google27eaa3905ca3fee3.html

Prostredníctvom byliniek, esenciálnych olejov či vhodnou úpravou stravy môžeme regenerovať organizmus a podporiť ho, aby začal uzdravujúci proces, aby v sebe našiel a vytvoril potrebné látky na získanie rovnováhy a harmónie. Tak ako v prípade iných ochorení, aj v prípade herpesu dôležitú úlohu hrá myseľ a psychické a emočné napätie.

Dlhodobý stres oslabuje imunitný systém, ktorý bojuje proti vírusom, teda aj proti infekcii herpesom. Vplyvom stresu dochádza k poklesu vitamínov skupiny B, vitamínu C, k tráviacim problémom a k vstrebávaniu potrebných vitamínov a nutričných látok. Takto oslabený organizmus potom víta rôzne plesne, baktérie a vírusy, aj tie herpetické, s otvorenou náručou.

Liečba herpesu by mala prebiehať nielen zvonka – aplikáciou liečivých látok priamo na postihnuté miesto s cieľom rýchleho zhojenia a zmiernenia bolesti či zápalu, ale aj zvnútra, posilnením imunity, činnosti, regenerácie a detoxikácie organizmu.

Herpes (opar), začervenané svrbiace či páliace pľuzgiere, horúčka, zdurené lymfatické uzliny, bolesť, niekedy aj dehydratácia. Tieto nepríjemnosti pozná väčšina ľudí. Herpes je vírusové ochorenie spôsobené vírusom Herpes simplex (HSV). Odborníci sa zhodujú v tom, že je prítomný u 80 – 90 % ľudí.

Existujú dva typy HSV – HSV-1 sa nachádza prevažne na tvári, a HSV-2 sa vyskytuje prevažne v genitálnej oblasti. Do tejto skupiny ešte patria ďalšie herpetické vírusy – varicella zoster, Epstein-Barrovej vírus a cytomegalovírus.

K prvotnej infekcii HSV-1 dochádza väčšinou v detstve od infikovaných osôb. Vstupnou bránou pre vírus sú sliznice a koža, tam sa v bunkách rozmnožuje, spôsobí rozpad buniek a lokálny zápal, a následne sa prostredníctvom nervových zakončení dostáva do senzorických nervových ganglií (trigeminálnych, sakrálnych a autonómnych), kde je určitú dobu v latentnej fáze skrytý pred imunitným systémom. V akútnej fáze opäť cestuje a dostáva sa na kožu a do slizníc.

Nie je presne známe, čo spôsobuje opakovaný výskyt herpesu, ale boli identifikované niektoré spúšťače – chrípka, prechladnutie, horúčka, psychický a emocionálny stres, hormonálne výkyvy, prudké slnečné svetlo, oslabený imunitný systém a imunosupresívne lieky, cukor, alkohol, drogy, káva, arašidy, alergie na potraviny. Infekcia herpes vírusom môže viesť aj k ďalším ochoreniam ako Alzheimerova choroba, Skleróza multiplex, Bellova obrna, Parkinsonova choroba.

Bylinková liečba herpesu zahŕňa liečbu lokálnu, priamo na postihnuté miesto, a liečbu zvnútra, na posilnenie organizmu. Mojim favoritom je jednoznačne rakytník rešetliakový Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides L.). Dlhodobým užívaním pôsobí ako adaptogén, ktorý pomáha zvládať následky stresu. Rakytník doplní antioxidanty, vitamíny, posilňuje imunitný systém, harmonizuje metabolizmus a hormonálnu aktivitu. Je možné ho použiť v akútnej fáze výskytu herpesu, priamo na ranku, vo forme oleja, doplnkov či čaju vnútorne, ale je vhodný aj na dlhodobé preventívne užívanie.

Keď sme už pri tom strese a jeho následkoch, je to akási stigma dnešnej doby, že sa stále za niečím naháňame a stále niečo zhŕňame, a pritom skutočný život má úplne iné hodnoty, ktoré nám unikajú. No ale späť k tomu stresu, skúsili ste niekedy použiť proti stresu makový olej? Je lahodný a pomáha ako zvnútra, ukľudniť psychiku, tak aj zvonka, pri bolestiach svalov a chrbtice, ktorých príčina tkvie práve v prílišnom preťažení organizmu.

