google27eaa3905ca3fee3.html
0186

Paramahamsa Nithyananda

Budem dnes rozvíjať tému „advaita ako životný štýl“.

Včera som rozprával o niekoľkých posvätných pravdách o tom, ako môže byť advaita priamo privedená do vašej skúsenosti nie tým, že budete hovoriť „ja nie som telo“, ale tým, že ukončíte všetky vzorce a udalosti, kedy ste si začali myslieť, že ste telo. Prosím pochopte: „Ja nie som telo“ nikdy nemôže byť protijedom pre vzorec „ja som telo“. Ja súhlasím s tým, že „ja som telo, ja som myseľ“ vás len oddeľuje od pravdy advaity, od vášho pôvodného priestoru. Lenže „ja nie som telo, ja nie som myseľ“ nie je riešenie. Nie je to protijed. Protijed je, riešenie na tento problém je…

Ako vždy vám hovorím, že život nie je ani ťažký, ani ľahký. Toto je technika. Riešenie na tento problém nie je ťažký, ani ľahký. Toto je technika. Ak sa neustále snažíte o riešenie „ja nie som telo, ja nie som myseľ“, riešenie bude ťažké, pretože toto nie je riešenie. Vaša snaha je zameraná nesprávnym smerom. Mesto Hajdarábád je na tejto strane, lenže vy idete opačným smerom a hovoríte, že dostať sa tam je ťažké, pretože musíte ísť okolo celej planéty Zem, aby ste tam prišli!

Život nie je ťažký, ani ľahký. Toto je technika. Ak „ja som telo“ je vzorec, ktorý vás oddeľuje od vášho pôvodného priestoru advaity, tak „ja nie som telo“ nie je riešenie. Ak vás myšlienka „ja som myseľ“ oddeľuje od vášho pôvodného priestoru advaity, tak „ja nie som myseľ“ nie je riešenie. Nájdite udalosť, kedy ste si začali vytvárať koncept „ja som telo“. Nájdite koreňovú udalosť, kedy ste si začali vytvárať koncept „ja som myseľ“. Zistite, kedy ste si začali vytvárať tento vzorec, kedy sa začali tieto neukončenia vo vás zakoreňovať. Ponárajte sa do svojho vnútra viac a viac. Poviem vám, čím viac a viac budete chápať, ako ste si vytvorili tieto vzorce, tým sa vo vás udeje viac a viac ukončovania. Vzorce stratia nad vami svoju moc. Čím viac a viac budete ukončovať tieto vzorce, tým viac a viac sa k vám bude vracať skúsenosť vášho pôvodného stavu advaity. Keď sa budete snažiť kričať tak nahlas ako je to len možné „ja nie som telo, ja nie som myseľ“, to vám nepomôže. Ja to viem!

Videl som niektorých sadhuov stáť na jednej nohe 12 rokov, držať ruky hore 25 rokov! Vážne, klobúk dole pred ich úprimnosťou! Ja nespochybňujem ich úprimnosť. Ale hovoril som s nimi, poznám ich myseľ. Ani oni sa nedostali za hranicu myšlienky „ja som telo“ a nedosiahli advaitický priestor, pretože ich snaha smeruje nesprávnym smerom. Je to podobné, ako keď je Hajdarábád na tejto strane, lenže vy idete na túto stranu. Áno, dosiahnete Hajdarábád, ale po koľkých životoch? Oni možno dosiahnu advaitický priestor, ale po koľkých životoch? Najprv musia zdolať svoju ruku, potom nohu, svoje oči. Do tej doby prijmú toľko životov! To je dôvod, prečo vám hovorím, že advaita nie je ani ťažká, ani ľahká. Toto je technika, rozumiete?

Počúvajte! Ponorte sa viac a viac, hlbšie a hlbšie do svojho bytia, kedy ste si začali vytvárať vzorec „ja som telo, ja som myseľ“. Kedy ste začali cítiť hlboké stotožnenie sa, asociáciu s vašimi neukončeniami.

