google27eaa3905ca3fee3.html

S istotou môžeme povedať, že ruža je najznámejší kvet na našej planéte. Pre mnohých z nás aj najobľúbenejším. Ale hneď treba povedať, že keď povieme ruža, môžeme myslieť na jednu určitú nám známu odrodu ruže a iní môžu zas myslieť na hociktorú inú z mnohých vyše desaťtisíc odrôd ruží.

Historici hovoria, že názov ruža sa prvýkrát objavil v starej Mezopotámii, keď kráľ Sargon ako prvý v 3. st. pr.n.l. priniesol ružu, aj šípovú ružu zo svojich nespočetných dobyvateľských výprav. Netreba zabudnúť, že ruža bola obľúbeným kvetom aj v Číne a že ju Číňania pestovali pre jej krásu, vôňu a liečivé účinky. Ružový olej miešali s inými stabilnými olejmi a takto získaný olej používali na kozmetické účely, pili ho, alebo si s ním natierali celé telo, pre jeho blahodárny vplyv na telo aj ducha. Samozrejme, používali tiež ružovú vodu na medicínske účely (aktivácia krvotoku) a známe je aj to, že ju používali k príprave koláčov, rôznych ovocných a iných koktejlov. V starých čínskych písomnostiach je možné nájsť ešte veľa zaujímavostí o ruži. Ako veľmi bola obľúbená a preskúmaná dokazuje okolo 600 kníh napísaných na počesť ruže. Do Európy ju priniesli Rimania zo svojich dobyvateľských výprav.

Moderné ruže vznikli krížením starých odrôd ruží s čínskymi ružami, ktoré kvitli počas celého roka. Dnes existuje okolo desaťtisíc odrôd ruží. Právom môžeme povedať, že len málo rastlín vzbudilo takú veľkú pozornosť rôznych národov v histórii ľudstva. Niektoré krajiny, ako napr. Bulharsko ešte vždy svedomite rozvíjajú kultúru pestovania a spracovania ruže na rôzne účely. Preto sa Bulharská ruža stala najznámejšou a najcennejšou na celom svete. A to je dôvod na to, že každý výrobca, ktorému záleží na vysokej kvalite svojho výrobku z ruže používa k výrobe svojich produktov výlučne Bulharskú ružu. O histórii ruže a o jej použití sa môžete dozvedieť viac, ak v Bulharsku navštívite Múzeum ruže, alebo Inštitút pre skúmanie ruží.

Výroba éterického oleja z ruže

Bulharské mesto Kazanlak je strediskom Údolia ruží. Z ktorejkoľvek strany prichádzate do mesta, všade vidíte neprehliadnuteľné polia kríkov ruží. Bohužiaľ ale, ruža si vyžaduje veľkú starostlivosť počas celej doby vegetácie, zberu aj spracovania a preto sa všetko robí ručne, čo zvyšuje cenu konečného produktu. A nielen preto. Na 1 liter prvotriedneho bulharského éter. oleja z ruže je potrebné spracovať 4-6 ton čerstvých lupeňov ruží, ktoré sa zbierajú výlučne ručne. Preto sa niet čo čudovať, že je cena takéhoto ružového oleja vysoká a preto ľudia chápu hodnotu tohto oleja, ktorý si môžu dovoliť kúpiť len zriedka. Teraz už vieme, prečo sú tie malilinké fľaštičky s ružovým olejom a parfémami také drahé.

Keď nám záleží na tom, aby sme potešili nám drahú osobu, darujeme jej fľaštičku s ružovým olejom. To isté čo my, si prajú urobiť mnohí a preto je dopyt za kvalitným ružovým olejom výrazne veľký.

Vôňa tohto oleja o ktorom básnici a poeti napísali toľko literárnych diel pritiahla mnoho ľudí, ale bohužiaľ aj s úplne iným cieľom a to vyrobiť tak cenný a vyhľadávaný ružový olej bez ruže. A tak sme došli k tomu, že éterický olej z ruže je najfalšovanejší olej na trhu a preto sa treba odborne zdokonaľovať, alebo nakupovať výlučne od prevereného zdroja s platnými dokladmi. Možno pre vás nie je dôležité, čo si teraz prečítate, ale pre tých, ktorí poznajú problematiku bude táto informácia veľmi dôležitá. Éterický olej z ruže sa už viac rokov pokúšajú falšovať a to použitím lacného éter. oleja palmarose a rozličných geránií, syntetických zlúčenín ako damascenon, ružových xidov, stearoptenov, beta-iononov, fenyletyl alkoholu a citronelolu. Okrem toho tiež pridávaním rozpúšťadiel a rastlinných olejov.

Ako rozpoznať falošný ružový éterický olej

Mnohí ľudia, ktorí si kúpia éterický olej nám povedia, že sa im olej „zrazil “. Toto sa obyčajne stáva pri teplote už od 23 st. C a nižšie. Ampulku treba prakticky zahriať v ruke a olej je opäť použiteľný. Stáva sa to kvôli prítomnosti prírodného parafínu.

