google27eaa3905ca3fee3.html

fo-tiFo-Ti (Stavikrv mnohokvetý – Polygonum multiflorum) je populárna čínska bylina, ktorá sa používa v Číne, Japonsku, Kórei a na Taiwane už dlhé stáročia a postupne prekračuje hranice svojej vlasti. Vo svojej domovine patrí medzi štyri najviac používané bylinky. Fo-ti je adaptogén, má na organizmus regeneračné a vitalizačné účinky, omladzuje, zabraňuje starnutiu a podporuje zdravú dlhovekosť.

Z biologicky účinných látok obsahuje predovšetkým stilbény a polyfenoly (katechíny, stilbénové glykozidy, β-sitosterol, organické kyseliny, tetrahydroxystilbén a ďalšie). Obsahuje aj významné množstvo lecitínu, ktorý podporuje mozgovú činnosť, pamäť, učenie; ďalej obsahuje vápnik, zinok, železo, magnézium.

Zoznam ochorení, pri ktorých je Fo-ti koreň nápomocný je veľmi dlhý:

• pomáha čistiť a regenerovať krv, pečeň a obličky
• podporuje činnosť štítnej žľazy a nadobličiek
• podporuje optimálnu činnosť hormonálneho systému
• pomáha zvládnuť stres, nervozitu, napätie, nespavosť
• regeneruje poškodené nervy
• podporuje plodnosť u mužov – zvyšuje počet a pohyblivosť spermií
• podporuje plodnosť žien a pomáha odstrániť neplodnosť
• zvyšuje sexuálnu vitalitu
• udržiava optimálnu hladinu cholesterolu
• pomáha liečiť anémiu, je bohatý na železo
• podporuje metabolizmus, vstrebávanie živín a zdravé trávenie
• pomáha detoxikovať organizmus
• zabraňuje vypadávaniu vlasov a sivým vlasom vráti ich prirodzenú farbu
• je účinný pri zápche, únave, exémoch
• pôsobí proti nádorovo
• zmierňuje bolesti svalov, kĺbov a šliach, regeneruje a posilňuje svaly
• pomáha liečiť tinnitus (nepríjemné šumenie či zvonenie v ušiach)
• bioaktívne látky v koreni bylinky zabraňujú usádzaniu plaku na stenách ciev a zvyšujú ich pružnosť, znižujú hladinu cholesterolu
• pomáha aj pri ateroskleróze, vysokom cholesterole, vysokom krvnom tlaku
• pomáha pri rôznych zápaloch, zápaloch lymfatických uzlín, má antipyretický účinok
• inhibuje rast baktérií rezistentných voči antibiotikám (meticilín rezistentný zlatý stafylokok)
• podporuje činnosť imunitného systému
• odstraňuje tmavé (pečeňové) škvrny na koži.

Existuje niekoľko teórii prečo starneme, či je to nutné, kedy sa začína starnutie, akého veku sa môžeme dožiť a podobne. Niektoré prisudzujú starnutie oxidačnému stresu, teda že svojim životným štýlom, stravou, životným prostredím, psychikou a ďalším, nám v organizme klesá množstvo antioxidantov. Patrí tu aj nedostatok enzýmov, zlý metabolizmus, nedostatočné vstrebávanie vitálnych látok. Ďalšia teória hovorí o nedostatočnej činnosti endokrinného systému, teda že starnutie je regulované uvoľňovaním a činnosťou hormónov. Imunologická teória starnutia hovorí o tom, že klesá činnosť imunitného systému, čím sa zvyšuje náchylnosť k infekčným ochoreniam, protilátky strácajú svoju účinnosť, vzniká stres na úrovni buniek a výsledkom je starnutie a smrť.

Všetky teórie majú niečo spoločné – stráca sa harmónia a rovnováha organizmu. Výsledkom je nárast tzv. civilizačných ochorení – cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, rakovina, poruchy pozornosti a hyperaktivita, autizmus, Alzheimerová choroba, rôzne zápalové ochorenia, bolesti šliach, kĺbov, chrbtice, astma, reuma, alergie, dedičné ochorenia a podobne. Toľko na veľmi stručné vysvetlenie prečo sme chorí, prečo rýchlo starneme, aké biopochody sa na tom podieľajú, a ako nám môže pomôcť akákoľvek bylinka, ktorá funguje ako adaptogén.

adaptogens

Adaptogény

Bylinky – adaptogény sa v prírodnej liečbe používajú na liečbu rôznych foriem stresu a jeho následkov. Vieme, že každé ochorenie je podmienené našou psychikou, či už sú to infekčné alebo civilizačné ochorenia, neplodnosť, diabetes, rovnako ako aj rakovina. Nervový, endokrinný aj imunitný systém sú v interakcii so správaním, psychikou a zdravím. Nervový systém prostredníctvom hormónov a neuropeptidov komunikuje s každým jedným orgánom v našom tele, s každou jednou bunkou, a podporuje ich činnosť, rast, funkčnosť či opravu. Keď sme spokojní, tvoríme bunky, ktoré posilňujú imunitný systém. Naopak, negatívne myšlienky vypínajú bunky imunitného systému. Vypnuté bunky imunitného systému znamenajú ohrozenie ochoreniami.

