google27eaa3905ca3fee3.html

prevziatDo nášho centra prišla pani Mária a vravela, že má ísť do nemocnice kvôli opuchom na nohách a chcela počuť môj názor na to. Povedala mi, že má transplantovanú obličku. Darcom bol jej otec. Jej vlastné obidve obličky jej ostali s tým, že tá tretia transplantovaná fungovala najlepšie.

Po anamnéze sme začali konzultáciu na princípe čínskej tradičnej medicíny a tá nám tiež toho veľa povedala. Samozrejme, bol som vďačný Bohu, že sme už v tom čase mali prístroj, ktorý nám dá skríningové hodnoty presne tých orgánov, na ktoré sa pani Mária sťažovala. Mňa zaujalo na začiatku niekoľko parametrov (okrem iných dôležitých, vysvetlím prečo). Napríklad sa mi zdal veľmi zaujímavý metabolizmus elektrolitov. Lekári inak v takýchto situáciách prísne zakazujú používať soľ a niekedy určujú aj diétu bez bielkovín. Keď som to s niektorými z nich konzultoval, odporučili, aby som jej obmedzil prísun soli v strave, lebo na základe anamnézy je jasné, že obličky môžu za opuchy nôh. Mnohí z vás si iste spomínajú, že keď sme sa rozprávali o obličkách, povedali sme si, že majú rady soľ a pracujú so soľou. Okrem iných, veľmi dôležitých funkcií, majú obličky za úlohu pracovať aj s elektrolitmi v našom tele. Aby to mohli robiť, musí byť prítomný natrium chlorid alebo kuchynská soľ, samozrejme rozpustená vo vode a v primeranom množstve.

Nie priveľa. Vtedy môžu obličky zachytávať minerály a bielkoviny. To by nám zatiaľ stačilo. Teraz je čas povedať si, že nie je dobré priveľa soliť potravu a ihneď ju zjesť. To znamená, keď dostanete porciu jedla na tanieri a vy automaticky chytíte soľničku a začnete si prisáľať. Poniektorí aj bez toho, aby jedlo ochutnali. Najlepšie je posoliť studenú vodu pred varením, aby sa soľ mala čas spojiť s bielkovinami a minerálmi, čím uľahčíme obličkám prácu. Nezabúdajme, že soľ je na jednej strane jed, ak ju používame nesprávne a v prehnanom množstve, ale na druhej strane, a to už viete celý svoj život, „soľ je nad zlato“. Priveľa, ale aj primálo soli spôsobuje problémy s tekutinami v našom tele (okrem iných vecí). Preto ma prekvapil prístup lekárky pani Márie, ktorá odporúča piť svojim pacientom 3 – 4 litre slanej minerálnej vody, aby si doplnili natrium v organizme. Naša pani Mária mala počas vstupnej konzultácie v našom centre 48 kg. Podľa ČTM by mala mať 80 kg, aby bez problémov vydržala 28 liečebných dní popíjania tejto minerálnej vody a aj to pod dozorom lekára. Samozrejme, toto množstvo vody možno vyhovuje inde, ale my to musíme prispôsobiť našim podmienkam. V tom prípade 48 kg delené stálym faktorom 20 rovná sa 2,4 litre mínus stály faktor 30% rovná sa 1,68 litra. To znamená, že bezpečné a účinné množstvo je približne 2 l a pod dozorom lekára aj 2,5 l počas 28 dní. Spomínam si, a už som o tom aj písal, že počas obdobia bývalej Juhoslávie sa na fľašky písalo odporúčané množstvo vody na jeden deň.

