google27eaa3905ca3fee3.html

Nature_Plant_Snow_Winter_62583_detail_thumb

V starom taoistickom lekársko-filozofickom texte Su-Wen sa píše: „Tri zimné mesiace sa nazývajú „uzatváranie a uchovávanie“. V zime voda zamŕza, zem puká a otvára sa. Človek nesmie zbytočne plytvať svojou energiou, má chodiť skoro spať a so vstávaním má počkať až do východu slnka. Ducha si má uschovávať hlboko ako nejaké tajomstvo a musí si ho chrániť ako namáhavo vytúženú vec. Je treba sa chrániť pred zimou a vyhľadávať teplo. Nesmie sa dovoliť, aby sa telo potilo, lebo tým je poškodzovaná ochranná energia. Takéto chovanie zodpovedá zimnej atmosfére a je to správny spôsob pestovania vlastnej energie. Kto ide proti tomu, poškodzuje si obličky a na jar sa bude cítiť ochabnutý a slabý, pretože si nevytvoril žiadne dostatočné podmienky pre rodenie jarnej energie.“

Energia zimy je pomalá, voľne plynúca, zjavne statická, čakajúca. Postrehneme ju v prírode – na poliach, na horách, v energii stromov, v správaní zvierat. V zime vládne noc, svetla ubudlo, teploty neustále klesajú. Teplé farby jesene sú nadobro preč, zdá sa, akoby sa celý svet prestal pohybovať. Ľudia a zver, žijúci v prirodzenom prostredí, trávia málo času vonku. Nie je čo siať, na čo dohliadať, čo zbierať. Nikomu sa nechce ani nos z domu vytrčiť. V dnešnom hyperaktívnom pretechnizovanom svete je však takáto hibernácia čosi divné a nemysliteľné. Aj keď pociťujeme únavu, máme prostriedky na to, ako ju „utlmiť“, pretože do práce treba ísť a treba v nej byť rovnako produktívni ako inokedy… Máme možnosti úplne zimu vymazať z programu prirodzeného bytia a sme schopní v decembri odletieť sa opaľovať niekam do tropických krajín… Pred Vianocami treba fičať ako fretka, pretože musíme kúpiť darčeky, preplniť chladničky, odovzdať pracovné výkazy… A tak si napríklad sadáme k sviatočným stolom vystresovaní, unavení a úplne prirodzene sa nevieme dočkať tých pár dní, ktoré strávime doma v pyžame. Takže pojmy: pokoj, hibernácia, nič, ticho, čakanie… dnes vôbec neletia. Niet divu, že na jar potom beháme po svete „s vyplazenými jazykmi“.

Sme v hĺbke, na konci i na začiatku

Zima je čas sústredenia síl, čas na vnútorné objavovanie zásadných vecí. Ak niečo v tomto období silíme, nemá to moc veľký efekt. Veciam, javom a procesom treba ponechať ich prirodzený rytmus, i keď sa nám zdá príliš pomalý alebo stagnujúci. V zime treba čakať na nový impulz, ktorý prichádza sám od seba ako súčasť kolobehu. Aj jablko, ktoré na jar bolo kvetom, v lete dozrievalo, na jeseň sme ho zjedli a ostalo z neho len semienko vyhodené v ohryzku niekam do kríkov, musí počkať na ten správny impulz a správny čas, kedy sa na jar začne na strom transformovať.

V zime prirodzene nastáva najväčší pokoj a nehybnosť aj z astronomického hľadiska. Je to čas zimného slnovratu (21.12.) a dní tesne po ňom. Dni sú najkratšie, najtmavšie, príroda nás „núti“, či skôr pozýva zastaviť sa, konzervovať svoju energiu, uchovávať ju v hlbokom vnútri, v pokoji. Pozýva nás zažiť maličkú smrť vo svojom vnútri, na základe ktorej môže prísť nový začiatok. A tak sa po 24.12. nezadržateľne začína rozvíjať nový pohyb, začína opäť pribúdať svetlo, dni sa pomaličky predlžujú.

Zima je preto spájaná s koncom, ale aj so začiatkom. So smrťou, ale aj so znovuzrodením. V období jesene bolo všetko zničené – dozreli plody, ktoré sme spracovali, stromy sa stiahli do seba, nadzemné časti rastlín umreli; v období jari sa to všetko opäť obnoví. A zima sa so svojim všepotrebným pokojom nachádza medzi nimi a vyžaduje si naplno sa uskutočniť. Musí nastať akýsi „reset“, aby na podnet prelomu nehybnosti v pohyblivosť – obdobie slnovratu a „poslnovratu“, mohla táto iskra začať nový kolobeh.

Bez konzervovania a uchovávania v hlbokom vnútri, v pokoji, v tej malej smrti v nás, nemôže byť začatý žiadny nový začiatok. Každý začiatok pohybu, činnosti, aktivity, má svoj potenciál v nehybnosti, v nečinnosti, v pasivite. A tej sa treba učiť, učiť sa dopriať si ju. Len tomu, kto je dostatočne oddýchnutý, načerpaný energiou a teda silný, bude dopriate silné jarné prebudenie. A možno po takom oddychu vyjdú z nás na povrch úžasné životné nápady, ktoré už roky v nás driemali a čakali na chvíľu, kedy im dovolíme v pokoji vlastného zastavenia vykvasiť.

A ako na to v dennodennej praxi?

Ak príde únava, rešpektujme ju a ľahnime si, alebo aspoň spomaľme. Nehnevajme sa na seba, že už nestíhame to, čo sme stíhali ešte pred dvoma mesiacmi. Choďme skôr spávať, pretože to, čo si myslíme, že by sme mali ešte dnes stihnúť, určite stihneme efektívnejšie, keď sa zobudíme svieži. Nadmernú fyzickú námahu si šetrime na jar, ak k nej už dôjde, doprajme si po nej adekvátne dlhý oddych. Ak po nás šéf chce toľko odvedenej práce ako inokedy, buďme v kľude, pracujme vo svojom tempe a myslime si o tom svoje :-). Keď na nás začne liezť nejaká choroba, zaľahnime pod perinu, dajme si lipový či bazový čaj a vypoťme sa, aby sme za 2-3 dni boli fit a nemuseli to potom riešiť ďalšie 2-3 týždne. Keď na nás čaká dvojmetrový stoh nevyžehlenej bielizne, možno je konečne čas naučiť žehliť svoje deti, či svojho muža :-), alebo si uvedomiť, že nie všetko v našom šatníku musí byť vyžehlené. Vyrazme si cez víkend niekam do prírody a všimnime si, ako to má ona zariadené a či to náhodou nie je prirodzenejšie. A keď už zhodou okolností máme kúpenú letenku na vianočnú dovolenku na Sejšelách, po návrate si doprajme čas, aby sa organizmus dokázal zaklimatizovať.

Takto nás na jar nepostretne jarná únava a chorý šéf bude mať z našich výkonov určite radosť :-).

Prajem príjemné zimné pochrapkávanie.

(Prečítané 1 100 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.