Videl som ľudí prijímať rozhodnutia počas okamihov „scraziness“ (Swamijiho nové slovo v angličtine, ktoré sa nedá presne preložiť). Slovo „scrazy“ je môj príspevok. Znamená to „scared (vystrašený)“ a „crazy (šialený)“, oboje spolu! Nikdy sa nerozhodujte, keď ste vystrašení a máte pocit, že ste šialení. Nikdy! Nikdy sa nerozhodujte, keď ste vystrašení a máte pocit, že ste šialení! Zbavte sa vzorca robiť rozhodnutia, keď ste vystrašení a máte pocit, že ste šialení. Poviem vám, 90% ťažkostí, ktorým čelíte pri skúsenosti advaity sa vyjasní, budete od nich oslobodení vtedy, keď prestanete robiť rozhodnutia, keď ste vystrašení a máte pocit, že ste šialení. Nerobte rozhodnutia, keď ste vystrašení a máte pocit, že ste šialení!

Prosím pochopte, byť vystrašený, to sa dá úspešne zvládnuť osobitne. Ísť sa zblázniť je možné úšpešne zvládnuť osobitne. Ale oboje spolu je smrteľná kombinácia! Alkohol je možné zvládnuť pomocou vášho tela osobitne, tabletky na spanie je možné zvládnuť pomocou vášho tela osobitne. Ale oboje spolu je smrteľná kombinácia. Zomriete! Takisto, byť vystrašený sa dá zvládnuť vaším telom osobitne, ísť sa zblázniť je možné zvládnuť vaším telom osobitne.

Prosím pochopte. Venujte pozornosť mojim slovám. Ísť sa zblázniť alebo byť vystrašený je potrebné zvládnuť pomocou vášho tela, nie vašou mysľou. Ak si myslíte, že sa to má zvládnuť pomocou vašej mysle, tak nemáte pravdu! Nie je to nič iné ako nervózny žalúdok! Ak máte strach, vo vašom žalúdku je niečo zlé. Ak sa idete zblázniť, vo vašom žalúdku je niečo zlé. Nie je to nič iné. Je to jednoduchý problém žalúdka. Nerobte z toho záležitosť mysle. Ak z toho robíte záležitosť mysle, tak posilňujete vášho nepriateľa. Zbytočne sa bojíte vášho nepriateľa. Ak bude vaše nepriateľstvo silné, váš nepriateľ bude vyzerať silný. Ak bude vaša žiadostivosť silná, druhý človek bude vyzerať veľmi krásny.

Počúvajte. Ísť sa zblázniť, byť vystrašený, to nie je mentálny, s mysľou súvisiaci problém. Je to len problém súvisiaci s telom. Podobne ako keď máte málo cukru, dáte si trochu cukru a sladkosti, a bude to v poriadku. Rovnako, keď ste vystrašení, keď sa idete zblázniť, stačí keď budete 10 dní pozorovať svoju stravu a vzorce, a keď ich nájdete, bude to v poriadku. Niekedy, keď sa idete zblázniť, tak len potrebujete trochu manga alebo tamarindu. Chuť manga alebo tamarindu má schopnosť vyliečiť preskyslenie vo vašom systéme, vo vašom žalúdku. Potrebujete len pozorovať, že keď ste vystrašení, tak možno potrebujete len trochu čatní so zeleného čili. To je všetko, nič iné. Lenže musíte pozorovať svoje vlastné telo a odhaliť túto pravdu. Keď to budete pozorovať 10 dní, tak to zistíte.

Zelené čili sa môže užívať ako liek. Nemalo by sa brať ako pravidelná potravina, ale ako liek. Keď ste vystrašení, tak možno iba potrebujete trochu čatní zo zeleného čili. Možno si myslíte: „Čo je to za riešenie?“ Prosím pochopte, ja som zodpovedný za to, čo hovorím! Hovorím s vami po tisíckach úspešných štúdií a výskumov! Mať strach, ísť sa zblázniť nie je mentálny problém. Je to len fyzický problém. Takže, venujte sa mu fyzicky, jednoducho ho prekonáte. Keď z toho robíte mentálny problém, tak zbytočne posilňujete svojho nepriateľa.

Ako som povedal, ak ste naplnení žiadostivosťou, tak iný človek bude vyzerať krajší. Ak ste naplnení nepriateľstvom, váš nepriateľ bude vyzerať silnejší. Poviem vám, neposilňujte vášho nepriateľa tým, že budete mať o ňom nesprávne pochopenie. Keďže ja sám som úspešný bojovník v živote, hovorím vám, že keď nebudete cítiť nepriateľstvo, tak pochopíte skutočnú schopnosť vášho nepriateľa. Nebudete bojovať so vzduchom. Budete poznať schopnosti človeka, ktorý prechováva voči vám nepriateľstvo a intenzitu jeho nepriateľstva.

