google27eaa3905ca3fee3.html

archeryNebolo to tak dávno, čo som nariekala túto vetu do telefónu mojej mame, ktorá počúvala v tom, čo som vnímala ako sympatizujúce ticho. Neskôr som zistila, že sa zúfalo pokúšala nesmiať sa mi. Dovoľte, aby som to vysvetlila…

Nedávno som si všimla, že moji synovia prichádzajú za mnou kvôli jednému druhu potrieb, a za mojim manželom kvôli inému. Príklad: „Mama, som hladný,“ hovorí jeden z chlapcov. „Dobre, čo chceš?“ odpovedám. „Mohla by si spraviť hamburgery?“ „Iste, popros svojho ocka, aby prišiel a pomohol mi.“ „Och, to nemôže, hráme sa Mortal Combat. Zavolaj nás, keď to bude hotové!“

Ja kŕmim svoje deti – môj manžel pre ich zábavu premieňa na počítačovej obrazovke veci na jahodový džem. Ja im periem – môj manžel na dvore zabíja monštrá. Ja im obväzujem kolená – môj manžel ich berie na koliesové korčule, aby bola mamičkina „nemocnica“ vyťažená. Náhle je ocko „cool“ rodič – ja nie.

Spočiatku to bolo ťažké: videla som, ako moje malé deti opúšťajú mamičku a stávajú sa sexistickými gorilami. Samozrejme, pripísala som to silnejšiemu vplyvu môjho manžela na ne. Už som nebola stredobodom ich vesmíru. Teraz som sa musela deliť o moje miesto na výslní a vôbec sa mi to nepáčilo. Navyše, aké rozumné lekcie mohol učiť mojich chlapcov?

Tu prichádza vyššie zmienený telefonický rozhovor. Moja matka, súc múdra žena, akou je, mi vysvetlila, že sa správam ako dieťa a prehnane reagujem na mylne vnímané ohrdnutia. Jej slovami: „Dospej, Carol Ann.“ Navrhla mi, aby som pozorovala chlapcov pri hre s ich otcom, aby som uvidela, či rozlíšim fungovanie dynamiky vzťahu otec – syn. Hoci som silne protestovala, hovoriac, že nebude žiadna dynamika hodná povšimnutia, premohla môj odpor a získala môj sľub, že ich budem počas budúceho týždňa pozorovať.

Tak som aj urobila – najprv zdráhavo, no potom s rastúcim záujmom. Videla som, že moji synovia závratnou rýchlosťou fyzicky aj emočne dozrievajú a videla som v ich osobnosti veci, o ktorých som nevedela. Na moje prekvapenie, môj muž áno. Videla som, ako je vynárajúca sa agresivita môjho staršieho syna pretváraná do konštruktívnej fyzickej aktivity a videla som rozvoj inštinktu ochraňovania. Videla som, ako sa môj mladší syn stáva čoraz viac sebestačnejším, stráca sklon bežať s každým malým škrabancom k mamičke a zvláda konfrontácie s deťmi od susedov bez toho, aby vyústili do bitiek. Videla som, ako sa moji synovia stávajú mužmi. Svitlo mi, oslepujúcim zábleskom. S ním prišla pokora, ako rýchly kamión. Náhle som si uvedomila, že ja nemôžem učiť svojich synov, ako byť mužmi.

Sú veci na tomto svete, ktoré sú vlastné mužskej psychike a sú veci, ktoré len otec môže utvárať u svojich synov. Svoju časť som naplnila – naučila som, dúfam, svojich synov starať sa, opatrovať a živiť. Časť môjho muža sa ešte len začína – naučiť ich poskytovať a ochraňovať, budovať a poskytovať prístrešie. Hoci ma moji synovia budú vždy potrebovať a nikdy ma úplne neopustia, najdôležitejšie veci o sebe sa naučia od svojho otca.

Takto to má byť. Len muž môže úspešne formovať iného muža.

Publikované s láskavým povolením časopisu M.E.N. Magazine.

Zdroj: http://www.dreamingwolf.sk/


Súvisiace články:


Tip na knihu:

Osho – O mužích – Osho používa rôzne archetypy (Adam, Obeť, Otrok, Syn, Robot, Zviera, Sexuálny maniak, Mních, Homosexuál, Zorba, Macho, Žobrák, Milenec, Manžel, Otec, Priateľ, Playboy, Politik, Kňaz, Vedec, Obchodník, Američan, Budha, Nový človek, Meditátor, Bojovník, Hazardér, Tvorca, Starý muž, Majster, Zorba Budha), aby vysvetlil, ako muži fungujú a ako môžu dospieť k oslobodeniu, k plnohodnotnému a naplnenému životu. Muži sa musia naučiť rozmýšľat novým spôsobom.

Úryvok: Láska je na začátku pouze nevědomý fenomén. Pouze když si ji uvědomujete a když stále více meditujete, začne být drahocenná a dosahovat závratné výše. Důvěrná známost s jednou ženou nebo jedním mužem je lepší než mít mnoho povrchních vztahů. Láska není sezonní květina, trvá léta, aby vyrostla. Pouze když roste, přesahuje biologii a začíná mít v sobě něco duchovního. Když budete s mnoha ženami nebo mnoha muži, budete povrchní – možná pobavení, ale povrchní. Vztah s jedním člověkem je nesmírně prospěšný a přispívá k tomu, že můžete pochopit jeden druhého mnohem důvěrněji. Jestliže jste muž, buďte v hlubokém důvěrném vztahu se ženou. Rozviňte svou důvěru tak, aby všechny překážky zmizely. Přibližte se jeden k druhému tak blízko, abyste mohli pohlédnout hluboko do ženy a žena mohla pohlédnout hluboko do vás. Jestliže máte víc vztahů, budete muset lhát, být neupřímný a říkat věci, které nemyslíte vážně – a ženy to vše budou tušit. Je velmi obtížné získat důvěru ženy, jestliže máte nějaký další vztah.

Pôvodná cena: 8.20 EUR, Naša cena: 6.56 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.64 EUR


 

(Prečítané 1 694 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.