google27eaa3905ca3fee3.html

S lunárnymi „záležitosťami“ sa v poslednom čase roztrhalo vrece. Lunárne kalendáre sú vypredané ešte v starom roku, cvičíme podľa Luny, jeme podľa Luny, cítime sa dobre či zle podľa Luny, rodíme v súčinnosti s Lunou, naše mesiačiky, aj našu plodnosť ovplyvňuje Luna…

Skrátka my ženy sme s ňou bytostne spojené. Jej jemná energia nás napĺňa, otvára nám dvere fantázie a v noci nám svieti na cestu za hľadaním svojej ženskej podstaty. Jednou z možností ako sa spojiť s Lunou je aj tanec Luny.Pomáha získať väčšiu sebadôveru a vnútornú slobodu. Uvoľňuje ženstvo na fyzickej aj psychickej úrovni. Pôsobí ako medicína pri ženských problémoch. Posilňuje všetko ženské, vlhké, priťahujúce, láskavé. Žena a tanec je úžasná kombinácia, týmto nechcem mužom odobrať právo na tanec, viem dokonca, že aj brušné tance, dnes prezentované krásnymi ženami kyprých tvarov, alebo spomienkami na hárem, mohli kedysi tancovať iba muži, ale to pravé otvorenie, prežitie svojej hlbokej ženskej podstaty, podľa mňa, poskytuje viac ženám. V tom sme sa zhodli, počas rozhovoru so Suryou Cinziou Donnoli. Pre ňu je tanec reč, ktorej najlepšie rozumie, touto rečou dokáže nadviazať kontakt s kýmkoľvek, nech hovorí akoukoľvek rečou. Vie tancom liečiť, aj byť liečená. Vyznať lásku, aj sa vyplakať z neopätovanej lásky. Dotkne sa zrodenia aj smrti a všetci prítomní ten dotyk cítia.

Ak máte rovnakú vášeň a tanec je vaším hlavným vyjadrovacím prostriedkom nájdite si čas a zapojte sa do niektorej tanečnej skupiny vo vašom okolí, alebo navštívte v Čechách niektorý zo seminárov Cinzie.

Ja som sa jedného zúčastnila. Zišli sme sa ženy rôznych vekových kategórií, povolaní, životných skúseností, energií, príbehov. Problémov. Postáv, zdravia a boli sme aj na rôznych stupňoch vnímania energií. Jednoducho, taká bežná zmes. Cinzia sa pýtala na začiatku, prečo sme vlastne prišli na jej seminár. Najčastejšie zaznelo, že sa často cítime viac ako muži, než ako krásne subtílne bytosti. Aj kolegovia nás vnímajú ako priateľov a podvedome chcú, aby sme podávali taký istý výkon, často za nižší plat, to je tá daň mužskému svetu. O tom však inokedy. Muži tancujú pod taktovkou Slnka, preto sa naše tance rôznia. Jedna zo žien sa priznala, že jej kolega povedal, že je väčší muž ako on. To ju vydesilo a rozhodla sa s tým niečo urobiť. Mnohé žili s partnermi, ktorí im nikdy nevedeli vyjadriť svoj obdiv, nehladkali ich a netúlili sa. Zarábali peniaze, hrali futbal, odviezli ich kam bolo treba, starali sa o deti, zabezpečovali im kariéru, ale to všetko tak akosi z povinnosti. A to citlivým ženám nestačí. Často tam potom nastáva dilema, či zostať „vnútorne ranená a nespokojná“ s partnerom, ktorý je síce dobrý otec a živiteľ rodiny, ale …alebo odísť a vrátiť si svoju ženskosť, právo na slabosť, nálady, trošku lenivosti, frivolnosti, bezbrannosti…,každá viete, čo by ste sem ešte doplnili. Iné boli už po rozvode a ich ženstvo bolo ako keby zlomené, utlačené, zahnané do kúta, oslabené, ustráchané. A potom tam prišlo pár mladučkých dievčat, ktoré sa snažili nájsť, objaviť svoje ženstvo. Driemalo v nich ešte neprebudené. Úžasné bolo, že všetky sme mali sukne, krásne hodvábne, ktoré sa pri tanci krútili, vírili a ako vraví Pavol Ország Hviezdoslav: Dievok sukne šuchocú sa rozpínajúc, tanečníkov opletajúc, jak keď voda strhne hate…

Rozprávali sme sa o tom, aké dôležité je nosiť sukne, pretože ženy prijímajú energiu zdola a odovzdávajú ju hore. Muži naopak, získavajú energiu zhora a odovzdávajú ju smerom dolu, preto majú nosiť nohavice. Treba vedieť aj to, že sukňa sa správne oblieka aj vyzlieka zhora, cez hlavu, aby sme opačným obliekaním nenaťahali na seba hrubú znečistenú energiu.

