google27eaa3905ca3fee3.html

indesssRadi by sme vám predstavili alternatívne jogínsko-meditačné centrum Lovinka, ktoré sa nachádza na samote nad dedinkou Cinobaňa neďaleko Lučenca. Poslaním centra aj ľudí, ktorí za ním stoja a podporujú ho (pod záštitou občianskeho združenia Spoločenstvo Lovinka), je šíriť pravdu a lásku, ktorá privádza ľudí naspäť k sebe samým. Organizujú sa tu semináre z oblastí: joga, meditácia, zdravý životný štýl, život v súlade s prírodou, prírodné staviteľstvo, permakultúra, kreativita – jednoducho vedomá práca so sebou a svojím okolím. Ľudia, ktorí sem prichádzajú, majú možnosť na chvíľu zabudnúť na bežné záležitosti, ktoré neustále riešia, či na svoje problémy, a môžu sa venovať práci na sebe.

Na otázky odpovedajú majiteľ Peter Hegyi a učiteľ jogy Matej Jurenka. 

Objekty, ktoré tvoria Lovinku, majú aký pôvod? Akému účelu slúžili predtým?

PETER: Pôvodne sa na tomto mieste nachádzalo rekreačné stredisko Sklární Poltár, ktoré sa začalo budovať niekedy v 80. rokoch. Avšak s úpadkom sklární a priemyslu upadlo aj toto stredisko; prestalo sa  využívať, schátralo, potom sa viackrát predalo, až napokon skončilo v rukách terajších majiteľov.

Odkedy tu bývate vy – súčasní majitelia? Kde ste bývali predtým a čo ste robili?

Spolu s manželkou sme sa sem presťahovali z Nitry v lete 2012. Predtým sme sa venovali podnikaniu v oblasti internetu a multimédií. Viedla nás sem túžba po životnej zmene, po slobode, čistej prírode, aj po dobrodružnejšom a vnímavejšom živote. Naskytla sa príležitosť, nuž sme sa jej chytili…

Čo sem priviedlo teba? Kde si býval predtým? 

MATEJ: Na Lovinku som prišiel na pozvanie manželov Hegyiovcov ako učiteľ jogy a meditácie.  Predtým som behal po svete – žil som 7 rokov v Číne a 2 roky v Indii. Po takmer 15 rokoch cestovania som sa na chvíľu opäť ocitol na Slovensku, a práve vtedy mi prišiel e-mail od Peťa Hegyiho, že hľadajú učiteľa jogy a či by som to na Lovinke nechcel skúsiť.  A ja som sa rozhodol to vyskúšať.

Odkedy sa „živíš“ iba jogou? Čomu si sa venoval predtým? Ako sa ti darí existovať vo svete a v  tzv. bežnom živote v rámci tohto životného štýlu, práce atď.? 

9201038928_f7ec341216_h (1)

Jogín Matej Jurenka

Jogou sa živím už vyše 10 rokov. Predtým som vyrábal rôzne šperky, ktoré som predával.  Vo svete sa mi dari existovať veľmi dobre: žijem na mieste (na Lovinke), ktoré mi pre môj život dokonale vyhovuje.

V čom vidíš svoje poslanie? Čo ťa napĺňa?

Mojím poslaním je rozvinúť potenciál, ktorý som dostal do vienka pri narodení: stať sa vedomou ľudskou bytosťou, a tiež zdieľať vlastné skúsenosti a poznanie s inými ľuďmi a ďalšími generáciami. Napĺňa ma úsmev na tvári, prechádzka v lese, dobrá hudba a spolupatričnosť.

Máš aj širší okruh (pôsobenia, priateľov…), než len Lovinku? 

Jasné. My všetci, čo žijeme na Lovinke, máme širší okruh priateľov a spojencov.  Okrem Lovinky učím jogové kurzy a semináre po celom Česko-Slovensku, väčšinu času však trávim na Lovinke.

Ako to vidíš ďalej – chcel by si tu ostať „navždy“, alebo je to len prechodný pobyt, útočisko…? 

