google27eaa3905ca3fee3.html

_lj70uresos

Možno nikto z vás nevie, aký je ľudský hlas mocným šamanom, ak ho viete použiť. O tom svoje vedia mongolskí a sibírski pastieri, či šamani. V oblasti Tuvy, Altaju a Mongolska praktizujú niečo, čomu sa u nás hovorí hrdelný spev. Pri tomto pojme vás určite napadne „veď každý spev vychádza z hrdla“. Áno, ale nie každý dokáže spievať alikvotné tóny, ktoré vznikajú násobkami základnej frekvencie a nie každý dokáže uvoľniť hlasivky, ako napríklad Tibeťania….

Čo sú tie už vyššie spomínané alikvotné tóny? Ako vznikajú? Existuje základná frekvencia, napríklad 100 HZ. Násobky tejto frekvencie 200 HZ, 300 HZ atď reprezentujú prirodzené harmónie (alikvoty) (Angl. overtones). To som skúšal pri manipulácii so zvukom na počítači, kde som vygeneroval obyčajný (sínusový) tón s frekvenciou 100, potom ďalší 200 a rôzne iné násobky tej prvej frekvencii. Ak si tieto tóny prehráte zvlášť, budú to iba obyčajné tóny. Ak si tie tóny budete púšťať postupne spolu zistíte, že sa mení celý zvuk. V tom je ten zázrak a mimochodom, aj rôzne hudobné nástroje využívajú alikvotné tóny (napríklad Sitar, Fujara, Drumbľa, či Didgeridoo).

Ako ale zaspievať tieto tóny hlasom? Najprv treba sa naučiť uvoľniť hlasivky a keď nie, tak spievajte a e u o e i a prídete na to. Prípadne moduláciou jazyka vytvoríte alikvotné tóny.

Na záver chcem tu pripojiť isté moje video v Slovenčine o hrdelnom speve a istú skúsenosť. Možno sa vám bude javiť hrdelný spev trochu odporne, ako najprv mne. Neskôr som ale zistil, že speváci dokázali zaspievať dva tóny naraz. Vtedy som si uvedomil, že dokonalý nástroj je ľudský hlas a to potvrdili aj iné knihy, či články na internete.

Pozor: Keďže nevidím, vo videu bude len zvuk. Nahral som ho na Youtube cez špeciálnu službu.


Súvisiace články:


 

(Prečítané 671 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.