Liečbu herpesu začíname hneď pri prvých príznakoch, keď sa objaví svrbenie, brnenie či napnutá koža. Priamo na herpes môžeme niekoľkokrát denne aplikovať šťavu z čerstvých byliniek alebo pár kvapiek esenciálnych olejov (pozor na individuálnu citlivosť). Vnútorne užívame bylinky s protivírusovým a protizápalovým účinkom, a tie, ktoré podporujú imunitný systém:        

Medovka lekárska (Melissa officinalis) je najznámejšia bylinka na liečbu herpesov, pôsobí protivírusovo, ukľudňujúco, pomáha zmierňovať stres. Medovka zabraňuje preniknutiu herpes vírusu do bunky a jeho následnému množeniu sa. Niekoľkokrát  denne použijeme šťavu, pomliaždené listy alebo silný odvar ako obklad na ranu.

Šalvia lekárska (Salvia officinalis) má protivírusové účinky pri opare na perách, posilňujúce účinky pri vyčerpanom organizme.

Rebarbora v kombinácii so šalviou vo forme masti na vonkajšie použitie

Benedikt lekársky (Cnicus benedictus) má silné protivírusové účinky, pomáha hojiť rany, vnútorne podporuje činnosť tráviacich orgánov, pomáha čistiť črevá od toxických látok a produktov metabolizmu. V črevách sa nachádza podstatná časť imunitného systému, ktorý je závislý aj od prítomnosti a správneho zloženia benefičných črevných baktérií. A práve tie sú toxickými látkami (ale aj stresom) ničené.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) má imunostimulačné a protizápalové účinky, podporuje hojenie rán a činnosť lymfatického systému. Nechtík výrazne posilňuje regeneráciu a liečbu organizmu. Svojim protivírusovým pôsobením dokáže bojovať aj proti herpesu.

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) – podporuje imunitu, zabraňuje prepuknutiu ochorenia, zmierňuje prejavy a skracuje čas liečby, znižuje výskyt opakovaných akútnych infekcii. Je možné ju použiť priamo na ranu, aj vnútorne. Nemala by sa však užívať dlhodobo.

Alchemilka žltozelená (Alchemilla xanthochlora)

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) posilňuje funkcie pečene a pomáha čistiť krv, je preto súčasťou jarných očistných kúr. Naviac obsahuje inulín, polysacharid, ktorý funguje ako probiotikum (podporuje rozvoj črevnej mikroflóry).

Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata)

Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra)

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) má mnoho ľudových označení: šťastná zelina, čarovník, bylina svätého Jána, ktoré vyjadrujú jeho silnú liečivú schopnosť známu už z dávnych dôb. Svojim protizápalovým účinkom pomáha liečiť nehojace sa rany a zápaly, a upokojujúcim účinkom pôsobí na psychiku, zmierňuje úzkosť a bolesť. Ľubovník bodkovaný pohladí slnečným svetlom telo aj dušu.

Esenciálne oleje účinné proti vírusom

Esenciálne oleje sa v liečbe požívajú veľmi dlho. Sú známe mnohé ich účinky ako protivírusové, protizápalové, pomáhajú zmierňovať bolesť, pomáhajú hojiť rany, posilňujú imunitný systém, majú upokojujúci účinok. Niektoré esenciálne oleje sú zvlášť účinné voči herpetickým vírusom, sú účinné v liečbe opakovaných výskytov herpesu aj voči herpetickým vírusom rezistentným na acyklovir.

Harmančekový esenciálny olej je možné použiť v prípade opakovaných výskytov oparov, aj vtedy, ak je HPV-1 odolný na chemické lieky. Harmanček má schopnosť brzdiť rast vírusov, podporuje regeneráciu a hojenie a pôsobí proti bolesti. Na organizmus má vďaka obsahu silíc a biolátok celkovo upokojujúci účinok, čo je v prípade liečby herpesu veľkou pomocou.

Účinná je kombinácia levanduľový a mätový esenciálny olej v olivovom oleji, priamo aplikovať na postihnuté miesto niekoľkokrát denne. Levanduľa pomáha liečiť zápal a zmierňuje bolesť, celkovo pôsobí na organizmus relaxačne. Mätový olej pomáha zmierňovať bolesť, pôsobí protivírusovo, pôsobí protizápalovo a relaxačne. Mätový olej je účinný aj v prípade rezistencie na chemické lieky. Olivový olej je známy svojimi protivírusovými účinkami, obsahuje vitamíny E, D, ktoré podporujú regeneráciu rany a pomáhajú zmierňovať bolesť.

