google27eaa3905ca3fee3.html

winter-solstice-flower-mandalaRituál. Práve pred chvíľkou som sa z jedného vrátila. Malý, nenápadný, plný vďačnosti za hojnosť, v ktorej žijeme. Rituál v prírode, v kruhu blízkych priateľov, jednoduchý, no krásny a dojímavý. Uvedomujem si, ako sa za posledné roky rituály stali úplne prirodzenou súčasťou môjho života. Vlastne, boli jeho súčasťou odjakživa, akurát som ešte nevedela, že sú to vlastne rituály. Tvorila som si ich sama.

Spomínam si napríklad na to, ako som pred rokmi prišla o tašku s osobnými vecami. Aby som sa s nimi ľahšie dokázala rozlúčiť, pripravila som si pre ne malý obrad, v rámci ktorého som si každú vec napísala na papier, ešte naposledy s ňou v mysli pobudla a potom papier spálila. Uľavilo sa mi. Ten nápad ako mnoho iných prišiel sám a spontánne – som si istá, že už vtedy som intuitívne vedela, aké sú rituály pre náš život dôležité. Okrem toho ma vždy fascinovali obrady.  Ich atmosféra, pocit, že sa deje niečo výnimočné. Keďže som vyrástla v kresťanskej rodine, boli obrady súčasťou nášho života. Krst, prvé sväté prijímanie, birmovanie, rodinné svadby či pohreby… Boli vždy pre mňa fascinujúce, no zároveň som cítila, akoby tak trochu kĺzali po povrchu. Akoby sa z nich stratilo čosi z tej mágie, ktorú kedysi obsahovali. Tušila som, že je tam priestor ísť do ešte väčšej hĺbky, do väčšej previazanosti nielen s ľuďmi okolo, ale aj s prostredím, prírodou a predovšetkým so svojou vlastnou dušou. Tento magický rozmer som v úplnosti objavila až v čase, keď som sa začala venovať svojmu vlastnému osobnému rozvoju. Rituály si ma k sebe pritiahli ako magnet a dnes mám pocit, akoby som sa o nich ani nič neučila, len sa rozpomínala na niečo, čo dávno poznám, ukryté v mojej hĺbke, čo je a odjakživa bolo mojou  bytostnou súčasťou.

Čo je to rituál?

Často sa stretávam s tým, že keď spomeniem slovo „rituál“, ľudia okolo podozrievavo spozornejú. Vidím v ich očiach zmes otázok a strachu. Je to woodoo, čierna mágia? Čarujem? Nie. Nie v tom zmysle, ktorého sa ľudia obávajú, hoci istý magický rozmer v rituáloch je. Ale je to ten rozmer, ktorý je ľudstvu prirodzený už z jeho podstaty. Ktorý bol už pradávno súčasťou našich životov. Rituál je jednoducho priestor a čas, ktorý vyhradíme pre to, aby sme mohli iniciovať zmenu. Aby sme našej duši, vesmíru, Bohu – a predovšetkým sami sebe dali jasne na javo, že to myslíme vážne, že naozaj chceme. Je to priestor plný nádhernej symboliky, ktorou hovorí naše nevedomie a plný sily, našej vlastnej sily, ktorá nám prináša premenu. Úľavu. Radosť. Privítanie. Spočinutie. Skrátka to, čo je pre nás v súvislosti v s danou témou potrebné. Preto považujem rituály za magický nástroj. Pretože aj mne samej priniesli nesmierne veľa.

Priniesli mi zmenu

To v prvom rade. Rituály boli jedným z tých povrázkov, ktoré ma doviedli  k mojej spokojnej životnej  ceste. Rituál s mojou ženskou líniou a vzdaním úcty všetkému, čo tieto ženy prežili, zmenil moju menštruáciu zo šesťdennej bolestivej skúsenosti na dvoj až trojdennú oslavu mojej vlastnej plodnosti a schopnosti púšťať všetko, čo mi už neslúži. Rozchodový rituál mi pomohol uzavrieť to, čo ostávalo dlho neuzavreté po rozpadnutom vzťahu – ukončiť to bolestivé a ponechať lásku a vďačnosť. Rituál prijatia hojnosti mi priniesol schopnosť každý deň viac a viac prijímať hojnosť vesmíru, ktorá ku mne bez prestávky prichádzala odjakživa, no ja som ju nedokázala bez výčitiek prijímať. Rituálov bolo mnoho, mohla by som pokračovať ešte dlho. Podstata je jednoduchá – rituály do môjho života priniesli a stále prinášajú naozajstné zmeny k lepšiemu.

