google27eaa3905ca3fee3.html

KONOPA – CANNABIS SATIVA L.

Ľudská hlúposť a vesmír nemá konca. Za posledné desaťročia vedci zistili, že vesmír nie je nekonečný, ale nemerateľný. Tak sa vesmíru podarilo priblížiť grandióznosti ľudskej hlúposti, aspoň keď je reč o konope. Za posledných 10 tis. rokov sa táto rastlina siala počas kľudných aj vojnových časov. A tak táto bylinka našej mladosti prežila všetky společenské udalosti až pokiaľ ju nejaky usilovný europoslanec pred 10 rokmi nezakázal pestovať. Na obhajobu nepomohlo ani to, že sa už vyše 10 tis. rokov pestuje nielen na potravinárske účely, ale aj na iné potreby. Málo sa vie o tom, že v Číne sa už pred pár tisíc rokmi konopa používala ako liek na reumu, maláriu, proti bolesti, atď. Číňania nazývajú konope „ma“. Tento názov je zapísaný v najskorších spisoch a tiež sa udáva, že konope používali aj na výrobu vlákna, z ktorého tkali oblečenie a konopné semeno používali pri príprave stravy. A to všetko bolo v časoch, keď ľudia v Európe žili v jaskyniach. Niektoré legendy hovoria, že aj Budha používal ako stravu semienka z konope.

Treba hneď zdôrazniť, že semeno priemyselnej konopy nemá v sebe halucinogénne látky. U niektorých kultúr sa konopa používala pri ochranných obradoch proti urieknutiu a inému zlu.

Obchodníci priniesli konope z ďalekého východu cez Grécko do Nemecka a cez územie dnešného Iránu a Iraku do starého Egypta, kde konopa našla uplatnenie v každodennom živote. Konopa a ľan boli prakticky najpoužívanejšie rastliny tej doby. Zo starých zápisov sa dozvedáme, že výrobky z konope veľmi obľubovali námorníci, ktorí sa plavili po mori. Bavlnené plachty a laná by sa premočili a boli by priťažké pre loď a ľanové plátno a povrazy by zhraneli už za pár mesiacov.Takže si vybrali konope, až kým neprišli syntetické tkaniny a povrazy.

Už v 13. storočí sa vyrábal v Španielsku papier z konope. Na takomto papieri je tlačená Gutenbergova biblia tiež Listina nezávislosti, ktorá je ešte stále vo vynikajúcom stave. /Nezabudnime, že dnes sa vyrubujú lesy, aby sme mali papier/. Konopa môže narásť v našich podmienkach do výšky 2 m, ale zapísané je, že v niektorých oblastiach narastie do výšky 6-7 m. Tiež prekvapuje, ako hlboko do zeme vrastajú jej korene. S koreňom 140 cm veľmi dobre skyprí pôdu a tak ju pripraví na sejbu iných poľnohospodárskych plodín.

Dnes poznáme priemyselnú, indickú a divú konopu. Cannabis sativa L je rastlina, ktorá sa opäť nedávno legalizovala a môžeme ju využívať na rôzne účely. Obsahuje menej jako 2% THC /delta 9-tetrahydrocannabinol/ a ako taká nie je omamnou látkou. V našich oblastiach je najviac zastúpená sorta Finola a z nej sú vyrobené aj naše výrobky.

ŠIROKEJ VEREJNOSTI, VŠETKÝM ŠPORTOVCOM A ZVLÁŠŤ VZPIERAČOM

Lúpané konopné semeno je určené pre ľuskú spotrebu ako potravina a obsahuje veľa ľahko stráviteľných globulin proteínov, ako edestin a albumin. Edestin je rastlinný proteín veľmi podobný ľudskému proteínu a preto sa rýchlo adaptuje. Pomáha pri tvorbe hormónov, hemoglobínu, enzýmov atď, ktoré sa zúčastňujú pri obranyschopnosti organizmu a odstránení únavy.

V literatúre sa uvádza, že konopné semeno obsahuje všetky aminokyseliny a najviac sú zastúpené:

ARGININ je jednou z najdôležitejších aminokyselín pre svalový metabolizmus. Nachádza sa vo veľkej koncentrácii v koži a tkanive, je nepostrádateľný pre budovanie a regeneráciu tkaniva a pomáha pri odstraňovaní amoniaku z tela.

HISTIDIN je možné vytvárať v malých množstvách v tele, ale hlavnú časť musíme získať potravou. Je veľmi dôležitý pre rast a regeneráciu tkaniva.

CYSTEIN obsahuje síru a má antioxidačné vlastnosti. Jeho úlohou je syntéza proteínu keratín, ktorý sa nachádza v koži, vlasoch a nechtoch. Hrá dôležitú úlohu v metabolizme energie a syntéze mastných kyselín.

