google27eaa3905ca3fee3.html

sw-002Spineworks – práca s chrbticou je holistická liečebná terapia tela. Používa neuro-muskulárny prístup na vycentrovanie chrbtice bez vynaloženia sily. Zaoberá sa špecifickými i nešpecifickými bolesťami v tele a pomáha ich uvoľňovať. Napráva nerovnosti, nesprávne držanie tela, posuny stavcov a navracia ľudí späť do rovnováhy. Vychádza z prastarého poznania ľudského tela od austrálskych aborigincov.

Vo svete je táto technika práce s telom zatiaľ málo známa, napriek tomu sa učí už aj na Slovensku. Ako prebieha a ako funguje nám v rozhovore priblíži lektorka z Grécka Mina Bubuka.

1. Čo je to SPINEWORKS? Kde vznikla táto technika?

Kosti sa nehýbu samé, hýbu nimi svaly. Svaly sa nehýbu samé, prikazujú im to nervy.

Nervy nedávajú príkazy samé od seba, dostávajú pokyny z mozgu. Toto pochopenie je základom celej práce SPINEWORKS. Prostredníctvom ľahkých techník uplatňovaných na neuromuskulárnom kostrovom systéme terapeut sfunkčňuje a znovu spája spomenutý systém komunikácie medzi mozgom a telom. Cieľom terapeuta je dopracovať sa k dôvodu, ktorý zapríčinil problém a nie len uvoľniť symptóm, s ktorým klient prišiel.

2. Ako ste sa dostali k technike SPINEWORKS?

V roku 2007 mi niekto povedal o učiteľovi menom Ian Jarvis, ktorý bol v Grécku a učil metódu SPINEWORKS. Zaujalo ma to a požiadala som ho o stretnutie. Noc predtým som mala sen. Bola som v školskej triede s učiteľom. Sedel v rohu miestnosti a povedal, že na mňa čaká. Po osobnom stretnutí a znamení duše cez sen bolo rozhodnuté. Prihlásila som sa na kurz a od Iana Jarvisa som sa tri roky učila nielen technikám, ale aj hlbšiemu pochopeniu celej metódy. Techniky spineworks, okrem medicínskeho poznania, v sebe nesú múdrosť pochádzajúcu z dávnej minulosti. Používali ju šamanskí liečitelia, aby priviedli telo do rovnováhy. Sú v nej obsiahnuté skúsenosti odovzdávané z generácie na generáciu.

3. Ako prebieha terapia SPINEWORKS?

Keď ku mne klient príde prvýkrát, snažím sa dozvedieť KTO je. Jeho minulosť, traumy (aj emocionálne), povolanie i stereotypy z neho vyplývajúce a súčasný stav, ako sa cíti vo svojom tele. Tým získam prvý obraz o nezrovnalostiach a spôsobe, ako sú skúsenosti klienta zapísané v jeho tele. Predstavím metódu spineworks a spolu rozhodneme o začatí série liečení. Naučila som sa pracovať s klientom a nie na klientovi. Je to spolupráca oboch a chcem, aby každý prijal zodpovednosť sám za seba.

Samotné techniky sa počas ošetrenia riadia princípom používania minimálnej sily. Obnovujú narušenú komunikáciu medzi mozgom, nervami a svalmi. Nový zápis vstupuje do vnútornej pamäte svalu, uvoľňuje svalový spazmus a urýchľuje proces uzdravenia. Takže vlastný systém človeka uvoľňuje napätie vo svale a bolesť sa akoby „vyparí“.

4. Ako prebieha ošetrenie, keď k vám príde človek napríklad s bolesťami ramena?

Rovnaký princíp využívam, či klient prichádza s bolesťou ramena alebo s akýmkoľvek iným problémom. Predstavte si, že namiesto množstva svalov, fascií, šliach, väzov je telo jeden veľký orgán, ktorého súčasti sú prepojené. Tým sa začíname dostávať bližšie k pravdivému obrazu. Napríklad vždy, keď vzpažíme ruku, nezúčastňuje sa tohoto pohybu iba niekoľko ramenných svalov (trapezius, deltoideus a supraspinatus) pri súčasnom uvoľnení antagonistov, ale tiež krčné svaly, svaly druhého ramena (kvôli rovnováhe), ďalších asi 20 ramenných svalov (kvôli stabilite), svaly podopierajúce chrbticu, dolná časť chrbta, panva a každá noha, podľa toho, v akej sme polohe. Rovnako je to aj s bolesťou. Bolesť na jednom mieste nemusí mať svoj zdroj na tom istom mieste.