Priniesli mi návrat k mojej prirodzenosti

Akoby som sa skrze ne vrátila domov. Tam, kde to dôverne poznám, ale dlho som tam nebola. Akoby som konečne zobudila tú moju časť, ktorá bola dlhé roky, dokonca možno storočia ukrývaná. Akoby som si zložila masku pomyselnej normálnosti, ktorá ale nebola mojou pravou podstatou. Oveľa prirodzenejšie je pre mňa stretávať sa v láskyplnom, podpornom kruhu, vytvárať priestor magickej premeny, nechávať sa viesť vlastnou intuíciou a symbolikou, ktorej moja bytosť rozumie. Vďaka rituálom si viem poradiť s rozličnými životnými situáciami spôsobom, s ktorým moja duša súznie.

Priniesli mi vďačnosť

A koľko vďačnosti! Uvedomenie, čo všetko v mojom živote mám, čím som denne obdarovávaná. Pomohli mi ďakovať za všetky dary matky Zeme, prežiť zázrak vlastného tela, byť súčasťou sily spojeného kruhu. Priniesli mi radosť zo spevu a tanca, možnosť ponoriť sa do hĺbky zdieľaní. Umožnili mi precítiť dojatie a zimomriavky, keď sa ľudia v priestore pre rituál otvárajú, vzájomne podporujú, získavajú čoraz väčšiu dôveru v seba aj iných, čoraz väčšiu  autentickosť. Aj cez rituály znova a znova prežívam radosť a vďačnosť za to, že som tu, za to, že smiem.

Priniesli mi priateľov

Priateľov, s ktorými smiem byť  tou, ktorou naozaj som. Priateľov blízkych mojej duši. Môžem s nimi vzdávať vďaku Bohyni, môžem s nimi bubnovať na šamanských skalách, oslavovať slnovrat, privolávať duchov stromov, tancovať s vílami, oslavovať Lunu. Môžem pred nimi odhaliť celú svoju bytosť, to svetlé aj to temné, môžem spolu s nimi žiť svoju pravdu. A to je naozaj veľmi veľa.

Priniesli mi nástroj, vďaka ktorému môžem aj iným všetko vyššie spomínané sprostredkovať

Vďaka tomu, čo všetko rituály priniesli do môjho vlastného života som pochopila, že sú neoddeliteľnou súčasťou mojej cesty – a to nielen tie, ktorých sa zúčastňujem či ich tvorím pre seba, ale nemenej aj tie, ktorými sprevádzam iných. Vidieť dievča žiariť pri rituáli prvej krvi a vstupu do ženstva, vnímať úľavu a zmierenie, ktorú prináša rozchodový rituál, vítať rituálom nové dieťatko na Zemi či sprevádzať ženu pri rozlúčke s tým, ktoré sa narodiť nemohlo – to všetko považujem za nesmierne požehnanie a vždy opäť sa pred mágiou tohto posvätného procesu skláňam s úctou a vďačnosťou.

the-rite-of-spring-1945-1


Súvisiace články:


Tip našej redakcie na knihu:

James Endredy – Šamanismus pro začátečníky – Autor, ktorý dlhé roky zbieral skúsenosti u šamanov a získal viacero zasvätení, pútavo a kultivovane rozpráva na témy: čo vlastne šamanizmus je, aký je šamanistický pohľad na svet, ako sa človek stáva šamanom, šamanistická iniciácia, duchovia, psychoaktívne látky, šamanove nástroje a rituály, liečenie, veštenie… Varuje aj pred nebezpečnými či pochybnými záležitosťami, ktoré sa často tvária ako šamanistické, a zaujímavý je aj zoznam šamanistických kmeňov celého sveta v závere knihy.

Ukážka: Ačkoliv některé šamanské kultury (například nepálští Magarové či sibiřští Eskymáci kmene Goldů) používají během svých obřadů živý strom, je strom světa jednoduše jen symbolem středu světa uprostřed kvantové pěny, což znamená, že ve středu světa se nachází každý strom, každé místo i každý člověk. Pokud budeme po tomto stromu lézt nahoru či dolů nebo se budeme jen houpat na jeho větvích, náš život se navždy změní, neboť prolomíme kletbu společné dohody o jediné realitě a naše vědomí se rozšíří do kosmické pěny. Prožijeme pak jednotu vědomí, hmoty, času i prostoru a vzájemnou propojenost veškerého života. A právě toto je věčná cesta šamana.

Pôvodná cena: 8.30 EUR, Naša cena: 7.48 EUR, Zľava: 10.00 %


(Prečítané 1 406 krát, 1 dnes)
 

One Response to Rituály ako nájstroj premeny.

  1. M.R.K píše:

    Rituály ktoré si človek vytvorí sám, sú najlepšie. No bez viery človeku nič neprinesú. Jedine sklamanie. No ak v ne človek verí, dodajú mu istotu a neskôr výsledky. Bohužiaľ v rituály väčšina ľudí neverí, pretože sa viac pútajú na skutočnú realitu.