METHIONIN je aminokyselina so sírou a je zodpovedný za zdravie našich nechtov a kože.

LYSIN nachádzame vo veľkom množstve vo svalovom tkanive. Je dôležitý pre rast a regeneráciu tkaniva ako aj pre tvorbu hormónov, enzýmov a obranných látok. Pomáha v boji proti herpesu.

THREONIN sa stará o to, aby štítna žľaza a imunitná sústava, ako aj pečeň stabilne pracovali.

SERIN aminokyselina, ktorá sa zúčastňuje pri biosyntéze purinu, pirimidínu, triptofanu a veľkého počtu metabolitov.

Všetci sa zhodujú v tom, že práve kvôli tomuto obsahu aminokyselín je konopné semeno aj konopný olej ideálna potrava pre človeka. Vynikajúci je aj pre všetkých, ktorí sa zaoberajú športom, či relaxačným, ako aj vrcholovým . Konopný olej má najlepší pomer Omega-3 a Omega-6 mastných kyselín /3:1/ a to konopu zaraďuje do radu najlepších protektorov proti ONKOLOGICKÝM a iným ochoreniam. A to, čo je najdôležitejšie, v každodennom živote sa odporúča, a športovcom zvlášť ako potrava a tiež na zlepšenie kondície konopa, ktorá je /Non GM/ namiesto sójových proteínov, ktoré sú /GM/.

Taktiež sa odporúča rodičom, podávať svojim deťom pravidelne každý deň, po malých množstvách ľanový olej a potom prejsť na konopný olej. Po určitom čase treba podávať tieto dva oleje ako doplnok každodennej stravy, ktorá už bohužiaľ v dnešnej dobe stratila veľa zo svojej liečivosti.

Porekadlo: „Nech je strava tvoj liek“ už takmer neplatí, ale ak vkomponujeme do svojej každodennej stravy 100 % čistý za studena lisovaný ľanový a konopný olej, môže toto porekadlo opäť nájsť svoj význam. Tieto oleje sú vďaka svojmu obsahu Omega mastných viacnásobne nenasýtených kyselín pre náš organizmus hotový zázrak. A keďže ich z bežnej potravy nemáme šancu získať, teší nás, že je KONOPA opäť na našom trhu. 

Doplňte si svoj jedálniček o KONOPNÉ SEMENO.

Zo starých, múdrych kníh, sme pre vás pripravili recept na chutnú a zdravú zálievku pre vaše obľúbené jedlá.

Do ohňuvzdornej sklenenej misy, alebo do hrnca dajte jednu šálku konopného semiačka /cca 2 dcl/ a to isté množstvo slnečnicového semiačka. Prelejte to s 4 dcl vody a podľa želania pridajte pomletý sezam s troškou soli. Premiešajte a nechajte jednu hodinu odstáť. Zmes potom vložte do rozohriatej rúry, kde ju necháte cca 5 min. Občas premiešajte. Môžete ponúknuť k rôznym druhom jedla podľa vášho vkusu. /Miesto konopného semiačka môžete použiť aj iné. Môžete ich aj pomlieť, ak vám je to chutnejšie/.

Cca 30% konopného semiačka sa skladá zo základného vlákna a cca 10% vlákna je rozpustné vode, čo pomáha pankreasu pri jeho činnosti a reguluje hladinu cukru v krvi. Ostatná vláknina pomáha pri procesoch vylučovania, ako aj pri procese regulovania hladiny cholesterolu. Mnoho ľudí vďaka opatrnému výberu potravy a užívaniu za studena lisovaného konopného oleja mohli prestať užívať lieky, alebo inzulín a teraz žijú normálnym životom, bez strachu a neželaných komplikácií spojených s diabetesom.

Ak zalejete vodou konopné semiačko na 24 hodín a potom ho vymixujete, môžete z neho na horúcom slnku dokonca urobiť chlieb.

KONOPNÝ OLEJ

Konopný olej musí byť taktiež lisovaný za studena, ak chceme zachovať jeho kvalitu a účinky. Aj keď je povolené lisovanie do 45 st. C, trváme na 17-25 st. C. Takto lisovaný olej uchováva v sebe všetky prírodné vlastnosti a ako taký sa môže použiť nie len na potravinárske a profilaktické účely, ale sa môže použiť aj pri liečebných procesoch. Konopný olej sa môže miešať so zeleninovými a ovocnými šalátmi, krémami a môže sa dodávať aj k jedlu, ktoré nie je príliš horúce. Denná dávka oleja sa môže pohybovať od 3-6 polievkových lyžíc. Konopný olej sa môže, aj sa to odporúča používať neohraničene dlho aj v kombinácii s používaním iných olejov, lisovaných za studena. V prípade ak používame nejaký iný za studena lisovaný olej, môžme znížiť dávku konopného oleja.

