google27eaa3905ca3fee3.html

Slnko zlepšuje náladu, dodáva chuť do života a blahodarne pôsobí na naše zdravie, predovšetkým na kožu a kosti, pozitívne vplýva aj na látkovú výmenu. Netreba to však s vystavovaním sa na slnku preháňať. Nadmerné opaľovanie spôsobuje predčasne starnutie a zvyšuje riziko rakoviny kože.

Ešte pred 30 rokmi sme všetci behali na slnku od rána do večera bez špeciálnej ochrany. Maximálne sme si chránili hlavy čiapkou, príp. sme sa schovali pod strom či slnečník a prijímali sme prirodzene viac tekutín. Väčšina z nás problém so spálením nemala a občasné sčervenanie sa neriešilo tak ako teraz.

Pravdou je, že ľudia častejšie trávili čas vonku, ako dnešní ľudia. Takže ich pokožka bola prirodzene viac „trénovaná“ – opálená.

Dnešné slnko vďaka stenšujúcej sa ozónovej vrstve je agresívnejšie a preto je nevyhnutné, aby sa chránili aj tmavšie fototypy, ktoré sa ešte pred pár rokmi nemuseli natierať žiadnymi špeciálnymi krémami.

Posledných desať rokov sa o zdravom opaľovaní hovorí a píše viac. Aj laická verejnosť vie, že existuje UVA aj UVB žiarenie, a že zahrávať sa so svojim zdravím na letnej dovolenke neoplatí.

UVA, UVB a SPF

SPF je skratka anglických slov Sun Protection Factor, čiže slnečný ochranný faktor. Je to číslo uvádzané na opaľovacom prípravku, ktoré nás informuje o možnosti predĺžiť svoj pobyt na slnku. Predĺženie závisí od našeho fototypu (od vrodených vlastností pokožky reagovať na slnečné žiarenie).

UVB pôsobí na povrchové vrstvy kože, spôsobuje začervenanie, pri UVB žiarení vieme určiť účinnosť filtra slnečným ochranným faktorom SPF.

UVA žiarenie nie je také intenzívne ako UVB žiarenie, avšak preniká do hlbších štruktúr kože. Spôsobujestarnutie a rakovinu kože. UVA žiarenie je pre svoje dlhodobé účinky a žiadny výrazný príznak začervenania zákernejšie ako UVB.

Čo odporúčajú dermatológovia, aby sme svoju pokožku a zdravie ochránili?

  • deti do 3 rokov nevystavovať priamenu slnku
  • neodporúča sa pobyt na slnku medzi 11. a 15. hodinou, kedy je žiarenie najintenzívnejšie
  • používajte slnečné okuliare s UV filtrom
  • aj počas krátkeho pobytu na slnku sa chránte (odevom, okuliarmi, ochrannými prípravkami)
  • dodržiavajte pitný režim
  • používajte kvalitné opaľovacie priprípravky a prírodné oleje (viac o nich nižšie)

Nezabúdajte, že si pokožku pred spálením môžete ochrániť aj vhodnou stravou, pitným režimom a použitím prírodných olejov, ktoré prirodzene chránia pokožku pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia.

Nie je nutné utrácať veľa peňazí za drahé krémy, ktoré sú často akousi „chemickou“ zmesou. Citliví ľudia reagujú na slnečný kúpeľ alergiou, vyrážkami alebo svrbením. Pri kombinácii rôznych krémov, vody, potu a iných vplyvov (slnko, prach, farbivá z tkanín..), často nevieme odhaliť presnú príčinu vzniknutých problémov.

Existuje veľa prírodných látok, ktoré nás bezpečne ochránia pred slnečným žiarením. Obsahujú množstvo vitamínov a živín. Prírodné zložky môžete používať ako alternatívu v ochrane proti slnečnému žiareniu. Čo je najdôležitejšie, fungujú lepšie ako bežné opaľovacie prípravky. Na našom trhu nájdete už aj prírodné oleje (ideálne v biokvalite, ale hlavne bez pridania iných často presne nešpecifikovaných – chemických látok).

Ktoré oleje udržujú našu kožu zdravú, ochraňujú a pomáhajú predchádzať jej starnutiu?

Príroda nás obdarila množstvom rastlín s účinkami proti UV lúčom. Vyskúšajte niektorý z nich:

Avelánový olej (Gevuina Avellana) – lisovaný za studena má prirodzený ochranný SPF faktor 12. Obsahuje vitamíny A, E, P a B1, pôsobí proti vráskam a zlepšuje pružnosť pleti, je regeneračný na vysušenú a poškodenú pokožku a pôsobí preventívne proti vzniku pigmentových škvŕn.