Surya Cinzia Donnoli

Po zoznamovacom kole sme sa zaoberali prirodzenými cyklami žien a vplyvom Luny na ženu. Luna má odjakživa vplyv na ženu, to je mystérium – tajomstvo, nevie sa prečo, ale je to tak. Súvisí to aj s tým, že ženy rodia deti a majú v tele v oblasti maternice orgán, v ktorom je sídlo emócií a emócie súvisia s vodou a vodný systém na zemi sa riadi Lunou. Voda je spojená s pohybom Luny. Luna presúva vodu a spôsobuje príliv a odliv. To je moje logické vysvetlenie.“ – povedala Cinzia. „Treba sa zbaviť predsudkov, oslobodiť sa a prijať toto vysvetlenie. Cesta žien a Luny je spoločná. Luna je náš spojenec.“ Dodala.

A potom sme tancovali. Tanec Luny je najjednoduchší spôsob pre ženu, aby sa dostala do kontaktu so svojím ženským cyklom. Odjakživa žena tancovala. Skôr ako nás začala prenasledovať inkvizícia, ženy sa schádzali v lesoch a tancovali tam pri ohni, počas splnu a robili tam rituály na hojnosť, plodnosť, zdravie, radosť. Spájali sa so zemou, odovzdávali jej svoju vlastnú (menštruačnú) krv. Zaujímavé bolo, keď hovorila Cinzia o tom, že sú dva druhy žien. Jedny menštruujú počas splnu a druhé počas novu. Tie, ktoré majú mesiačiky počas novu prežívajú vyrovnanejší život, počas menštruácie nemajú bolesti, znášajú ju s ľahkosťou. Keďže nov patrí vešteniu, kartám, tarotu… vtedy aj tieto ženy lepšie vnímajú súvislosti. Sú to intuitívne veštice. Tie, ktoré zväčša menštruujú počas splnu majú ťažší život, bolestivú menštruáciu a musia prekonať viac prekážok. Sú to vizionárky. Vidia budúce deje, majú veľmi silnú intuíciu. Počas menštruácie majú najväčšiu silu, sú plné mystickej (myst -znamená zasvätenec) energie, magnetizmu. V mysli som si vybavila k tejto informácii konkrétne ženy a môžem to potvrdiť. Venovali sme sa aj menštruačnému kruhu. Je to mapa nášho cyklu. Je to na papieri nakreslený kruh rozdelený na štyri časti, každá z nich určuje naše naladenie. Mesačné hodiny a ich súvislosti. Je dôležité, aby sme to prezradili aj našim mužom, lebo podľa tohto princípu, žije vlastne muž počas mesiaca so štyrmi rôznymi ženami. Podľa toho, či sú vo fáze predmenštruácie, menštruácie, predovulácie alebo ovulácie.

Keď je žena spojená so svojím cyklom a chápe ho, pomáha jej to spoznať seba samu. Zrazu som si uvedomila, ako mi hovorí Cinzia z duše. Počas menštruácie máme obdobie Šamanky. Viac sa dostávame do svojho vnútorného sveta, túžime po samote, nepotrebujeme hlučnú zábavu, ani nákupy ďalších nezbytných zbytočností. Pri pohľade do zrkadla nie sme so sebou spokojné. Po tom nasleduje cyklus Panny – ako slobodnej ženy bez predsudkov (predovulačný) a vtedy zrazu žena má potrebu byť v spoločnosti, spojiť sa so svetom, komunikovať, okúzľovať. Je to čas, ako sa priznala jedna z dám, kedy sa cíti krásna, naplnená a je schopná pokojne urobiť mužovi striptíz pričom nemá pocit, že sa správa ako kurva. Chce prebúdzať okolo seba vášne. Vtedy sa jej najlepšie darí komunikácia alebo biznis s mužmi. Na úradoch i doma. Počas obdobia ovulácie sa stávajú ženy matkami. V období Matky sú starostlivejšie, empatickejšie, obliekajú sa do etna, potrebujú mať na sebe veci v prírodných farbách zeme, ukazujú svoj výstrih, zdobia sa obkladajú sa šperkmi, najviac ich teší starať sa o druhých, milovať ich, byť otvorená voči ich problémom, preberať s priateľmi otázky zmyslu života a pritom ich hostiť..