Na konci, ak sa nás niekto opýta, prečo sme sa rozhodli používať konopu, môžeme kľudne odpovedať: Preto, lebo konopa je dokonalý prameň kvalitných mastných nenasýtených kyselín vo vynikajúcom pomere OMEGA -3 a OMEGA-6 /3:1/.

Keď sa konzumuje konopné semiačko a na kožu sa nanáša konopný olej, zvyšuje sa prietok krvi cez kapiláry, zlepší sa energetická bilancia a tým sa podporuje a zlepšuje látková výmena a imunita.

Jedením konopného semiačka a pitím konopného oleja sa zlepšuje transport minerálov a zabezpečujú sa zásoby minerálov. Taktiež sa reguluje hladina cholesterolu v krvi. Ďalej sa znižuje riziko a vedľajšie účinky jedál rýchleho stravovania. Koriguje sa hladina glykémie v krvi ako aj tukov.

Viditeľne čistí kožu, to znamená, pomáha pri aknóznej pleti a ekzémoch.Esenciálne kyseliny z konope výrazne ovplyvňujú vývoj a činnosť nášho mozgu.

Používanie konope /Non GM/ je najlepšia možnosť, ako vylúčiť sóju /GM/ z našej kuchyne, kozmetiky, medicíny a všeobecne zo života.

Dr.ac Boris Subotić

Viac tu: http://www.subotic.sk/index2.php


Odporúčané knihy:

Barbara Temelie – Výživa podle pěti elementů – Praktické rady a odporúčania, na základe ktorých môžete prostredníctvom stravy dosiahnuť fyzickú aj psychickú rovnováhu, čo znamená mimo iné aj prevenciu proti chorobám, prípadne doplnok liečebného procesu. Autorka opisuje prejavy nerovnováhy energií jin a jang. Chce upozorniť na určité princípy a zákonitosti, ktoré majú svoje opodstatnenie. Mnohí z nás už vedia, že celý vesmír, a teda aj náš vlastný organizmus, funguje na princípe vzájomnej rovnováhy dvoch energií – jin a jang. Strava a spôsob jej úpravy výrazne vplýva na rovnováhu týchto energií v našom tele. Vaša celodenná vitalita a nálada bude závisieť od toho, čo si dáte na raňajky, alebo čím si zaťažíte organizmus počas dňa. Aj keď sa asi nedá prejsť na tento výživový systém naraz, určite každého pri čítaní napadnú aspoň drobné zmeny, ktoré by sa mohli objaviť vo vašom jedálnom lístku. A malé zmeny sú vždy základom veľkých zmien. Táto kniha vám k nim určite dopomôže. Po jej prečítaní v sebe pocítite novú silu a chuť cielene sa postarať o svoje zdravie.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.46 EUR, Zľava: 15.00 %, Ušetríte: 1.14 EUR

 +

Barbara Temelie, Beatrice Trebuth – Kuchařka podle pěti elementů – Skvelá príručka pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zdravú výživu, ako aj o čínsku medicínu. V prvom rade tu nájdete množstvo receptov (vrátane pikantných ranných pokrmov a slávnej čínskej ryžovej kaše congee). Na konci každého receptu sa uvádza liečivé pôsobenie daného jedla a odporúčania v súlade s princípmi tradičnej čínskej medicíny a dietetiky, a to na základe dlhoročných skúseností z poradenskej praxe s osobami chorými aj zdravými.

Pôvodná cena: 11.55 EUR, Naša cena: 9.24 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.31 EUR


Súvisiace články:(Prečítané 5 887 krát, 1 dnes)

4 Responses to Doplňte si svoj jedálniček o KONOPNÉ SEMENO

  1. tibor píše:

    Konopne…lanove a ine semienka jem pravidelne…a nielen vdaka im som zdravy.

  2. veľmi sa mi to páči

  3. som milo prekvapená aké má liečivé účinky

  4. Alenka Rogalka píše:

    Já už účinné konopné semínko aj sušené konopí seté používám dost dlouho a mám s ním ty nejlepší zkušenosti. Ale to se nemůže líbit mamonářům z farmacie a magorům, kteří se tím odpoutávají od skutečnosti. Z našeho konopí to moc nefunguje a víte proč ale uzdravuje léčí a nezatěžuje organismus. Dokonce i naše kočička mi chodí konopí okusovat. Má na balkóně v truhlíku jednu i více rostlinek ale za léto je okouše.Nedjme se, neubližujme si chemií a vraťme se k přírodě dokud je čas.