google27eaa3905ca3fee3.html

Obezita je najčastejšie dôsledkom nezdravého životného štýlu

Máte nadváhu alebo obezitu? V tom prípade riskujete to najvzácnejšie, čo máte – svoje zdravie! Dnes vám prezradíme, ako súvisí obezita so srdcovými chorobami.

Hoci čísla, ktoré hovoria o počte obéznych na Slovensku, nie sú až také alarmujúce ako v USA alebo Veľkej Británii, počet ľudí s BMI (skratka anglického výrazu body mass index, čo v preklade znamená index telesnej hmotnosti) vyšším ako 30 i u nás stúpa. To však nie je dôvod na utešovanie sa, pretože v Slovenskej republike trpia nadváhou alebo obezitou takmer 2 milióny ľudí a nič nenasvedčuje tomu, že číslo sa bude plynutím času znižovať, skôr naopak.

Obezita – nešťastný fenomén dnešnej doby

Za obézneho sa považuje človek, ktorého BMI je vyššie ako 30. Za ťažké štádium obezity sa považuje BMI nad 40. Varovným signálom je i obvod pása, ktorý by u žien nemal byť väčší ako 80 cm a u mužov viac ako 94 centimetrov. Obezita nie je len estetickým, ale najmä zdravotným problémom, pretože u obézneho sa zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení, cukrovky, nespavosti, mozgovej mŕtvice, osteoporózy, dny i rakoviny.

Obezita je najčastejšie dôsledkom nezdravého životného štýlu, teda konzumácie nezdravých jedál (nasýtených tukov, trans tukov, rýchlych cukrov) a nedostatku pohybu. Ak trpíte obezitou, existuje dvakrát väčšia šanca, že zomriete predčasne.

Obezita a ľudské srdce

Vedecká štúdia Framingham Heart Study, ktorú uskutočňuje National Heart Lung and Blood Institute Boston University, bola uskutočnená na vzorke takmer 5900 účastníkov. Štúdia sledovala prepojenie nadváhy a obezity so vznikom srdcových ochorení. Výsledkom bolo, že nadváha zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb o 34 percent, obezita o neuveriteľných 104 percent!

Obezita je v prvom rade zodpovedná za vznik rizikových faktorov, ktoré vedú ku vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Skupinu rizikových faktorov, zodpovedných za vznik srdcového zlyhania (aj iných vážnych ochorení), nazývame metabolický syndróm.

Kedy človek trpí metabolickým syndrómom?

Diagnóza metabolický syndróm sa vzťahuje na človeka, ktorý má aspoň 3 z piatich rizikových faktorov:

 • Obvod pása u žien vyšší ako 80, u mužov väčší ako 94 centimetrov,
 • vysoká hladina triglyceridov v krvi,
 • nízka hladina HDL (dobrého) cholesterolu,
 • vysoký krvný tlak,
 • vyššia hladina cukru v krvi.

Viaceré vedecké štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí trpia metabolickým syndrómom, sa vystavujú dvojnásobnému riziku vzniku srdcového infarktu i mozgovej mŕtvice. Ak je u vás diagnostikovaný čo i len jeden rizikový faktor, berte ho ako varovanie, pretože postupom času môže dôjsť k rozvoju ostatných.

Rizikové faktory z pohľadu INTER-HEART štúdie, ktorá má globálny charakter

Na záver si neodpustíme závery jednej z najväčších štúdií svojho druhu, INTER-HEART Study, ktorá sledovala 29 tisíc ľudí z celého sveta a rizikové faktory vzniku srdcových chorôb. V 90-tich percentách boli za infarkt zodpovedné tieto faktory v nasledovnom poradí:

 1. Zvýšená hladina LDL cholesterolu a znížená hladina HDL cholesterolu
 2. Fajčenie
 3. Cukrovka
 4. Vysoký krvný tlak
 5. Brušná obezita
 6. Stres a depresie
 7. Absencia dennej konzumácie ovocia a zeleniny
 8. Absencia pohybovej aktivity
 9. Alkohol

Týkajú sa uvedené rizikové faktory i vás? Neriskujte a žite zdravšie, pokiaľ je čas.

Viac na: http://cvicte.sk/


Ak sa chcete dozvedieť viac o energetike jedla, odporúčame túto komplexnú knihu:

Steve Gagné – Energetika jídla – Komplexný, zrozumiteľný a dôležitý výklad duchovnej stránky potravy, ktorú prijímame. Kniha popisuje kvalitu energie a „duše“ v každom jedle. Autor ukazuje, ako naše spojenie s potravou oživiť a dať do poriadku našu fyzickú aj duševnú nerovnováhu. Uvádza obsiahly zoznam potravín a ich vlastností; vysvetľuje, ako nás každé jedlo ovplyvňuje na najhlbšej úrovni. Učí, ako sa stravovať, aby sme prijímali rôzne kvality a poskytovali vhodnú výživu telu aj duši.

Pôvodná cena: 15.20 EUR | Naša cena: 13.68 EUR Ušetríte: 1.52 EUR | Zľava: 10%


Súvisiace články:


S úsmevom ide všetko ľahšie 🙂


(Prečítané 1 461 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.