Adaptogény pomáhajú vytvoriť v organizme harmóniu a rovnováhu. Tam kde treba doplnia antioxidanty, niekde vitamíny, niekde harmonizujú metabolizmus, inde upravujú hormonálnu aktivitu. Zoznam rastlín s adaptogénnym účinkom je dlhý: rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides), ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba), hloh (Crataegus oxyacantha), zázvor (Zingiber officinale), pestrec mariánsky (Silybum marianum), ázijský ženšen (Panax ginseng), Astragalus membranaceus, sladké drievko (Glycyrrhiza glabra), Gotu kola (Centella asiatica), Ashwagandha (Whitania somnifera).

Ako adaptogén funguje aj Polygonum multiflorum (Fo-ti). Obsahuje bioaktívne látky, ktoré pomáhajú regenerovať nervový systém a nervové bunky. Stimuluje činnosť nadobličiek, štítnej žľazy a ostatných žliaz s vnútornou sekréciou, stimuluje činnosť imunitného systému. Obsahuje množstvo antioxidačne pôsobiacich látok. Takto pomáha obnoviť rovnováhu v organizme, regeneruje, osvieži a rozprúdi energiu.

Mnohé jeho účinky sú potvrdené vedeckými štúdiami. Napr. v roku 2013 bola publikovaná štúdia autorov Jang a kol., (Journal of Ethnopharmacology), ktorá hovorí o tom, že Polygonum môže pomôcť predísť starnutiu mozgu. Chan a kol. (2002) zistili, že vplyvom užívania extraktu z Fo-ti koreňa sa zlepšila pamäť a schopnosť učenia v sledovanej skupine. V roku 2010 recenzovaný časopis o prírodných látkach a prírodnej liečbe Planta medica uverejnil štúdiu o tom, že bylina inhibovala aktivitu HIV v infikovaných bunkách. Autori pritom zdôraznili, že Polygonum bolo účinné pri dávkach, ktoré neboli toxické pre zdravé bunky. Známy je aj účinok proti vírusom a baktériám.

Mnohé štúdie vyzdvihli veľký potenciál koreňa pri liečbe neplodnosti spojenej s nadmerným stresom, únavou, vyčerpanosťou a nedostatočnou činnosťou nadobličiek.

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

Viac informácii si môžete prečítať na www.naturterapy.sk 


Tip našej redakcie na knihu:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví – Užitočná príručka. Dozviete sa v nej o liečbe kameňmi, o ochrannom štíte organizmu, o korení ako alternatívnom lieku aj o diagnostike chorôb z tváre, rúk a nôh. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečbu dotykom, aromaterapiu, liečenie hlinou…

Úryvok: Před každým jídlem rozpustíme ve sklenici vody špetku zázvoru a vypijeme 30 minut před jídlem. „Jídlo se bude lépe trávit a tělo bude vysychat,“ psala Hildegarda. V díle svaté Hiddegardy jsem našla ještě jeden zajímavý recept. Domnívala se, že zázvor působí proti nádorovým onemocněním. Ve všech svých receptech na léčení tohoto onemocnění používala zázvor. Předkládám jeden z nich. Zázvor při léčení nádorů: Vezmeme 100 g mletého zázvoru, 100 g mletých mandlí, 50 g suché měsíčku lékařského, 50 g suchého vlaštovičníku. Vše smícháme a pomeleme na prášek. Užíváme preventivně 1 lžičku třikrát denně před jídlem. Yzop lékařský – Trvalka z čeledi hluchavkovitých. Původem je ve Středomoří, dobře se jí daří i na Ukrajině. U mě na chatě už mnoho let roste velký dřevitý keř, který je každé léto obsypán množstvím aromatických květů. Když dorostou nové snítky, uřežu je, a tak během léta sklízím 2–3krát úrodu. Bylina se množí dělením trsů nebo semeny. Je mrazuvzdorný, vydrží i teplotu minus 25–30° C. Jako koření se používají mladé listy a kvetoucí vrcholky rostlin.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.08 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.52 EUR


Súvisiace články:

(Prečítané 6 835 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.