Je tu jeden problém, ktorý si treba v tomto období uvedomiť. Nepáchajte dobro. Nevnucujte dobré rady a namiesto psychoterapie sa smejte. Dobrá matka dovolí deťom, aby robili chyby. V období Matky sa dobre upratuje byt, tvorí a prestavuje, vylepšuje obydlie. Posledné obdobie je predmenštruačné. Je to obdobie Čarodejky. Táto fáza má najsilnejší dopad na ženu. Ubúda fyzických síl, nastáva nervozita, žena má potrebu aktivity, ale nevie ju nasmerovať, potom je frustrovaná, nespokojná, vyčítajúca, chaotická. V tomto období by žena mala naozaj spomaliť, relaxovať a neoddávať sa strachu, žiarlivosti, irónii. Svojej temnej stránke, ktorú vyvoláva Luna. Rozhodne by nemala riešiť dôležité veci alebo pripravovať filozofické eseje. Toto všetko sa týka aj tých žien, ktoré nemajú menštruáciu, trebárs zo zdravotných dôvodov, atď. Mali by sa naladiť na Lunu. A napríklad cez nálady si viesť kalendár pocitov, potrieb až kým to nezapadne podľa predchádzajúcich slov. Po prechode je to zasa celkom iné. Žena je už oslobodená. Vyberá si.

Potom sme tancovali. Veľa, ale vždy s istým zámerom. Napríklad rituálny tanec na zbavenie sa všetkého, čo nás brzdí. Najskôr sme si napísali na lístoček, čoho sa potrebujeme zbaviť (žiarlivosti strachov, úzkosti… ). Niekto písal zbavujem sa .., iný odovzdávam, ďalší prepúšťam zo svojho života… Lístok sme položili na zem, a začali sme tým, že sme poďakovali tým veciam, ktoré sme odovzdávali, lebo určite mali svoje opodstatnenie v našom živote. Telom sme mali vyjadriť vďaku, ale aj akt zbavovania sa. Bolo zaujímavé pozorovať samu seba, keď som nechala všetko na múdrosť tela a úplne som sa riadila nejakou vyššou energiou. Pamäť tela chodila a vyťahovala skryté energie, ktoré som nepotrebovala a odovzdávala ich zemi. Fascinujúci bol aj tanec, pred ktorým sme si hlinkou namaľovali tvár. Mali sme sa premeniť na bojovníčky. Každá sa namaľovala inak. Niektoré ako z pralesa, iné ako staré Druidky, niektoré mali na tvári znaky ako bojovníci z kmeňov v Austrálii, hoci ich nikdy nevideli a nikdy tam neboli. Úžasné! Aj pri písaní mi behajú zimomriavky po tele, zlievajú sa mi pred očami tie neopísateľné zážitky. Krásne, silné, ale slovami takmer nevyjadriteľné. Bolo to kúzlenie vlastným telom, jeho silou, energiou, napojením…

Vždy som si myslela, že v podstate som divoška a pred tancom sa mi zdalo, že to bude divoké, ale počas tanca som si uvedomila, že sila a divokosť musí mať koncentráciu, uvedomenie, aby bola dôrazná a nepreniknuteľná. Na divokých tancoch „mláďat“ okolo seba som si uvedomovala, že keď je divokosť bez usmernenia, je ľahko ovplyvniteľná a ovládateľná zvonka. Všetkým by som poradila aj ďalší tanec, skôr figúru, ako sa zbaviť napätia. Zodvihnite ruky nad hlavu, spojte dlane a robte pohyb, ako keby ste rúbali drevo, pričom s výdychom vykríknite, vytlačte z tela napätie a úzkosť. Najmä z oblasti srdcovej čakry, kde majú ženy najčastejšie problémy otvoriť sa naplno. Aspoň taká je Cinziina skúsenosť a dobrá rada. Sekali sme veru imaginárnou sekerkou, že by sme boli nachystali dreva na zimu pre niekoľko rodín. Napätie sme už necítili po prvom tanci, ale nacvičovali sme pozorovanie energie cez prudký pohyb. Ďalšia Cinziina rada znie, vytvorte si svoj vlastný posvätný priestor. Aj toto sme preciťovali cez tanec. Pri tomto tanci som začala chápať, že iba odo mňa závisí koľko priestoru potrebujem a ako si ho vytvorím. Bolo to nesmierne kreatívne.

A ešte skvelý bol tanec, aby sa to prepustené, tie miesta po nepotrebných veciach zaplnili. Jeden z vesmírnych zákonov hovorí, že všetko prázdne sa automaticky zapĺňa. Keď som sa jedným očkom pozrela na ženy okolo mňa videla som, ako v predstavách vkladajú na miesta samé krásne veci. Zrazu boli okolo mňa šťastné tváre.