„Navždy“ v sebe zahrnuje určitú formu pripútanosti, ktorá mne osobne nevyhovuje. Mám rád slobodu a aj preto nerád do niečoho idem s tým, že to musí byť navždy.  Lovinka je ale miesto, ktoré otvára moje srdce a napĺňa moju dušu. Je to miesto, o akom som vždy sníval. Taktiež zakladám paralelné jogovo-meditačné centrum s názvom „Lovinka – Prameň Života“, ktoré je od hlavného centra Lovinky vzdialené necelý kilometer a ktoré bude mojím hlavným pôsobiskom.

Ako vnímaš možnosti takýchto a iných podobných centier a komunít na Slovensku?

PETER: Myslíme si, že možnosti takýchto centier sú obrovské  a pre vývoj spoločnosti je veľmi dobré, že takéto centra vznikajú. Je to nezastaviteľný proces – volanie po slobode, láske, pravde… To sa nedá zastaviť.

Máte „prepojenie“ s nejakými inými podobnými centrami/komunitami?

Máme prepojenie s rôznymi ľuďmi, ktorí sa snažia rozbehnúť rôzne takéto centrá na Slovensku. Na Slovensku toho vzniká pomerne veľa; veď len na Záježovej, ktorá je dosť známa, pôsobia minimálne 3 centrá. Veľmi sa nám páči, že čoraz viac ľudí si uvedomuje určitú potrebu zmeniť svoj život tak, aby sa stal plnším, hmatateľnejším, živším, menej zahmleným a klamlivým. Paradoxne celá naša spoločnosť tvorí ľudí, ktorí si začínajú viac a viac uvedomovať veľký podvod, v ktorom sme zapletení. Na tom podvode je najsrandovnejšie to, že my sme jeho jediní účastníci – a teda len my sami ho vieme zastaviť. A práve takíto prebúdzajúci sa ľudia hľadajú miesta, kde si môžu vydýchnuť, obzrieť sa dozadu, kam sa to doteraz vlastne hnali, a potom môžu začať realizovať zmeny vo svojom živote. Práve zakladáme občianske združenie s názvom Spoločenstvo Lovinka, ktoré bude mať medzi svojimi cieľmi aj podporovanie vzniku ďalších takýchto centier.

Ako funguje vaša ekonomika? Ste sebestační? Máte spoločné hospodárenie/financie, alebo má každý aj iné, vlastné zdroje príjmov? 

Naša ekonomika nieje naviazaná len na Lovinku. Niekto si privyrába prácou cez internet, niekto chodí po Slovensku a vyučuje na workshopoch, niekto cvičí jogu. Snažíme sa aj pestovať zeleninu a ovocie, avšak o sebestačnosti sa zatiaľ nedá hovoriť. Sme tu ešte len 2 roky, učíme sa, ako na to, pomaličky na tom pracujeme. Lovinku vnímame ako svoj domov a zároveň priestor na sebarealizáciu. Snažíme sa však byť finančne sebestační – to znamená, že naša ekonomika nie je  naviazaná na nejaké pôžičky. Fungujeme tak, že žijeme z toho, čo máme, a keď na niečo nemáme, tak na to nemáme. Môžeme však vždy vyvinúť energiu na to, aby sa veci realizovali tak, ako my chceme – v tom spočíva naša slobodná voľba.

2-Zima-na-Lovinke-600x400

Je o akcie v Lovinke veľký záujem? Je to u vás „plne vyťažené“? Inými slovami, vychádza vám to ekonomicky, dá sa takto fungovať, nie je to pre majiteľa len „čierna diera na peniaze“? Alebo to  vidí tak, že sa oplatí naďalej do objektu investovať, lebo sa to ekonomicky vyrovná, zlepší, zvýhodní neskôr?

