google27eaa3905ca3fee3.html

moxovaniePočas môjho pôsobenia v Číne som sa stretla s moxami ako s úplnou samozrejmosťou v lekárničke na tanečnej sále. Čínski tanečníci mi ukázali, ako moxovanie používajú pri bolestiach alebo pri únave.

Je to tradičná čínska liečebná metóda prehrievania akupunkúrnych bodov za účelom dodania tepla a energie do tela. Predstavuje nesmierne hodnotný a storočiami preverený súhrn praktických skúseností. Využíva znalosti tradičnej čínskej akupunktúry – vzťah medzi jin a jang, znalosť meridiánov, akupunktúrnych bodov a systém fungovania jednotlivých orgánov a štruktúr tela, ktoré majú jednotlivé orgány na starosti.

V praxi ide o použitie byliny artemisia vulgaris (pelyněk / palina pravá), ktorá je buď zrolovaná do formy cigary rôznych veľkostí, alebo sa z „vaty“ vyrobenej z tejto byliny ručne vyrábajú malé moxovacie kužele. Kužeľ alebo cigareta sa zapália a tlejúce, teda už nehoriace, sa priložia k určitému akupunktúrnemu bodu, prípadne sa cez podložku položia na bod samotný. Moxujú sa aj celé plochy tela, napr. kĺby alebo dlhšie úseky meridiánov. Pri moxovaní sa v potných kanálikoch kože uvoľňuje látka, ktorá podnecuje nervové zakončenia v koži. Touto aktiváciou dochádza k aktivácii prívesku mozgového a nadobličiek. Tie potom uvoľňujú hormóny, ktoré podporujú pôsobenie moxy v tele. Pôsobením tepla dochádza nielen k lokálnemu prehriatiu, ale aj ku zvýšenej tepelnej a elektrickej vodivosti v mieste aplikácie a tým k ovplyvneniu energetickej výmeny medzi vonkajším a vnútorným prostredím organizmu, k podráždeniu receptorov kože a k uvoľneniu biologicky aktívnych látok z poškodených buniek. Teplo, ale aj esencia silice z byliny prestupujú telom do hĺbky a cez akupunktúrne dráhy doplňujú do tela čchi, podporujú jej obeh a vylučujú z tela chlad. Ak bola bolesť zapríčinená chladom, odstráni sa tým aj bolesť. V prípadoch napadnutia chladom sa dokonca problém bez použitia moxy ani vyriešiť nedá.

Moxovanie je v určitých prípadoch jednoducho aplikovateľné, a preto je ľahko využiteľné aj medzi tanečníkmi. Metóda má výhodu aj v tom, že ju môže osoba aplikovať sama na sebe. Jedinou nevýhodou je dym a výrazná vôňa, pre niekoho až smrad, no existujú aj tzv. uhlíkové moxy, ktoré ich eliminujú. Z vlastnej terapeutickej praxe mám skúsenosť s tým, že napríklad postihnutý sedací nerv, achillova šľacha alebo rameno sa nedajú bez moxovania vôbec napraviť. Stáva sa to v prípadoch, ak do týchto oblastí vnikol chlad alebo vietor. Mám skúsenosti, že pri takýchto problémoch ani dostatočné rozcvičovanie postihnutých oblastí jogou či strečingom nepomáha. Dokonca ani fyzioterapeutické či osteopatické ošetrenie problém nevyriešia úplne. Keď sa do telesných štruktúr zahniezdi chlad, nedá sa vylúčiť inak, ako touto cestou. S tanečníkmi sme vyriešili mnoho chronických bolestí kdekoľvek na tele práve tým, že sme metódou moxovania vyháňali často krát až roky uchovávaný chlad.

