google27eaa3905ca3fee3.html

Systém krvnej cirkulácie organizmu zabezpečujú cievy rôzneho kalibru a veľkosti. Ich rozmery sa líšia v závislosti od ich funkcií. Srdce prostredníctvom arteriálneho systému posiela krv obohatenú živinami a kyslíkom k jednotlivým častiam organizmu. Venózny systém krvnej cirkulácie naopak zbiera informácie a posiela z periférie krv nasýtenú CO2 a odpadovým produktmi k srdcu. Cestou sa krv filtruje a v ľadvinách a v pľúcach sa zbavuje metabolitov. Krvný obeh takto zabezpečuje metabolizmus buniek, zúčastňuje sa riadenia homeostázy – udržuje hodnoty pH, riadi osmotický tlak potrebný pre vodný metabolizmus, acidobázickú rovnováhu, pomáha v termoregulácii. Svojim zložením má krv význam pri obrane organizmu proti infekciám. V rôznych častiach organizmu je zloženie krvi odlišné. Napríklad v pľúcach sa nasycuje kyslíkom a vo svaloch zhromažďuje kyselinu mliečnu.

O kapilárach

Cievne kapiláry sú drobné vlásočnice, niekedy až 6 násobne tenšie než je ľudský vlas. Všetky podstatné deje látkového metabolizmu sa odohrávajú medzi kapilárnou sieťou a medzi bunkovými tekutinami. V prípade narušenia tohto vodného metabolizmu sa zhoršuje látková výmena buniek, tkanív, orgánov. Kapilárna sieť vekom stráca pružnosť a steny kapilár slabnú. Deje sa tak z rôznych príčin: postupným sťahovaním medzibunkových priestorov stresovým faktorom, znečistením prostredia, nedostatkom pohybu a tréningu cievneho systému, monotónnosťou funkcií človeka. Samotný srdcový sval sa horšie zásobuje krvou. Cievky sa postupne zanášajú produktmi vlastného metabolizmu, čím sa spomaľuje aj rýchlosť toku krvnej cirkulácie. K bunkám sa dostáva menej kyslíka a výživných látok. Kapiláry majú vlastnú geniálnu inteligenciu. Sú schopné zužovať sa a sťahovať, alebo sa rozširovať a vytvárať nové siete, podľa potreby. Priepustná schopnosť ich membrán je premenlivá podľa daného miesta a času. V prípade zanášania sa táto priepustná schopnosť je zhoršená. Zahustená krv spomaľuje cirkuláciu krvi, čím sa ku tkanivám dostáva málo kyslíka, vzniká tzv. hypoxia buniek. Okrem zhoršenia výživy nastávajú problémy aj s vylučovaním látok, ktoré sa v krvi zhromažďujú. Zanesená krv v zúžených cievach preteká spomalene. Rýchlosť cievnej cirkulácie u mladého a zdravého človeka je okolo 20 až 23 s, počas ktorého krvný tok uskutoční jeden obrat v organizme. Aby srdce kompenzovalo spomalenie, začína pracovať v dvojitom režime. Vznikajú tým podmienky pre ďalšie narušenia orgánov, dýchacieho systému, krvotvorby, krvného tlaku. Problémy sa môžu zmeniť na chronické a vytvára sa uzavretý kruh problémov. Pre obnovu narušenej cirkulácie krvi je nevyhnutné obnoviť priepustnosť kapilárnych membrán. Stupeň ich priepustnosti hrá veľmi dôležitú úlohu pri vstrebávaní látok z krvného obehu do tkanív, ako aj pri absorbcii odpadových látok venóznou časťou kapilárneho systému. Ak sa napr. prijme potravou a tekutinami viac minerálnych solí, než je schopný organizmus vodným metabolizmom – vylúčiť, ukladajú sa v organizme, na slabo prekrvených miestach.