V niektorých kúpeľoch bola liečivá dávka vody pre pacientov iba dvakrát po 2,5 dl denne. Lekári prísne dozerali, aby sa rovnováha elektrolitov v tele udržiavala a vedeli, že veľké množstvo vody vyplaví natrium. Preto som sa počas konzultácie zameral aj na plazmový vápnik Ca, plazmový horčík Mg, plazmový draslík K, plazmový sodík Na. Našťastie v tento deň merania bolo všetko v poriadku. Keď opúchajú nohy, je potrebné pozrieť sa aj na permeabilnosť (priepustnosť) membrány, ako aj na albumín. Ďalej, podľa zákona piatich transformácií, pľúca priamo ovplyvňujú obličky, takže dávajú energiu, alebo si energiu berú z obličiek. A to bol dôvod, prečo som sa pozrel aj na vitálnu kapacitu pľúc v expiračnej fáze a na Tiffno index. Chcel som vidieť, ako vzduch prúdi cez bronchy. A práve tu som narazil na nízke hodnoty. To bol prvý krok k pochopeniu energetického stavu celého tela. Prietok krvi cez obličky bol tiež slabý. A teraz je čas, aby sme si zopakovali. Neexistuje kvalitné dýchanie bez kvalitnej činnosti obličiek. A tiež si spomeňme, že zlá činnosť obličiek sa odzrkadľuje aj na koži. Náš zdravotný stav je v mnohom závislý od dobrej mikrocirkulácie v koži, zvlášť na nohách. A tu hodnoty ukázali, že je prietok slabý. Tým pádom je aj celková imunita problematická. Vieme, že obličky ovplyvňujú rast a zdravotný stav kostí a mozgu. Ale nie len obličky, tu má svoje prsty aj pečeň. Zaujal ma aj prietok krvi hepatálnou bránou. Ani to neblo v poriadku. Na základe tohto sme mohli očakávať problém s vysokým krvným tlakom, ale aj zmenami intrakraniálneho tlaku v hlave. Cerebrálny prietok krvi tiež nebol na pochvalu. Pravdepodobne by aj endokrinológovia mali čo povedať, lebo krvný prietok na 1 g štítnej žľazy tiež nebol dobrý. Prietok krvi ostatnými orgánmi bol nízky. Preto nečudo, že extracelulárna voda ECT, intracelulárna voda ITC, ako aj celková telesná voda CTV boli mimo normálnych hodnôt.

A teraz som si istý, že sa opýtate, ako na to. Práve kvôli tomu sme aj urobili vstupnú konzultáciu, aby sme mali každý jeden problém viditeľný a na konci, keď dáme všetko do súvislostí, dostaneme celok. Ako prvé by sme mali urobiť očistu zanesenej pečene a zároveň aj sleziny a pankreasu, a podporiť nedostatočnú činnosť pľúc. Takýto prístup v mnohom uľahčí prácu obličiek. Podľa ČTM je ťažké oddeliť jeden orgán od vplyvu ostatných orgánov. A keď ide o obličky, ČTM ich považuje za jeden z najdôležitejších orgánov tela. Aj preto treba o ne dbať ešte viac. Preto niet sa čo čudovať, že obličky volajú korením JIN-JANG všetkých vnútorných orgánov a prameňom života. Ďalej sa hovorí, že obličky skrývajú esenciu TING, t.j. koreň tela, základnú substanciu, ktorá je tam už od narodenia. To nie je látka. Je to energia, ktorú obličky počas nášho života dostávajú od všetkých našich orgánov v tele, ale to pod jednou podmienkou. Orgány musia byť zdravé, dobre pracovať a len vtedy sú schopné naplniť obličky energiou. Povedal som, že nie je dobrého dýchania bez dobrých obličiek. A pozrite prečo. ČTM tvrdí, že pľúca sú správcom čchi a obličky sú koreňom čchi. Pľúca robia nadychované čchi a obličky vdychované čchi. Tým pádom sa jin a jang miešajú a výsledok je pravidelné dýchanie. A keď už rozprávame o obličkách, aj v tomto krátkom článku nesmiem zabudnúť povedať, že obličky máju na starosti vylučovanie moču a tiež pohlavné funkcie. O tomto a o ostatných dôležitých funkciách si povieme inokedy a teraz na koniec o jednej zaujímavosti, o ktorej vie veľmi málo ľudí, dokonca aj odborníkov.