Prehrievaním sa výborne riešia akútne záležitosti ako vniknutie škodlivého chladu a vetra z ovzdušia, ktoré spôsobí blokádu čchi v dráhe, prejavujúce sa napríklad bolesťou alebo znecitlivením. Moxovanie je však vynikajúce aj na dlhotrvajúce, chronické ochorenia, ako napr. tráviace, dýchacie, či gynekologické problémy. Pre tanečníkov vymenujem niekoľko okruhov „tanečníckych“ problémov, kde sa dá moxovanie využiť:

  • doplnenie tepla a energie namáhanému organizmu tancom (to platí aj pre športovcov, alebo osoby pracujúce v chlade)
  • preventívne pri sklone k častému nachladnutiu, na podporu imunity, pri stavoch chladných končatín, či pri nadmernej citlivosť na chlad (v ktoromkoľvek ročnom období), na lokálne prehriatie miest, na ktorých je pociťovaný chlad (kĺby, šľachy, svaly)
  • chronické vyčerpanie, slabosť, únavový syndróm
  • lokálne necitlivé miesta
  • artritídy, zápaly šliach, natiahnuté svaly, poranenia pri tanci (či športe), osteoporóza
  • bolesti chrbta (aj na hexenšus), bolesti v oblasti bedier, sedacieho nervu, stuhnutie ramien a krku, vyskočené platničky
  • depresie
  • na vnútorné zahriatie u osôb, ktoré nekonzumujú mäso (jang), ale preferujú surovú zeleninu (jin), či mliečne výrobky (jin)

Je vhodné sa naučiť základné techniky a metódy a dozvedieť sa aj o kontraindikáciách moxovania. Za týmto účelom vediem samostatné kurzy. Nájdte ich aj na stránke www.shiatsu-terapie.sk


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

Ewald Kliegel – Reflexní zóny – Fit po jediném dotyku

Reflexná terapia nie je nič zložité. Je to výborná, jednoduchá svojpomocná metóda, ktorú môžete použiť kedykoľvek a kdekoľvek. Pôsobí ako okamžitá úľava pri rozličných menej vážnych ťažkostiach či chorobách, a tiež ako prevencia pred zhoršením stavu. Táto praktická, prehľadná príručka vám vysvetlí všetko potrebné. Pochopíte, ako máte svoje reflexné zóny sami objaviť. Väčšinou sa nachádzajú na chodidlách, dlaniach a ušiach, niektoré ale aj na hlave alebo bruchu. Dá sa na ne pôsobiť rôznymi druhmi pohybu, čo vám autor vysvetlí. A najmä vás naučí, ako si pomôcť v konkrétnych prípadoch – napríklad pri prechladnutí, bolesti hlavy či bolesti zubov, alebo čo robiť, keď máte studené nohy či trpíte niečím z tohto: citlivosť na zmeny počasia, strach z cesty lietadlom, nevoľnosť, zlé trávenie, zväčšenie prostaty, bolestivá menštruácia, prechod, oslabený mechúr a iné.

Ukážka: Studené nohy jsou nesmírně nepříjemné a často vedou k zánětu močového měchýře či nachlazení. Teplota nohou závisí na prokrvení a to zase na regulaci malých tepen. Rychlé řešení nabízí masáž reflexních zón na temeni nebo uchu, která nohy zevnitř ohřeje.

Reflexní zóny na temeni ovlivňují koordinaci svalů, tělesné pocity a prokrvení pohybového aparátu.
Reflexní zóny, které mají na starost cévy v dolních končetinách, najdete snadno: prstem jeďte od kořene nosu pár centimetrů nad čelo. Body se nacházejí vlevo a vpravo od středové linie.

Reflexní body, jež bývají na dotek měkčí a citlivější, masírujte jemnými krouživými pohyby svých prstů. Po několika minutách by nohy měla zaplavit vlna tepla.

Na uších se rovněž nacházejí reflexní zóny chodidel a nohou. Jejich masáží dosáhnete lepšího prokrvení končetin.
Malý trojúhelník, ve kterém se zóny nacházejí, důkladně namasírujte. Nejvíce se pro tuto masáž hodí krouživé pohyby.
Zóny na obou uších sevřete mezi palec a ukazováček.

Během masáže byste se měli sedmkrát až desetkrát nadechnout a vydechnout. Tato doba by měla stačit k tomu, aby se vám nohy zahřály.

Pôvodná cena: 6.20 EUR, Naša cena: 5.58 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.62 EUR


(Prečítané 778 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.