5. Aký je rozdiel medzi prístupom lekára, maséra a terapeuta SPINEWORKS?

Rešpektujem prácu všetkých. Každá má svoje miesto. Rozdiel vidím v tom, že terapeut spineworks je zameraný na nájdenie a uzdravenie príčiny, nie uvoľnenie symptómu.

6. Kedy ste sa rozhodli zdieľať svoje skúsenosti?

Časom, s podporou a povzbudením svojich učiteľov, som sa cítila pripravená podeliť sa o svoje vedomosti s ostatnými ľuďmi. V roku 2010 som začala učiť spineworks doma v Grécku a neskôr inde v Európe.

7. Ste lektorkou kurzov Maya Abdominal Therapy (MAT). V čom sa táto terapia líši od SPINEWORKS a čo majú obe spoločné?

MAT je holistická technika masáže brucha a liečby odvodená od Mayských šamanov a rozpracovaná ďalej Dr. Rositou Arvigo, ktorá bola na výcviku u Dona Elijia Pantiho. Celú prácu Dr. Arvigo zastrešuje vzdelávací inštitút v USA, ktorý pripravuje terapeutov a učiteľov na to, ako ďalej podľa predpisov a zásad učiť mayskú brušnú masáž maternice i prostaty. Samotné zameranie oboch terapií je rovnaké. Pripomenúť a opätovne priviesť do života zabudnuté časti nás. Naštartovať náš vnútorný mechanizmus samouzdravovania.

8. Do kurzov zapájate aj špeciálnu techniku práce s pohybom a vnímaním vlastného tela, takzvané „Niekove cvičenia“. Ako vznikla myšlienka tieto techniky zapojiť do výuky? K čomu slúžia tieto pohyby?

Dr. Niek Brow vyvinul metódu liečenia pomocou IDENTIFIKÁCIE samého seba, znovunastolenia slobody a zdravia. Má svoj inštitút v Holandsku, kde sa úspešne ľudia liečia z rôznych chronických telesných i duševných porúch. Celá jeho práca spočíva v spolupráci troch prvkov: duch, myseľ a duša. Učí terapeutické postupy v dlhodobých skupinách po celom svete. Sama som v jednej takejto skupine v Grécku už 16 rokov. Cvičenia zaraďujem do svojich seminárov, pretože pomáhajú mojim študentom, aby si uvedomili samých seba, lepšie sa spoznali, čo im neskôr pomôže byť integrovanými terapeutmi.

9. Po celodennej výuke z vás vyžaruje veľmi veľká pohoda a pokoj. Cítim, že už len z Vašej prítomnosti sa uvoľňuje môj zaužívaný rytmus sa ponáhľať a mám chuť len tak si sadnúť a byť. Robíte pre toto nejaké zvláštne praktiky?

Kvalitu pokoja a vyrovnanosti mám od malička. Aj ako dospelej mi to mnohí hovoria. A ako som už spomínala, 16 rokov absolvujem semináre sebarozvoja, aby som lepšie spoznala sama seba. V každodennosti to pravidelne používam a s podporou svojich učiteľov a sprievodcov mi to pomáha nájsť vnútornú rovnováhu. Pravdepodobne cítite energiu, ktorá ma obklopuje. Je to niečo, čo som si vypestovala počas všetkých tých rokov skúmania vlastného vnútra.

10. Kde vás môžeme najbližšie vidieť a zažiť? Budeme mať túto príležitosť opäť na Slovensku?

Áno. Mám tu už veľa priateľov a v septembri začne nový cyklus seminárov a liečení. Budem pôsobiť v krásnom prostredí Malých Karpát v Modre – Harmónii. Viac informácií nájdete na www.pohodovedni.sk

zhováral sa Jozef Krško


20120829_150129

sw 001


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

Nikolaj Kudrjašov – Léčivé cvičení Hyperborejců – Kniha vychádza z poznatkov o starovekej telovýchove Hyperborejcov. Autor použil staré vedomosti ako základ vlastného systému tzv. celistvého vlnového pohybu. Jednoduchý systém cvikov vám umožní pozdvihnúť sa na novú úroveň fungovania. Vibrácie a pohybové vlny vám pomôžu dať si do poriadku telo a pokračovať až po zrod nového človeka v sebe.

Pôvodná cena: 8.20 EUR, Naša cena: 7.38 EUR

Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.82 EUR


(Prečítané 2 044 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.