dobrú vec?

Erika Vincoureková


Tip na knihu: Omraam Mikhael Aivanhov – Nový pohled na Evangelia – Významný duchovný učiteľ a filozof, pôvodom z Bulharska, pôsobiaci vo Francúzsku, žijúci v r. 1900-1986. V tejto knihe interpretuje príbehy z Evanjelií nie len ako reálne či naopak symbolické udalosti, ale predovšetkým ako psychologické situácie. Odhaľuje tak skryté, nemenné, duchovné skutočnosti nášho života.

Pôvodná cena: 5.80 EUR, Naša cena: 4.35 EUR

Zľava: 25.00 %, Ušetríte: 1.45 EUR


Súvisiace články:(Prečítané 1 708 krát, 1 dnes)
 

One Response to Modlitba a život sú veľmi, veľmi osobné…

 1. Vlasto píše:

  V modlitbe Chvála za dary máte posledné riadky kus pokrivené. Ja to poznám takto:


  Pomôž V múdrosti
  Pomôž V ľúbosti
  Pomôž V CHÁPANÍ všetkých Bytostí

  Pozerám, až aj na Žiarislavových stránkach je to práve takto:
  http://www.ved.sk/RC.vecne.svetlo.htm

  („chvátanie“ hádam ani nie je slovo)