Bambucké maslo (Butyrospermum parkii Butter) – známe aj ako karité maslo, Shea Butter. Používa sa ako aktívne činidlo alebo ako zložka v najkvalitnejších prírodných krémoch. Zohráva dôležitú úlohu pri prirodzenej ochrane proti UV žiareniu. Obsahuje kyselinu škoricovú, ktorá dodáva maslu ochranný účinok pre kožu (regeneruje bunky, urýchľuje hojenie). Má prirodzenýochranný SPF faktor 6.

Konopný olej (Cannabis Sativa Seed Oil) – je veľmi podobný nášmu lipidovému ochrannému plášťu kože. Ľahko sa vstrebáva do pokožky. Obohacuje pleť esenciálnymi mastnými kyselinami a aminokyselinami, ktoré sú dôležité pre správnu tvorbu keratínu a buniek v koži. Hodnotenie ochrany proti UV žiareniu má SPF faktor 6.

Mekadamiový olej (Macadamia Ternifolia Seed Oil) – Makadamia je známa „kráľovná orechov“ vďaka jeho oleju, ktorý má takmer rovnaké vlastnosti ako kožný maz. Maz chráni pokožku pred suchosťou a pomáha koži byť vodotesnou. Cez póry sa nedostane nadmerné množstvo vody, rovnako to platí aj pri aplikácií makadamiového oleja pri ochrane proti škodlivým slnečným lúčom. Prirodzená ochrana je SPF faktor 3-5.

Jojobový olej (Simmondsia Chinensis Oil) – známy aj ako „tekuté zlato“, jojoba oil. Podľa jeho chemického reťazca sa považuje za vosk, ale jeho skupenstvo je tekuté. Považuje sa za najcennejší olej pre jeho mnohostranné kladné účinky na pleť (hydratácia, regenerácia, hojenie, vyhladzovanie, navracia odolnosť, hebkosť a celistvosť aj pre aknózny typ). Vhodný pre každý typ pleti. Jojobový olej je vhodný aplikovať aj ako ochrana pokožky po opaľovaní. Jeho prirodzený ochranný faktor je SPF 4-5.

Kokosový olej (Cocos Nucifera Oil) – známy ako kokosové maslo alebo Coco Butter. Pri izbovej teplote je v pevnej forme, pri vyšších teplotách sa mení jeho skupenstvo na tekuté. Je bohatý na mastné kyseliny, hydratačné prvky, ľahko sa vstrebáva do pokožky a udržuje pleť mladistvú. Kokosový olej je ideálny ako opaľovací olej, pretože má vysoko stabilné vlastnosti trvanlivosti a schopnosť prirodzene ochrániť pokožku pred slnečnými lúčmi. Má prirodzený ochranný faktor SPF 4. Taktiež je vynikajúce ho používať ako poopalovací prípravok.

Sezamový olej (Sesamum Indicum Oil) – Obsahuje bielkoviny (20%) a tuky (50%), ktoré vytvárajú významný tokoferol (vitamín E – dôležitý pri redukcií začervenania spôsobenými popálením, zabraňuje degenerácií buniek, v spojitosti s vitamínom C redukuje vznik rakoviny spôsobenú UV žiarením). Poskytuje stabilné antioxidačné mechanizmy, ktoré zabezpečujú elimináciu voľných radikálov z UV žiarenia, v kožných bunkách. V hodnotení ochranného faktora má sezamový olej hodnotu faktora SPF 4.

Olej z hroznových jadier (Vitis Vinifera Seed Oil) – Má vyšší obsah látok ako sezamový olej, pre zachytávanie voľných radikálov, ktoré spôsobujú starnutie. Štúdie preukázali, tieto látky v hroznových jadrách sú dvakrát účinnejšie ako vitamín C. Obnovuje kožu ovplyvnenú slnečnými lúčmi. SPF ochranný faktor oleja je 3-4.

Kakaové maslo (Theobroma Cacao Butter) – známy ako Cocoa butter. Má tuhšiu konzistenciu topí sa pri telesnej teplote. Jeho vôňa priláka každého. Dokonalý prostriedok ako vyživiť pleť esenciálnymi mastnými kyselinami. Na pokožke vytvorí jemný film, ktorý ju prirodzene chráni pred UV žiarením s SPF faktorom 3 – 4.