Narušenie kapilárnych membrán hrá rozhodujúcu úlohu v rozvoji patológie:

epitelového tkaniva – pokožky a podkožného tkaniva

pohybového aparátu

dýchacieho systému

tráviacich orgánov

lymfatického systému

srdca a krvného obehu

nervového systému

mozgu, periférnych nervov

očí…

Doktor kapilár, ako nazývali Zalmanova, sa nestotožnil s prevládajúcou paradigmou lekárskej liečby, ktorá lieči príznaky ochorenia. Pochopil, že najlepším spôsobom, ako obnoviť a zlepšiť funkcie každého systému organizmu, je obnovenie normálneho krvného obehu v celom tele. Fyziológ August Krogh preukázal možnosť obnoviť a predĺžiť život tkanív a zachovať ich funkcie prostredníctvom prirodzenej obnovy kapilárneho systému organizmu /za čo obdržal Nobelovu cenu/. Kúpele Zalmanova patria medzi tie fyziologické metódy, ktoré majú vplyv na kapilárnu sieť v celku, a obnovujú efektívne fungovanie krvných aj lymfatických kapilár.

O obnove kapilár

Všetky chronické ochorenia súvisia s kapilaropatiou alebo kapilaritídou. Zvýšený alebo znížený tonus ciev vedie k narušeniam mikrocirkulácie v rôznych častiach organizmu. Okrem očných lekárov – oftalmológov sa týmto drobným cievkam v súčasnej medicíne bohužiaľ nevenuje zvláštna pozornosť. Zúženie a rozšírenie kapilár zohráva dôležitú úlohu pri vzniku všetkých patologických procesov: traumách, alergiách, infekčných ochoreniach, toxických procesoch, narušeniach funkcií pohybového aparátu, dýchacieho systému, ľadvín, tráviaceho systému, pokožky, zraku. Patologické zmeny kapilárnych membrán majú dôležitú úlohu aj v rozvoji srdcovo-cievnych a nervových ochorení. Fyziologické procesy, ktoré neprestajne prebiehajú v organizme, sú sprevádzané zmenami priepustnosti endoteliálnych membrán kapilárnych ciev. Zalmanov pochopil, že základom každého patologického procesu je chronické stiahnutie, spazmus kapilár, alebo ich atonické rozšírenie /hlavne vo venóznej časti/. Kapiláram je nevyhnutné vrátiť normálny tonus. Pri všetkých ochoreniach je potrebné obnoviť priepustnosť kapilárnych membrán. Vlastne niet chorôb bez spomalenia pohybu medzibunkových kvapalín. Metódy kapiláro terapie stimulujú procesy samoliečby a sú základom spontánneho obnovenia normálneho režimu organizmu. Patologické zmeny a fyziologické narušenie kapilárnych ciev nie sú len druhotným symptómom choroby, naopak sú jedným zo základných faktorov, príčin hlbokej patológie organizmu pri akejkoľvek chorobe. Medzi organizmom človeka a vodou existuje tesná spojitosť. Preto termické metódy hydroterapie: teplá, horúca, striedavá alebo studená kúpeľ prinášajú veľký efekt pôsobením na kapilárnu sieť.

O kúpeľoch

Profesor Zalmanov objavil veľmi efektívny prostriedok pre obnovu narušení kapilár: živicové kúpele. Tie otvárajú zúžené kapiláry, zlepšujú výživu orgánov a tkanív kyslíkom a elementmi obsiahnutými v krvnom obehu, zabezpečujú drenáž tkanív pre vylúčenie produktov látkovej výmeny. To znamená že obnovujú životaschopnosť buniek, tkanív, orgánov a celého organizmu človeka.

Počas kúpeľov sa v organizme začína aktivita humorálnych látok a do krvi sa vylučujú „polybiotiká“, vnútorný histamín a ďalšie látky. Pôsobením komponentov živicových zmesí, ktoré prenikajú cez pokožku, sa v krvnom obehu začínajú aktívne uväzovať voľné radikály a normalizuje sa látková výmena v bunkách tkanív. Krvný obeh sa začína čistiť od toxických metabolitov, ktoré postupujú do orgánov vylučovania. V procese starnutia sa tonus ciev nadmerne zvyšuje alebo steny ciev naopak ochabujú. Počtom procedúr sa postupne navracia elastickosť stien kapilár a obnovuje sa ich normálny tonus.