Poviem vám, nerobte vášho nepriateľa príliš veľkým len kvôli vášmu nepriateľstvu. Neposilňujte ho. Hovorím vám to jasne! Vo chvíli, keď si myslíte, že byť vystrašený a ísť sa zblázniť je mentálny problém, posilňujete svojho nepriateľa. Teraz sa stal silnejším. Akonáhle ho posilníte, tak potom snažiť sa bojovať s ním je hlúposť, bláznovstvo! Pochopte, ísť sa zblázniť, byť vystrašený je hodné iba trošky čatní zo zeleného čili, trošky manga alebo tamarindu. To je všetko. Nie je to hodné ničoho viac. Či potrebujete trochu čatní zo zeleného čili, tamarindový džús alebo mango, to musíte zistiť testovaním, pozorovaním najmenej 10 dní. Keď sa idete zblázniť, pozrite sa, či nemáte prekyslenie. Ak máte, tak si dajte len trochu nezrelého manga. Keď sa idete zblázniť zistite, či nemáte tráviace ťažkosti alebo pocit  pálenia, pálenie záhy. Sledujte, pozorujte to. Riešenie, ktoré vám dávam, možno vyzerá veľmi bláznivé, ale poviem vám, vaše problémy nie sú také veľké, ako si myslíte. Pretože sú také malé, ponúkam vám jednoduché riešenia.

Byť vystrašený, ísť sa zblázniť, to nie je mentálny problém. To je prvá vec, ktorú potrebujete vedieť. Je to fyzický problém. Venujte sa mu na fyzickej úrovni. Ako som povedal, keď sa idete zblázniť alebo ste vystrašení, zistite, či nemáte pálenie záhy alebo prekyslenie. Cítite vo svojom hrdle reflux kyseliny alebo len máte pocit záhy alebo pálenie v žalúdku? Na základe toho si dajte len kúsok manga, tamarindového džúsu alebo trochu čatní zo zeleného čili. Zrazu uvidíte, že pocit, že sa idete zblázniť, že ste vystrašení, zmizne! Lenže vy nechcete, aby vo vašom živote fungovalo také jednoduché riešenie. To je ten najväčší problém. Vy si myslíte: „Ako mi také jednoduché riešenie môže pomôcť v mojom živote? Nie!“ Vy si myslíte, že ste veľký človek, pretože máte veľký problém. Vždy sa snažíte urobiť zo seba veľkých tým, že robíte veľkými vaše problémy. Nemusíte robiť vaše problémy veľkými len preto, aby ste sa stali veľkými vy! O vašej veľkosti rozhoduje vaša schopnosť riešiť problém, nie vaša schopnosť mať problém! Vy si vždy myslíte: „Keby mal ktokoľvek iný také problémy ako mám ja, už dávno by spáchal samovraždu! Je to len vďaka mne, že som ešte stále nažive!“ Vaša pýcha by nemala byť postavená na tom. Vaša pýcha by mala byť: „Pozrite sa, ako jednoducho som ukončil, vyriešil tieto problémy!“ Vašou pýchou by mala byť vaša schopnosť vyriešiť problémy, nie mať ich. Netešte sa zo svojej schopnosti žiť s vašimi problémami. Tešte sa zo svojej schopnosti riešiť ich. Tešte sa slovami: „Aký veľký problém. Ja som ho vyriešil!“ Toto by mala byť vaša pýcha. Nie: „Pozrite sa na to, s akým veľkým problémom žijem!“ Nie! To nie je vôbec milé! Uvoľnite sa! Ak si myslíte, že je to milé, tak ste hlúpi!

Pochopte, väčšina vašich problémov nesúvisí s mysľou. Sú priamo spojené s telom.

Prosím počúvajte! Ako som vysvetľoval, ísť sa zblázniť je možné vyriešiť osobitne, dostávať strach je možné vyriešiť osobitne, ale keď sa oboje spoja, je to smrteľná kombinácia! Rovnako ako alkohol a tabletky na spanie. Smrteľná kombinácia! Nikdy nerobte rozhodnutia, keď ste vystrašení a idete sa zblázniť. Nerobte rozhodnutia, keď sa to deje spolu. Len zamknite svoje dvere, okná a seďte vo svojom dome!

