google27eaa3905ca3fee3.html

jablon2r. 890 …Keď sa to Arnulf dozvedel, vtrhol na čele vojska do kráľovstva Moravanov a všetko, čo našiel mimo hradísk, do základov zničil. Nakoniec, keď boli posledné ovocné stromy aj s koreňmi vytrhané zo zeme, Svätopluk požiadal o mier a aj ho získal, keď dal vlastného syna ako rukojemníka… (Reginova kronika)

Keď človek prečíta takéto riadky, niečo v ňom hrkne. Dobyvateľ, ktorý chcel podriadenosť moravských Slovenov, donútil ich k poddajnosti zničením ovocných stromov. Predstava  vyplienenej zeme, v ktorej so záprahmi mnohých koní dobyvatelia vytrhávajú s koreňmi jablone a hrušne, je hrozná. Niekoľko rokov po takomto plienení stromy nerodia. Museli to byť hrozné časy.

Dnes máme ovocie v supermarketoch. Teda väčšina ľudí ho tam kupuje. Naše ovocné stromy nijakí dobyvatelia zo zeme netrhajú. A predsa v obchodoch naše ovocie nie je. Jablká v starých sadoch padajú na zem, do obchodov sa nedostanú. Veľkosťou často nespĺňajú normy Európskej únie. Vlastne akoby to neboli jablká. Jablká, ktoré si bežní ľudia kupujú v obchodoch, sú striekané aj 20 – 30 krát. Sú to tak 3 odrody naboptnaných jabĺk, na rozdiel od desiatok našich starých odrôd. Sú chemizované, ožarované a pastované.  Odrody zdedené po predkoch sú len pre gazdov a ich známych, pre posledných mohykánov tejto klonovanej doby.  Pritom tu tie jablone ešte sú, na rozdiel od iných plodín, ktorých pestovanie takmer zaniklo – spomeňme len ľan, konopu, proso…

Keď Američania nemohli zničiť posledných nezávislých Indiánov – zväčša prérijné kmene, zničili im hlavnú potravu –  vystrieľali  v krátkom čase všetky stáda bizónov. Urobili ich závislými na prídeloch rezervačnej múky (a cukru a alkoholu).  A tak ich zlomili.

Slovensko dnes už výraznú väčšinu plodov dováža zo zahraničia. Je celkom závislé od dovoze. A naše sady naďalej pustnú. Tí, ktorí chcú udržať krok, prechádzajú na spôsoby spotrebného hospodárstva: chemizácie, modernizované klonované odrody  – patentované, so spotvorenou dedičnosťou… Kto má v rukách potraviny, ovláda dané územie. Dané? Niekto ho niekomu dal? Alebo sa jeho obyvatelia  sa len dali nachytať? Dnes nemusíme dávať deti ako rukojemníkov cudzej zvôli. Načo? O tom, aké dôležité je prispôsobiť sa nezdravému trhu s potravinami, v mene tržnej spoločnosti, ich vzdelajú aj bez odobratia rodičom. Nie cudzinci sú ale na vine. Naše cesty sú v našich rukách. Ale len, keď otvoríme oči. Keď sa prebudíme. Len vtedy môžeme vidieť  stav straty prirodzenosti, do ktorého sme sa dostali aj vlastným pričinením.

Vytrhávali ovocné stromy s koreňmi… To je strašný obraz. Pre gazdu, ale aj pre každého citlivého človeka. Nie sme ale aj my ovocné stromy? Rodia azda naše rodostromy ovocie zdravo a prirodzene? Máme spojenie s koreňmi? Vieme si toto spojenie udržať, alebo obnoviť? Vedieť by sme to azda aj vedeli. Otázkou je, či sa aj na to skutočne odhodláme.

snímky: pisateľ


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

Peter Weleslaw Kuzmišín – Bohovia starých Slovanov318-bohovia-starych-slovanov_1442578040_medium

Jedinečné dielo! Slovami autora:
Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké  mýty: grécke, rímske… poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách. A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou. Nájdete tu staré, takmer zabudnuté legendy, ako aj opisy bohov a démonov slovanského panteónu. Dozviete sa, ako asi naši predkovia svojich bohov vzývali, ako sa k nim modlili aj čo im obetovali.

Pri písaní som čerpal informácie z rôznych zdrojov. Nielen zo slovenských či českých, ale aj z poľských, a v neposlednom rade ruských a ukrajinských.“

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR


 

(Prečítané 373 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.