Čo robíme, keď máme zápchu? Dávame si „otváradlá“ na princípe dráždenia tenkého a hrubého čreva. A čo tým dosiahneme? To, že po určitom čase nemôžeme bez „otváradla“ dať preč smeti z nášho hrubého čreva. Zatiaľ poskytnem informáciu, že činnosť hrubého čreva závisí na činnosti sleziny, ktorá závisí od dobrej činnosti obličiek. Jang obličiek dodáva teplo a energiu a jin vlhkosť. Preto keď obličky nemajú dosť jin, stolica je veľmi tvrdá a suchá. A to je tá naša zápcha. Myslím, že je teraz viac ako jasné, aký omyl robia niektorí liečitelia aj lekári, keď nám odporúčajú rôzne čistidlá. Pri nedostatku jangu v obličkách sa ľudia sťažujú, že nemôžu dostatočne „potlačiť, aby to išlo“. A to všetko spolu s vnútorným hladom z potravín a studených nápojov náš organizmus privedie k tomu, že dostane hnačku. Na konci tiež treba povedať, že dlhodobá oscilácia obličkových čchi vedie ku chronickým hnačkám. Teraz niektorí z nás vedia oveľa viac o svojom probléme, ktorý dnes postihuje veľkú časť populácie.

Dnes som nechcel rozprávať, ako sa takéto problémy liečia, chcel som iba ukázať, s akými zaujímavými problémami sa stretávame u nás každý deň a aký logický postup riešenia týchto problémov používame. Na konci len tak povrchne: Reishi cordyceps už dnes dostaneme bežne kúpiť na trhu, a práve to je jedna zo základných ciest, ktorej sa budem venovať v niektorom z nasledujúcich článkov. Pre tých, ktorým hnačka alebo zápcha robia peklo zo života som pripravený osobne vysvetliť použitie známych čínskych liečiv. Buďte mi zdraví. 

Dr. Ac. Boris Subotič



Odporúčané knihy:

Barbara Temelie – Výživa podle pěti elementů – Praktické rady a odporúčania, na základe ktorých môžete prostredníctvom stravy dosiahnuť fyzickú aj psychickú rovnováhu, čo znamená mimo iné aj prevenciu proti chorobám, prípadne doplnok liečebného procesu. Autorka opisuje prejavy nerovnováhy energií jin a jang. Chce upozorniť na určité princípy a zákonitosti, ktoré majú svoje opodstatnenie. Mnohí z nás už vedia, že celý vesmír, a teda aj náš vlastný organizmus, funguje na princípe vzájomnej rovnováhy dvoch energií – jin a jang. Strava a spôsob jej úpravy výrazne vplýva na rovnováhu týchto energií v našom tele. Vaša celodenná vitalita a nálada bude závisieť od toho, čo si dáte na raňajky, alebo čím si zaťažíte organizmus počas dňa. Aj keď sa asi nedá prejsť na tento výživový systém naraz, určite každého pri čítaní napadnú aspoň drobné zmeny, ktoré by sa mohli objaviť vo vašom jedálnom lístku. A malé zmeny sú vždy základom veľkých zmien. Táto kniha vám k nim určite dopomôže. Po jej prečítaní v sebe pocítite novú silu a chuť cielene sa postarať o svoje zdravie.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.46 EUR, Zľava: 15.00 %, Ušetríte: 1.14 EUR


 +


Barbara Temelie, Beatrice Trebuth – Kuchařka podle pěti elementů – Skvelá príručka pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zdravú výživu, ako aj o čínsku medicínu. V prvom rade tu nájdete množstvo receptov (vrátane pikantných ranných pokrmov a slávnej čínskej ryžovej kaše congee). Na konci každého receptu sa uvádza liečivé pôsobenie daného jedla a odporúčania v súlade s princípmi tradičnej čínskej medicíny a dietetiky, a to na základe dlhoročných skúseností z poradenskej praxe s osobami chorými aj zdravými.

Pôvodná cena: 11.55 EUR, Naša cena: 9.24 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.31 EUR



Súvisiace články:


(Prečítané 2 020 krát, 1 dnes)

Comments are closed.