Niekedy mi ľudia hovoria: „Swamiji, v mojom živote sú zatvorené všetky dvere aj okná.“ Ja im hovorím: „Boh zatvára všetky dvere a okná, keď je vonku búrka!“ Kedykoľvek ste vystrašení a idete sa zblázniť, vonku je obrovská búrka. Zatvorte všetky dvere a okná a buďte ticho. Nerobte žiadne rozhodnutia. V týchto chvíľach len potrebujete byť ticho bez toho, aby ste robili akékoľvek rozhodnutia. Pretože keď urobíte akékoľvek rozhodnutia, keď ste vystrašení a idete sa zblázniť, bude trvať najmenej 25 rokov, aby ste ich napravili! Takmer polovicu vášho života!

Pochopte, keď sa idete zblázniť a dostávate strach, vtedy si začínate vytvárať vzorec „ja som telo, ja som myseľ.“ Obzrite sa späť, kedy sa začal tento vzorec, kedy ste sa prvýkrát išli zblázniť a boli ste vystrašení, a začali ste si vytvárať vzorec „ja som telo, ja som myseľ“ a posilňovať ho. Znova ich prežite. Znova prežite tieto okamihy a zbavte sa ich. Uvidíte, koľko naplnenia, koľko advaity sa vo vás vytvorí. Čím viac a viac ukončenia, naplnenia, tým viac a viac advaity sa vo vás vytvorí. Nemôžete spôsobiť, aby sa vo vás vytvorila advaita tým, že budete neustále opakovať „ja nie som telo, ja nie som myseľ“. Tým, že budete trýzniť vaše telo a myseľ slovami „ja nie som telo, ja nie som myseľ“. Nie! Ja som to skúsil! Preto vám hovorím, že to nefunguje! Porezal som si svoje stehno vo chvíli, keď som od môjho guru počul advaita satya (absolútnu pravdu): „Ja nie som telo“, to znamená, že ste za hranicami bolesti a utrpenia. Prvá bláznivá vec, ktorú som urobil bola tá, že som si porezal stehno! Ja som skúsil všetky tieto metódy, preto vám hovorím, že nefungujú. Samozrejme, mal som bolesť. Musel som sa ponáhľať do nemocnice pre prvú pomoc. Keď som prišiel za mojím guru a vyrozprával som mu to, povedal mi: „Oceňujem tvoju úprimnosť, ale toto nie je cesta!“

Poviem vám, vy potrebujete vyhrabať to, kedy ste si začali rozvíjať, posilňovať vzorec „ja som telo, ja som myseľ“, znova to prežiť a uvoľniť, znova to prežiť a uvoľniť, znova to prežiť a zbaviť sa týchto okamihov „byť vystrašený“ a „ísť sa zblázniť“ spolu.

Pochopte, vo vašom živote nepotrebujete tisíc takýchto okamihov na to, aby zničili váš život. Stačí ich 10-20! To vás vynesie tam, kde ste teraz, alebo nižšie, než ste teraz! Znova ich prežite a uvoľnite, znova ich prežite a zbavte sa týchto okamihov vo vašom živote, kedy ste si začali vytvárať a posilňovať myšlienku „ja som telo, ja som myseľ“.

Počúvajte! „Ja som telo, ja som myseľ, ja som čisté vedomie“ nemôže byť praktizované opakovaním. Môže to byť zažité iba ukončovaním. Nemôže to byť praktizované opakovaním. Jedine zažité ukončovaním. Ak máte strach z nejakého miesta, tak to, že tam nepôjdete, nevyrieši váš problém. Takisto to, že tam skočíte, nevyrieši váš strach. Ten strach vyrieši jedine to, keď odhalíte, prečo ste si rozvinuli tento strach a kedy, a keď ho ukončíte. Keď skočíte na to miesto, ktorého sa bojíte, tak možno na niekoľko dní stratíte ten strach, ale budete sa báť nejakých iných miest. Nikdy sa nezbavíte strachu samotného. Napríklad, v noci, v tme uvidíte lano ako hada. Ak sa vystrašíte a utečiete, nevyriešite ten problém. Takisto, ak na to lano skočíte a zistíte, že to nie je had, že je to len lano, tak vyriešite len TENTO problém, TU. To znamená, TOTO konkrétne lano nie je had. Pochopíte to len do tejto úrovne, ale nikdy sa nezbavíte vzorca vidieť lano ako hada. Zbavíte sa toho len tým, že sa dostanete ku koreňu a ukončíte to! Rozumiete?

