google27eaa3905ca3fee3.html

06f22ab23a13ea73ef254311ae82655fK studniam sa od dávnych čias Slovania stavali s úctou. Studničnej vode sa pripisovali rôzne liečivé vlastnosti. A je treba podotknúť, že je na to dobrý dôvod. Pútnici, ktorých cesta prechádzala popri studni, si naberali vodu do nádoby a zanechávali pri studni nejakú vec, pretože verili, že im mystická sila pomôže bezpečne sa dostať k ďalšej studni. Väčšiu úctu a mystickú pozornosť mali Slovania už iba k zvonom.

Zaľúbené dievčatá, podľa povery, s tŕpnutím sledovali, koľko sekúnd sa bude vlniť voda vo vedre so studničnou vodou, ak doňho hodia prsteň darovaný snúbencom.

So studničnou vodou viedli dlhé rozhovory starší, ktorí ju stotožňovali so stáročnou múdrosťou. Všeobecne sa  studňa považovala za miesto, kde je možné sa na nejaký čas odbremeniť od svetských starostí a nejaký čas pobudnúť sám so sebou.

Je zaujímavé, že v dávnych dobách, v niektorých dedinách, budovali dve studne. Jednu v centre dediny, ktorá sa používala na pitie a domáce potreby a druhú na kraji dediny alebo v lese. Ľudia verili, že bytosti obývajúce les je možné upokojiť a uspokojiť tým, že im umožnia vychutnať si čistú pitnú vodu. K druhej studni chodili zriedka, iba v prípadoch, keď bol niekto chorý, alebo potreboval pomoc „bytostí lesa“.

Ďalší osobitý zvyk bol hodiť do rodnej studne zbraň pred vojnou. Vojaci verili, že meč hodený do studne sa stane víťazným. Niekedy hodili do studne zbraň z dôvodu odmietnutia ďalšieho vývoja vojnovou cestou.

Napríklad, v čase ohrozenia napadnutia nepriateľmi, ľudia hádzali do studne cennosti s tým, že ak bude po všetkom, podarí sa im ich získať späť. V súčasnosti veľa hľadačov jazdí po Rusku a prehľadáva staré studne, v ktorých sa dajú nájsť rôzne starožitnosti. Veci nachádzajúce sa v studni sú vo veľmi zachovalom stave, či ide o zbrane, veci z dreva alebo ikony. Nejakým zaujímavým spôsobom, možno vďaka určitej teplote vody, sa tieto veci nezničia, iba trochu zostarnú.

img_0925aStudňa symbolizuje ženský princíp, lono Veľkej Matky, dušu. Studňa, ktorá má spojenie s podzemným svetom, má nezriedka schopnosť liečiť a plniť želania. Zatvorená studňa predstavuje symbol panenstva. Studňa plnená prameňom predstavuje spojenie mužského a ženského. V legendách posvätné studne poskytujú prístup k iným svetom, majú magické vlastnosti a obsahujú liečivé vody.

Slovania vždy pristupovali k studniam s úctou. Ľudia chápali dôležitosť kvalitnej vody a studničnej vode pripisovali osobité liečivé vlastnosti. Okolo studní vládla vždy zvláštna mystická atmosféra. Ľudia sa s vodou rozprávali a žiadali ju o rady.

Podľa legiend rozprávali starci deťom, že každá studňa má svoju hviezdu na oblohe. Pokiaľ chceš mať hviezdu na oblohe, vykop studňu, alebo vyčisti prameň. Pri studni sa nesmelo jesť, ani pľuť. Zašpiniť studňu sa považovalo za veľký priestupok.
Studničná voda v nádobe musela byť zakrytá, pretože do nej mohla vojsť nečistá sila. Ľudia si ju cenili ako liečivú, hlavne pri problémoch s očami. V Bielorusku sa verilo, že voda je liečivá, keď sa požiada o odpustenie.

Ľudia sa pri verejných studniach stretávali na sviatky, spievali piesne a tancovali chorovody. Tu sa vymieňali dôležité správy a prijímali rozhodnutia. Ľudia verili, že studne chránia dobrí duchovia. Ľudia v Rusku chodili počúvať vodu v studni 9. decembra. Keď je voda tichá, aj zima bude tichá a pokiaľ je počuť zvuky, je treba čakať silné vetry a mrazy.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info


990024-bigthumbnail


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

Peter Weleslaw Kuzmišín – Bohovia starých Slovanov318-bohovia-starych-slovanov_1442578040_medium

Jedinečné dielo! Slovami autora:
Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké  mýty: grécke, rímske… poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách. A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou. Nájdete tu staré, takmer zabudnuté legendy, ako aj opisy bohov a démonov slovanského panteónu. Dozviete sa, ako asi naši predkovia svojich bohov vzývali, ako sa k nim modlili aj čo im obetovali.

Pri písaní som čerpal informácie z rôznych zdrojov. Nielen zo slovenských či českých, ale aj z poľských, a v neposlednom rade ruských a ukrajinských.“

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR


(Prečítané 291 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.