Zdravé cievy – zdravé telo

Po niekoľkých kúpeľoch steny kapilár začnú nadobúdať stratenú pružnosť a zdravý tonus. Začína sa obnovovať rýchlosť mikrocirkulácie. Ak sa liečba začala v čase, kedy patologické procesy nie sú príliš ďaleko, potom niekoľko kúpeľov normalizuje jeho činnosť srdca, upravuje krvný tlak do normálu, miznú opuchy a necitlivosť tkanív, stráca sa oťaženie a bolestivosť v nohách.

S metódou majú dobré skúsenosti v niektorých sanatóriách, klinikách, kúpeľných zariadeniach. Niekoľko výsledkov a skúseností:

Pri niektorých pacientoch s aterosklerotickými zmenami artérií nôh a brušnej aorty boli použité živicové kúpele. Prejavilo sa u nich zlepšenie krvného obehu v zasiahnutých končatinách. U väčšiny pacientov sa stav zlepšil oproti stavu na začiatku liečby pred 1-1,5 rokom a bola pozorovaná pozitívna dynamika ukazovateľov tukového metabolizmu a zrážanlivosti krvi.

R.F. Akulova, T.A.Paraščuk: Ruské vedecké centrum regenerácie a kúpeľnej liečby.

Výsledok kurzu živicových kúpeľov u skúmaných osôb vo veku 60 až 79 rokov bol oveľa účinnejší než pri ihličnato morských kúpeľoch. Nastalo zosilnenie tónu srdcovej ozveny, spomalenie rytmu srdcovej činnosti ( o 5-10 tepov/min u 13 osôb a o 11-20 tepov/min u dvoch). Nastalo zlepšenie subjektívnych ukazovateľov: získanie pocitov sviežosti, bodrosti, strata bolestí pohybového aparátu. Výsledky ukázali, že kúpele zlepšujú periférnu hemodynamiku, znižujú cievny tonus, krvný tlak, výrazne znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Kúpele boli použité celkové a nožné pod monitorovaním kardiovaskulárneho systému (EKG), krvného tlaku a s individuálnym nastavením balneorežimu.

*

Použité zdroje: 1. Ústav gerontológie AMS ZSSR

2. A. S. Zalmanov „Sekrety i mudrosť tela“, 2. materiály – Balabanova, Granovskaja – 7.celonárodný zjazd fyzioterapeutov a kurortológov v Leningrade 1977

*

Robert Urgela, www.zivicovekupele.szm.comaoum@atlas.cz

*

Tip našej redakcie na knihu:

Malachov Gennadij – Neobvyklé způsoby uzdravení a léčby –  V tejto zbierke nezvyčajných a možno aj čudne pôsobiacich metód sa hlavná pozornosť venuje liečivým vlastnostiam zlúčšnín uhlíku – konkrétne liečbe petrolejom, Todikampom a ďalšími podobnými preparátmi, ktoré sa výborne osvedčili v praxi, dokonca aj pri okologických ochoreniach. Ďalej sa tu spomína liečba bylinami, minerálmi, kovmi a vodou, urinoterapia a rôzne spôsoby očisty organizmu.

Pôvodná cena: 10.90, EUR Naša cena: 8.72 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.18 EUR

*

Súvisiace články:

ŽIVICOVÉ KÚPELE – Technológia omladzovania a ozdravovania prirodzenou metódou 

ZALMANOVSKÁ FYZIOLÓGIA A TERAPIA – POHYBOVÝ APARÁT 

ZALMANOVSKÁ FYZIOLÓGIA A TERAPIA – POKOŽKA

*

(Prečítané 1 149 krát, 1 dnes)

Comments are closed.