Na druhý deň keď sme sa stretli, ženy boli uvoľnenejšie, krajšie, slobodnejšie, šťastnejšie, dokázali jednoduchšie a otvorenejšie zdieľať. Bolo to povzbudzujúce, výnimočne úprimné a posilňujúce. Ako tanec ohňa, pri ktorom sme so sviečkami pri nohách posilňovali svoj oheň. Svoj ženský tajomný, blikotajúci, farebný, vášnivý oheň. Oproti tomu je tango slabý odvar, lebo tu sme objavovali svoju vlastnú silu a hodnotu. Pozor, milujem všetky tance – tango, salsu, folklór, valčík, polku…ale toto je naozaj niečo iné. Čosi podobné som zažila v Peru, keď sme sa v skupine, ktorá vytvorila letiaceho kondora, v blízkosti kaňonu, kde sa kondor nechá unášať teplými prúdmi napájali na jeho energiu a bez predošlej dohody, len vnútorným vnímaním sme tancovali ako jedno veľké vtáčie telo.

Erika Vincoureková


foto: http://itmovesmemorelol.tumblr.com/


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

V. Jakubec, G. P. Malachov – Lunárny kalendár 2018 + kniha Zdraví podle biorytmů Luny

Lunárny kalendár je veľmi populárny a užitočný. Vysvetlí a poradí vám, ako čo najvhodnejšie využiť čas v súlade s prírodnými silami, a to na základe vplyvu Mesiaca na život na Zemi. Rozmanité vplyvy prakticky na všetky oblasti nášho života sú dané jednak mesačnými fázami – premena Mesiaca od novu po spln a naopak – jednak cyklickým prechodom Mesiaca dvanástimi znameniami zverokruhu, ako aj stavom Mesiaca, ktorý delí dni na dni koreňov, listov, kvetov a plodov.

Lunárny kalendár charakterizuje každý z 365 dní z hľadiska mesačného (lunárneho) vplyvu. Predstavuje sprievodcu celým rokom, ktorý prináša množstvo užitočných a zaujímavých rád, odporúčaní a tipov. Hlavnou oblasťou záujmu je pritom záhradkárstvo. Záhradkári tu nájdu podrobný plán práce na celý rok.

Tí z vás, ktorí radi zbierajú liečivé rastliny, sa dozvedia, kedy ktoré sa majú zbierať.

Ďalšou významnou oblasťou je zdravie, životospráva a psychika. Nájdete tu dôležité a zaujímavé informácie o tom, ktoré časti nášho organizmu sú deň za dňom Mesiacom ovplyvňované aj ako pôsobia aktuálne lunárne vplyvy na náš bežný život. Získate množstvo praktických, jednoduchých rád a tipov, ako posilniť svoju kondíciu, predchádzať zdravotným problémom, zmierňovať rôzne ťažkosti, zdravo sa stravovať, starať sa o svoje telo a nezanedbávať ani kozmetickú stránku. Mnohí ľudia iste ocenia aj rady na každý deň, aké druhy bylinných čajov sú práve vhodné. A zmieňuje sa tu aj vplyv Mesiaca na našu psychiku podľa toho, v akom znamení Luna práve stojí; každé znamenie zverokruhu totiž pôsobí inak na našu dušu, prebúdza v nás iné vlastnosti, pocity a potreby.
Špecialitou je vyznačenie lunárnych dní. (Pokiaľ ide o ich význam, odporúčame knihu Lunární dny z Eugeniky.)

Kniha postupuje podľa 12 mesiacov roka: pre každý z nich sa uvádza návod na očistu niektorého orgánu a vysvetľujú sa princípy liečby určitej choroby na základe bylinných receptov. Tiež sa rozoberá liečivá hladovka – každý mesiac iný postup alebo iná fáza dlhšej hladovky. Nájdete tu aj mnohé rady pre zdravé stravovanie, a tiež námety pre duševnú pohodu vrátane meditácií a pozitívneho myslenia.

Ľudský organizmus má svoj vlastný rytmus, tak ako ho má celá príroda. V našom podnebí sú rozdiely počas kolobehu roka oveľa výraznejšie než napríklad v trópoch, kde je stále pomerne rovnaké počasie. Jednotlivé mesiace sú tak u nás výraznejšie prepojené aj s premenou Luny. A k tomu všetkému sa pripájajú ešte aj tzv. orgánové hodiny, čo je rozdielny čas najväčšej aktiviy rôznych orgánov počas dňa. Malachov toto všetko spája do uceleného obrazu a zostavuje praktický rozvrh na celý kalendárny rok, podľa ktorého sa môžete čo najúčinnejšie zamerať na jednotlivé časti vášho tela či oblasti vášho zdravia a celkovej životosprávy. Pri tom vám poslúži množstvo konkrétnych rád a návodov, všetko čisto prírodné a prirodzené!

Pôvodná cena: 15.80 EUR, Naša cena: 13.40 EUR, Zľava: 15.19 %


 

(Prečítané 192 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.