Ďalšie esenciálne oleje:

Lemongrass, mäta pieporná, levanduľa, eukalyptus, bergamot, tymian, ruža, aníz, čajovníkový olej (tea tree), geranium, santalové drevo. Éterické oleje je možné pre dosiahnutie účinku aj vzájomne kombinovať. 

Ako predchádzať opakovanému výskytu herpesu

 

Existuje množstvo prírodných látok, ktoré pomáhajú liečiť akútnu infekciu alebo pôsobia preventívne. Dôležité je zistiť príčinu vyvolávajúcu opakovaný výskyt oparu a vyhýbať sa jej, prípadne príčinu riešiť dlhodobo. Posilňovať imunitný systém, detoxikovať postupne celý organizmus, jednotlivé tkanivá, orgány aj lymfatický systém, regenerovať a detoxikovať pečeň.

 

Herpes vírus má svoju DNA (genetickú informáciu) zabudovanú priamo v hostiteľskej bunke (nervových bunkách) skrytú pred imunitným systémom, preto je dôležité postupné očisťovanie organizmu aj jednotlivých buniek. Mnohé ochorenia sú spôsobené chronickým prekyslením, je narušená acidobázická rovnováha medzi kyselinami a zásadami. Túto nerovnováhou sa organizmus snaží samozrejme vyrovnať, spotrebováva pri tom minerály a vitamíny potrebné na fungovanie buniek. Regenerácia organizmu je tak narušená.

Činnosť imunitného systému výrazne poškodzuje používanie veľkého množstva rafinovaného cukru. Je známe, že spúšťačom pre vznik oparu na perách môže byť aj prílišné množstvo sladkosti, cukru a sladených nápojov, preto je vhodné obmedziť takéto potraviny na minimum. Spojitosť so sacharidmi a cukrom má aj Candida albicans. Kvasinka, ktorá je v organizme neškodná pokiaľ nie je oslabený imunitný systém a organizmus je v rovnováhe. V opačnom prípade sa vymyká kontrole a stáva sa nebezpečnou. Candida albicans uvoľňuje v organizme toxíny, ktoré oslabujú imunitný systém a tým vzniká ľahšia náchylnosť na vznik oparu. Pomôcť dostať kvasinku pod kontrolu môže nechtík lekársky, harmanček, šalvia ale aj cesnak či grapefruit. Vhodné je podporiť črevnú mikroflóru užívaním probiotík s obsahom Lactobacillus bulgaricus.

Vitamín C je známy posilňovač imunitného systému. Má antioxidačné a protivírusové účinky, pomáha liečiť rany, regenerovať sliznice a kožu. Niektoré klinické štúdie uvádzajú, že v akútnej fáze je možné užiť až 10 000 mg vitamínu C za deň (po dobu 5 – 10 dní), prípadne 500 – 3 000 mg ako prevenciu. Účinok vitamínu C významne zvyšuje prítomnosť flavonoidov a iných bioaktívnych látok, preto sa snažíme čo najviac využívať prírodné zdroje ako je napríklad rakytník či šípky.

Spúšťacím faktorom oparu na perách môže byť aj nedostatok vitamínov, minerálov či nutričných látok. Preto je vhodné doplniť vitamíny skupiny B, A, D, E, karotenoidy, zinok, ktorý zabraňuje replikácii herpetického vírusu a posilňuje funkcie imunitného systému.

Herpes vírus potrebuje na svoju replikáciu aminokyselinu L-arginín (nachádza napríklad v orieškoch, arašidoch, čokoláde) a jeho replikácii bráni aminokyselina L-lyzín, tú môžeme nájsť napríklad v amarantovom oleji.

Resveratrol je rastlinný polyfenol s antioxidačnými, protivírusovými, antibakteriálnymi a mnohými ďalšími účinkami. Tento rastlinný fytoalexín má veľký potenciál v liečbe aj prevencii mnohých ochorení – diabetes, srdcovocievne ochorenia, nádory, vysoký cholesterol, zvyšuje odolnosť proti stresu a pomáha zmierňovať jeho následky. Resveratrol zabraňuje replikácii herpetických vírusov typu 1 aj 2 (HSV-1, HSV-2). Najúčinnejšia je jeho aplikácia v počiatočnej fáze infekcie, má účinok aj na acyklovir rezistentný HSV. Nachádza sa aj v strave (hrozno, bobuľovité ovocie), ale vo veľmi malom množstve, preto je výhodnejšie užívanie formou výživových doplnkov alebo ako extrakt z grapefruitových jadierok, k čomu sa prikláňam i ja.