Mnohým ľuďom, ktorí na Lovinku prídu, sa tu veľmi páči a radi sa sem vracajú. Neznamená to však, že všetky akcie sú vyťažené, závisí to skôr od typu akcie. Niekedy sú akcie vyťažené, niekedy ich musíme kvôli nedostatku účastníkov zrušiť. Z ekonomického hľadiska sa nedá na Lovinku pozerať ako na klasický investičný projekt, keďže to vôbec nie je o peniazoch, ale o štýle života, ktorý sa zameriava na žitie v súlade s prírodou, šetrenie zdrojov, používanie obnoviteľných materiálov, uvedomovanie si svojej životnej cesty a podobne. Peniaze sú v tomto rebríčku hodnôt nižšie, ako to bolo predtým – vedome sa snažíme neprikladať im až takú váhu a pozornosť, keďže len pomaličky sa nám všetkým darí vymotávať sa z ich moci. 🙂 Naša cesta je  cestou odhadzovania nepotrebných vecí, ktoré sme na svojej životnej ceste nazbierali a pridali im určitú hodnotu. Takto odhadzujeme určité prvky z našej stravy a oblečenia, „zábavné“ technické pomôcky, aj názory a dogmy. Šúpeme sa ako cibuľa. 🙂 Veľakrát to nieje jednoduché, to mi verte! Žiť sa však takto dá omnoho lacnejšie, ako predtým. Samozrejme, keďže objekty na Lovinke si vyžadujú obnovu a dostavbu, tak to tiež niečo stojí, treba určité finančné zdroje, avšak veľa sa snažíme robiť aj svojpomocne, formou brigád atď. A v neposlednom rade zakladáme občianske združenie, ktoré by nám malo pomôcťzbierať prostriedky na obnovu centra.

Môžem potvrdiť, že na Lovinke je naozaj veľmi príjemne a pekne – najmä v lete, keď je krásna príroda navôkol celá zelená, vonku aj vnútri je teplo, a dokonca sa dá ísť okúpať do neďalekého štrkového jazera. No hlavne, malá komunita ľudí, ktorí tu žijú, naozaj je potvrdením aj inšpiráciou pre tie hodnoty a ten spôsob života, komunikácie a priateľstva, o ktorých sa píše vyššie. (A ešte aj vedia pripraviť všelijaké chutné, prosté i zaujímavé vegetariánske jedlá a upiecť vynikajúci chlieb, a majú tam aj trampolínu a hojdačku na strome a… veď si choďte urobiť výlet!:))

544823_294130834022090_2073222850_n

www.lovinka.sk , https://www.facebook.com/lovinka.sk

http://jurenka-yoga.sk , https://www.facebook.com/matej.jurenka.page


994138_540473966054441_1688766386528707476_n-600x400

543857_396566770445162_1051249278_n


Súvisiace články:


Novinka vydavateľstva Eugenika:

Kathleen Cox – Vastu bydlení – Vastu je to isté, čo feng-šuej, ibaže na indický spôsob. Aj ono má za cieľ stavať budovy a zariaďovať ich tak, aby sa v nich ľudia cítili čo najlepšie, aby žili v harmónii s prírodnými aj duchovnými silami a aby sa ich energia obnovovala a osviežovala – a teda aby mohli byť v živote úspešní a šťastní. Táto kniha veľmi zrozumiteľne, prakticky a názorne učí základy a zásady umenia vastu, a to vo všetkých potrebných oblastiach: venuje sa jednotlivým miestnostiam v obytnom dome aj na pracovisku, a tiež záhradám či terasám. Množstvo ilustrácií, prehľadných tabuliek a zoznamov vám umožní urobiť doma alebo v práci niektoré zmeny a vyskúšať si účinky vastu na vlastnej koži!

Ukážka: Může nějakou dobu trvat, než budou vaše interiéry správně „naladěné“. Vastu po vás také žádá, abyste se upřeně zadívali na svět kolem sebe. Vezměte v úvahu zázrak všeho, co se nachází ve vesmíru, včetně zázraku uvnitř vás. Vidíte, že všechno je propojené a všechno spolu souvisí, a že veškerá existence těží ze stavu vzájemné harmonie a rovnováhy? A chápete, jak tento koncept logicky ústí do našeho fyzického prostoru? Pokud ano, pak se otevřete moudrosti vastu. Tato duchovní věda totiž může vytvořit mírumilovný domov pro vaši duši i duše těch, které milujete a s nimiž sdílíte prostor.

Pôvodná cena: 9.90 EUR, Naša cena: 8.42 EUR, Zľava: 15.00 %, Ušetríte: 1.49 EUR  


(Prečítané 2 089 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.