Rakytníkový olej (Hippophae Rhamnoides Oil) – Táto rastlina je známa už od čias antiky. Stala sa významnou bylinou pre jej liečivé účinky. Na kožu pôsobí účinkami proti predčasnému starnutiu, regeneráciou, protizápalovými procesmi a silnou antioxidáciou. Najznámejšou rastlinou vďaka obsahu neriedených omega-7 mastných kyselín (vitamin E, C, karotény) chráni všetky vrstvy kože pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia a jej poškodením. Vhodný používať v kombinácií s niektorými prírodnými ochrannými faktormi alebo ako olej po opaľovaní.

Mandľový olej (Prunus Amygdalus Dulcis Oil) – Známi ako olej starých Rimanov, sa radí medzi najcennejšie oleje. Vďaka zloženiu podobnému ochrannej vrstve pokožky ju výborne vyživuje, hydratuje a chráni. Olej je vhodný i pre (dojčatá) detskú pleť. Utišuje podráždenú, suchú, exzematóznu, popálenú pokožku poškodenú slnečným žiarením. Obsahuje vitamíny A,E,F, minerály draslík, vápnik, horčík. Vhodný ako ochrana a regenerácie pokožky po opaľovaní alebo ako súčasť v ochrannom opaľovacom prípravku.

Ďalšími vhodnými olejmi pre ochranu proti UV žiareniu alebo po opaľovaní sú napríklad avokádový olej alebo olej zo semien malín s ochranným faktorom SPF 3-4.

Pred škodlivým slnečným žiarením sa môžeme ochrániť aj stravou bohatou na antioxidanty, vitamíny, minerály a stopové prvky. Obohaťte si stravu v období slnečných dní napríklad o: mrkvu, marhule, papáju, mango, sladké zemiaky, repu, zelenú listovú zeleninu, grep, melóny, (obsahujú karotenoidy, pigment, ktorý využívajú rastliny ako ochranu pred UV žiarením, rovnako tento pigment pôsobí i na našu kožu pri ochrane kože pred škodlivým žiarením slnka), zelený čaj, granátové jablko (bohaté na polyfenoly = najsilnejšie antioxidanty, sú bezkonkurenčne akčné v boji proti škodlivým vplyvom UV žiarenia), všetky citrusové plody (pre vysoký obsah vitamínu C, zabraňuje predčasnému starnutiu a rakovine kože), losos, makrela, sleď, morské riasy, ľan (bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, znižujú zápal, chránia pokožku pred spálením a vznikom melanómu), vodu (udržuje pleť v rovnováhe hydratovanú, aby sa zabránilo dehydratácií a tým sa zabránilo spáleniu pokožky).

Taktiež zelené potraviny prirodzene chránia našu pokožku pred spálením. Odporúčame pravidelné pitie nápoja z mladého jačmeňa počas letných mesiacov.

Netreba však zabúdať na to, že pre „netrénovanú“ pokožku je nárazové vystavenie na priamom slnku vždy šok a preto zareaguje.


Tip na knihu od vydavateľstva Eugenika:

Colin C. Tipping – Radikální zhmotňování – Jak si v životě vytvořit to, co chceme

Praktická kniha plná dôležitých upozornení vám ukáže, ako vo svojom živote zhmotniť to, čo vám prinesie naplnenie, a tiež ako vyriešiť akýkoľvek problém. Colin Tipping nadväzuje na svoju metódu (a rovnomennú knihu) „radikálne odpustenie“ a jedinečným spôsobom vysvetľuje, ako si vytvoriť čokoľvek, po čom túžime. Veľa pozornosti venuje chybám, ktoré robíme a ktoré spôsobujú, že sa želaný výsledok nedostavuje. Na záver rozoberá konkrétne témy: peniaze, zníženie nadváhy a objavenie svojho životného poslania.

Úryvok: Z lpění na starém paradigmatu vzešlo mnoho negativních názorů, ale mezi vůbec nejhorší patří, že „toho nejsem hoden“ a „to si nezasloužím“. Skutečnost je ale taková, že vesmír je naprosto neutrální. Nikoho a nic neposuzuje a nikdy nezkoumá, nakolik je člověk něčeho hoden či nakolik si to zaslouží. Vesmír nás bezpodmínečně miluje a dává nám vše, oč žádáme. Pokud ale budeme věřit, že si něco nezasluhujeme, tak nám dá jen to, čím se toto přesvědčení potvrdí. Dostanete jen tolik, kolik si myslíte, že zasluhujete. Pokud chcete vědět, jaká jsou vaše přesvědčení, podívejte se, co vás v životě potkává. Je mezi tím přímá souvislost.

Pôvodná cena: 7.90 EUR, Naša cena: 5.93 EUR, Zľava: 25.00 %, Ušetríte: 1.98 EUR Súvisiace články:

(Prečítané 771 krát, 1 dnes)

Comments are closed.