google27eaa3905ca3fee3.html

maxresdefault

Steel tongue drum (alebo Hank drum, či tank drum) patrí medzi samozvučné hudobné nástroje, takzvané idiofóny. Má guľatý tvar a doňho sú vyrezávané jazýčky, po ktorých udiera hráč buď paličkami, alebo rukami. Má krásny meditačný zvuk a je vhodný ako aj pre začiatočníkov, tak aj pre profesionálov či už v hudbe, alebo meditácii.

Pozrime sa ale trochu do histórie. Prvý hudobný nástroj v tvare Ufo (ako takéto nástroje niektorí nazývajú) bol Steelpan. Steelpan vznikol na ostrove Trinidad a Tobago. Dodnes je typický svojim zvukom pre karibské melódie. Ďalší pokračovateľ tejto rodiny hudobných nástrojov vznikol vo Švajčiarsku a volá sa Hang (ruka v Bernskom slangu). Ako už tento hovorový názov napovedá, hrá sa na tento hudobný nástroj rukami a na Steelpan sa dovtedy hralo paličkami. V súčasnosti sa vyrábajú podobné hudobné nástroje Hangu, takzvané Handpany. Niekedy okolo roku 2007 Dennis Havlena zo Spojených štátov sa inšpiroval práve týmito hudobnými nástrojmi, ako aj mnohými inými experimentálnymi vynálezmi a zhotovil Steel tongue drum. Tento hudobný nástroj sa líši veľmi od jeho pôvodných otcov. Na tento hudobný nástroj môžete hrať rukami, ale aj paličkami.

Návod na výrobu tohto hudobného nástroja Dennis Havlena uverejnil. Existuje mnoho ľudí a firiem, ktorí tento hudobný nástroj vyrábajú. Najznámejšie sú zrejme Hapidrum a na Slovensko sa dostal aj hudobný nástroj Zenko z Francúzska, čo je vlastne tiež Tongue drum. Mnoho z týchto firiem si ale chce prisvojiť tento vynález a zamlčujú tvorcu tohto hudobného nástroja.

Steel tongue drum môže mať ale iných predchodcov. To je štrbinový bubon, ktorý je vyrábaný z dreva, alebo z bambusu a bol používaný rôznymi domorodými národmi, napríklad Teponastli v Mexiku. Steel tongue drum je vyrobený z propánovej nádrže. Pozor: Takéto propánové nádrže sa dajú väčšinou kúpiť v USA, alebo západnej Európe.

Čo sa týka ladenia, tento hudobný nástroj je ladený väčšinou pentatonicky, ale existujú aj diatonické, možno aj chromatické ladenia. V Českej republike dokonca tiež vyrábajú Sundrum, čo je vlastne Steel tongue drum a práve tento hudobný nástroj môžete nájsť na stránke drumbla.sk.

Sundrum:

Hapi drum:

Kaizen:


Súvisiace články:


 

(Prečítané 259 krát, 1 dnes)

Comments are closed.