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

www.naturterapy.s


Tip redakcie Eugenika:

Valerij Sineľnikov – Vnútorné príčiny chorôb – Pokračovanie úspešnej Dohody s chorobou. V tejto knihe obľúbený autor postupuje systematicky po ľudskom organizme a vysvetľuje, ako rôzne časti nášho fyzického tela korešpondujú s naším celkovým žitím, myslením a cítením. Konkrétne prípady názorne dotvárajú výklad. Čitateľ má možnosť nechať sa inšpirovať k zmene a zdraviu.

Úryvok: Krvácanie z nosa – Majte na pamäti, že krv stelesňuje radosť. Ak máte pocit, že vám chýba láska a úcta, znamená to, že z vášho života uniká radosť. Krvácanie z nosa je zvláštny spôsob, akým človek vyjadruje potrebu lásky a úcty. Raz sa môjmu synovi pustila z nosa krv. Obrátil som sa na svoje vnútro a opýtal som sa: „Na ktoré moje správanie syn zareagoval krvácaním z nosa?“ Podvedomie mi okamžite odpovedalo: „Venuješ mu málo pozornosti a lásky!“ Bola to pravda. Vtedy som veľa síl a pozornosti vynakladal na prácu a riešenie osobných problémov a na komunikáciu so synom som si nevyhradil veľa času. Po zrevidovaní vzťahu k synovi sa krvácanie neopakovalo. Ranky na ústach a v ústnej dutine, herpes Ochorenie ústnej dutiny svedčí o tom, že ste proti niekomu či niečomu predpojatí. Zrejme v sebe potláčate „jedovaté“ a „uštipačné“ slová, zatrpknutosť a hnev. Zápach z úst Zápach z úst je znakom mentálnej „zatuchnutosti“. Vaše myšlienky a pocity, názory či zvyky natoľko zostarli, že už začali „zaváňať“. Je čas vniesť do života niečo nové a čerstvé!

Pôvodná cena: 7.90 EUR, Naša cena: 6.32 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.58 EUR


 

(Prečítané 6 751 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

3 Responses to Herpes: Bylinky, prírodné liečivá a esenciálne oleje

 1. Martina píše:

  Veľmi vyčerpávajúci článok, len neviem odkiaľ by som začala, asi tým rakytníkom. Mám skúsenosť s pár výrobkami z rakytníka, teda s rakytníkovým olejom. Dlhodobá liečba nevyjde najlacnejšie, ale cez internet sa dá niečo ušetriť, ja často objednávam cez http://www.kuponyzdarma.sk/pilulka-sk/. Aj keď na zdraví sa nešetrí, človeka to poteší 🙂

 2. alchymista píše:

  akoze nehnevajte sa pani magistra, ale v tomto clanku chyba hned niekolko najhlavnejsich protilatok, ktore sa v zahranici normalne predavaju v podobe piluliek vo velkom a maju okamzite liecebne ucinky:
  Olive Leaf Extract, Lyzin /nastastie spomenuty/, Propolis, Echinacea atd…

 3. Ľubica Prisenžňáková píše:

  Vážený pán alchymista, pokiaľ by sme sa všetci na tejto planéte striktne držali len zaužívaných postupov, nikdy by sme sa nepohli ďalej. Všetko je neustále v pohybe, mení sa, vyvíja sa, ako človek a jeho biochémia, tak aj environment. Ak vám vami spomínané prostriedky pomáhajú, je to super, ale každý sme iný, máme iné okolnosti aj pridružené ochorenia, ináč reagujeme na účinok a vibráciu bylín, a preto sa nemôžeme fixovať len na jednu aminokyselinu s cieľom, že nám určite pomôže. Určite sú aj ďalšie možnosti liečby, ktoré som nespomenula, napríklad kryštály, kovy, joga, liečba svetlom… Cieľom príspevku bolo ukázať niektoré šetrnejšie možnosti liečby. Z tohto pohľadu nerozumiem ani spojeniu ,,najhlavnejšie protilátky,,