Poviem vám, ani tým, že utečiete preč, ani tým, že skočíte na to lano, nevyriešite tento problém natrvalo. Aj keď skočíte na to lano, tak pochopíte, že TOTO konkrétne lano nie je had, ale nezbavíte sa vzorca vidieť lano ako hada. Vzorca vidieť lano ako hada sa zbavíte len vtedy, keď sa pozriete na vzorec strachu, ktorý ste si rozvinuli, keď ste si začali rozvíjať tento vzorec „ísť sa zblázniť a dostávať strach“.

Dnešný citát na facebook: Ukončite všetky okamihy, kedy ste „sa vystrašili a išli ste sa zblázniť“. Stanete sa žijúcimi advaitikmi, budete žiť advaitu! To je všetko!

Keď „ste vystrašení a idete sa zblázniť“, nerobte žiadne rozhodnutia. Robte ukončovanie. Nejedzte, keď je jedlo pripravené. Jedzte vtedy, keď ste hladní! Nerobte rozhodnutia, pretože „ste vystrašení a idete sa zblázniť“. Robte vtedy ukončovanie, nie rozhodnutia, pretože všetky rozhodnutia, ktoré vtedy urobíte, budú na základe nátlaku, nie na základe naplnenia! Rozhodnutia na základe nátlaku sú reťaze, ktoré vás zväzujú. Nech sú vaše rozhodnutia na základe naplnenia, nie nátlaku. Keď sa „idete zblázniť“, tak všetko o čom sa rozhodnete, bude na základe nátlaku, nie naplnenia.

Podstata dnešného satsangu: Sadnite sa a napíšte najskoršie okamihy, kedy „ste sa išli zblázniť a boli ste vystrašení“. Mohlo to byť tisíckrát, alebo menej ako 20-krát, alebo len raz. Napíšte všetky tieto momenty a ukončite ich. Stanete sa žijúcim advaitikom. Budete žiť advaitu! Znovu prežite tieto „bláznivé momenty plné strachu“ a zbavte sa ich. Stanete sa Jivan Muktha, budete žiť advaitu!

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu


V Eugenike vyšlo:

Paramahamsa Nithyananda – Přirozené osvícení – Kniha pre každého, kto túži žiť plným životom. Nájdete v nej hlboké pravdy a účinné metódy, ktoré vám pomôžu vyriečiť vnútorné konflikty a postúpiť do vyššej roviny vedomia. Mladý, súčasný duchovný majster nadšeným, živým a pritom úplne obyčajným spôsobom popisuje, čo je osvietenie, ako sa dá dosiahnuť a aké výhody prináša. Svoj výklad ilustruje poučnými príbehmi a konkrétnymi meditačnými návodmi. Jeho slová vo vás prebudia radosť zo života a dôveru v Existenciu.

Úryvok: Problém je, že většina lidí je přesvědčena, že se je někdo neustále snaží zranit, což není vůbec pravda, jelikož tím se pouze skrze ostatní promítá jejich vlastní nejistota. Velká spousta lidí nepociťuje žádnou vděčnost ke svým rodičům ani ke společnosti, jelikož mají pocit, že se na nich nějak podepsali, nebo jim nedali vše, co potřebovali. Pochopte, že díky své nynější inteligenci sice možná vidíte, že se vám v dětství či dospívání nedostalo od rodiny nebo společnosti správné mentální výbavy, nicméně ti, kdo vám dali vaše tělo, neměli ani nejmenší úmysl vás nějak narušit či o něco ochudit. Dali vám to, o čem byli přesvědčeni, že je to nejlepší, to je celé. V současnosti jste již rozumnější, proto se můžete přes tento pocit ublížení přenést a být jim vděční. Vědomě se rozhodněte, že po dobu příštích dvou dnů budete na vše reagovat pouze s čistou láskou a vděkem, a automaticky uvidíte každou osobu jako jedinečný výtvor Existence, jako odraz Božství. A nejenom to, vy také ke všemu a všem kolem vás pocítíte obrovský soucit.

Pôvodná cena: 14.60 EUR, Naša cena: 13.14 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.46 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 607 krát, 1 dnes)
 

One Response to Vaše problémy nie sú také veľké ako si myslíte

  1. Zdravie píše:

    Dokonalý článok! Radosť čítať. 🙂