Éterický olej z Bulharskej ruže ROSA X DAMASCENA.MILL má charakteristické zloženie, v ktorom okrem parafínu nachádzame aj alkohol a etanol.

Ak si kupujete ružový olej, ako prvý krok si vypýtajte certifikát a analýzu oleja a pozrite si niektoré parametre. Neprítomnosť parafínu vám hneď napovie, že sa nejedná o pravý olej. Taktiež prítomnosť veľkého množstva etanol alkoholu hovorí o podvode. Vysoký obsah geraniolu nám hovorí že je ružový olej falšovaný éterickým olejom palmarose, alebo syntetickým geraniolom a prebytok obsahu betafenyl alkoholu zase o „syntetickom“ ružovom oleji.

Čo nám hovorí aromafytoterapeut a farmaceut dr. sc Stribor Marković o ružovom oleji

„Niektoré oleje, ako tee tree, ravensaru, palmarosu a mätu piepornú, používajú profesionálni aromaterapeuti vo veľkých množstvách. Éterický olej z ruže sa používa ako kvalitné šampanské – len v osobitých prípadoch. Len zriedka sa používa pri „klasických“ ťažkostiach a chorobách. Hoci podľa jeho chemického zloženia má vynikajúce protiplesňové a antibakteriálne účinky, zriedkakedy padne niekomu na pamäť, aby ho použil do olejov a púdrov proti plesniam na chodidlách.

Ruža si našla svoje miesto aj pri luxusných masážach a zoštíhľovacích kúrach, drahej kozmetike a tiež vo výrobe špičkových prírodných parfémov. Nielen cena ružového oleja, ale aj jeho intenzívna vôňa nás núti byť šetrnými pri jeho používaní. Stačí niekoľko kvapiek, ktoré skvalitnia hocijaký kozmetický prípravok.

Podobne ako pri éterickom oleji nemeckej kamilky, aj pri ruži platí pravidlo, že viac nie je vždy lepšie. Prehnané množstvo môže vyvolať podráždenie na pokožke, preto sa ružový olej môže používať v koncentrácii do 1%.

Éterický olej z ruže napomáha regenerácii kože a je drahocenným dodatkom v tzv. anti-age kozmetike. Je vhodný na všetky typy pokožky a zvlášť na zrelú a suchú kožu.

Hydrolát z ruže – ružová voda

Počas destilácie vodnou parou vzniká hydrolát z ruže a éterický olej. Ružová voda má veľmi výraznú vôňu ruže. Niektorí vedci hovoria, že použitie ružovej vody sa môže právom nazvať homeopatickou liečbou, lebo obsahuje ružový olej.

Mnohé ženy používajú ružovú vodu na čistenie pokožky, ako aj na starostlivosť o zrelú a suchú pokožku. No prax nám ukázala, že je výborná pre všetky typy pokožky. Používa sa tiež do tonik, aj do vodnej fázy krému.

My používame ružovú vodu ako komponent do preparátu Marushka na aktivovanie a kvalitnú činnosť pokožky. Kapilárny systém, ktorý je zodpovedný za imunitu časom slabne účinkom negatívnych, ako vonkajších, tak aj vnútorných vplyvov a začína pomalšie a slabšie čistiť naše telo. Takýto stav vedie k rôznym funkcionálnym poškodeniam a ochoreniam. Prax ukázala, že nemá zmysel liečiť telo, ak sa ako prvé nepomôže vrátiť kožu do normálneho stavu. To znamená, dať pokožke minerály, potrebné aminokyseliny a dobrý balans omega kyselín, enzýmov, vitamínov a na konci to najdôležitejšie – vodu. Týmto všetkým sa aktivuje kapilárny systém, očistí sa bunková membrána aj bunka a koža začína normálne „dýchať“ a plniť si svoje funkcie v organizme. Je to prvý krok návratu ku zdraviu.

*

Tip našej redakcie na knihu:

Malachov Gennadij – Neobvyklé způsoby uzdravení a léčby –  V tejto zbierke nezvyčajných a možno aj čudne pôsobiacich metód sa hlavná pozornosť venuje liečivým vlastnostiam zlúčšnín uhlíku – konkrétne liečbe petrolejom, Todikampom a ďalšími podobnými preparátmi, ktoré sa výborne osvedčili v praxi, dokonca aj pri okologických ochoreniach. Ďalej sa tu spomína liečba bylinami, minerálmi, kovmi a vodou, urinoterapia a rôzne spôsoby očisty organizmu.

Pôvodná cena: 10.90, EUR Naša cena: 8.72 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.18 EUR

*

Súvisiace články:

OLEJKÁRI Z BOŽEJ LEKÁRNE 

ZALMANOVSKÁ FYZIOLÓGIA A TERAPIA – POKOŽKA 

Mumio – zázračné orientálne liečivo 

Populárne v Ázii, zakázané v USA a hitom u nás! Sú rybičky Garra rufa bezpečné? 

Telové sviečky – tvorivá hra so zdravím

*

(Prečítané 3 398 krát, 1 dnes)

Comments are closed.