google27eaa3905ca3fee3.html

zusanli1Žijeme v dobe, keď pred každou chrípkovou sezónou farmaceutické spoločnosti lapajú svojich vtáčkov na očkovacie séra. Tie majú kopec nežiaducich účinkov a v konečnom dôsledku človeka pred chrípkou moc neubránia, pretože pred chrípkou nás ubráni len naša silná imunita. Takže pozornosť obrátená na svoje vlastné telo, jeho múdrosť, silu a samoliečivé schopnosti je v dnešnej dobe viac ako na mieste.

Jedno také „interné sérum“ nám narástlo pod kolenom. Nemá nežiaduce účinky a pracuje s podporou celého systému tela, keďže pracuje na základnom kameni nášho zdravia. Je ním akupunktúrny bod Zusanli, 36. bod na dráhe žalúdka, popísaný číselne ako bod ST 36. Pre svoju obrovskú silu a vskutku veľké schopnosti je alfou a omegou každého akupunkturistu alebo praktika shiatsu, či moxibuscie (nahrievania bodov palinovou cigarou), no začína sa dostávať aj do povedomia bežných ľudí. Takže vitajte v klube 🙂

Bod Zusanli sa nachádza 3 cuny, teda asi 4 prsty pod jabĺčkom z vonkajšej strany kolena (cun – dĺžková miera umiestnenia bodov na meridiánoch). Jeho názov sa skladá z troch slov: zu = noha / san = tri / li = dĺžková miera (asi 576 m). Názov vypovedá o jeho lokalizácii, teda tri cuny na nohe pod kolenom, ale skrýva sa v ňom aj význam jedného z jeho účinkov – po jeho stimulácii je človek schopný nabrať nové sily a prejsť ďalšie tri „li“. Bol tiež nazývaný „bodom troch dedín“, pretože čínski vojaci si ho stimulovali, aby aj napriek únave na ich dlhých pochodoch dokázali prejsť ešte ďalšie tri dediny. Klasické lekárske texty uvádzajú, že jeho stimulácia zmierňuje únavu po dlhej chôdzi na ceste a dáva energiu na cestu ďalšiu. Pod dlhou chôdzou môžeme rozumieť aj všetky činnosti, ktoré vykonávame na našej životnej ceste, a ktoré nás unavujú.

zu-san-li-reikicenter.ro_-600x421Prečo to tento bod dokáže?

Ako som už spomínala, bod sa nachádza na dráhe žalúdka. Nie je to náhoda, tak ako nič v našom tele Zdroj nenechal na náhodu. Žalúdok je z hľadiska čínskej medicíny primárnym orgánom, ktorý spoločne so svojim pridruženým orgánom – slezinou, pracuje na kvantite a kvalite našej životnej sily Qi. Tá ma dva zdroje – prenatálnu energiu, ktorú sme zdedili od rodičov a sídli v obličkách a postnatálnu energiu, ktorú získavame po narodení z potravy. Žalúdok prvotne spracováva potravu, ktorú prijímame a slezina z nej vyťahuje všetky živiny, tzv. esenciu z potravy a premieňa ju na energiu Qi, ktorá je základom nášho života. Ňou je vyživovaná aj naša krv a tá živiny roznáša krvným riečiskom do celého tela. Krvou, bohatou na látky a Qi, sú vyživované všetky naše orgány, tkanivá, všetky bunky. Vskutku čosi podstatné a primárne dôležité.

Bod Zusanli má teda silný vplyv na stav našej energie, ale aj na samotný žalúdok a slezinu. Jeho stimuláciou ovplyvníme všetko súvisiace s trávením a premenou látok z potravy na životnú silu. Používa sa teda napríklad pri týchto problémoch: slabé trávenie (nechutenstvo, nestrávené zvyšky potravy v stolici, nafukovanie, hnačky, zápchy, pocity rozpínania v bruchu po najedení, akumulácia potravy v žalúdku, vracanie, črevné problémy…). Keďže živiny z potravy vyživujú našu krv, Zusanli prospieva vyživovaniu krvi, použijeme ho pri problémoch ako anémie, slabý alebo vynechávajúci menzes, suchosť pokožky a vnútorných slizníc… Bod podporuje však aj samotné ochorenia a funkcie týchto dvoch orgánov; slezina má napríklad okrem iného za úlohu držať naše orgány na svojom mieste a rovnako držať krv v žilách. Bod teda používame na podporu sleziny pri problémoch s poklesom orgánov, alebo pri nadmernej tvorbe modrín. Zusanli vyživuje aj samotnú Qi – posilňuje organizmus pri stavoch slabosti a nedostatočnosti Qi, čo pociťujeme ako únavu, ale ide tu aj o neschopnosť orgánov vykonávať svoje funkcie z dôvodu nedostatku Qi. Vidno teda, že má dosah na celý organizmus a preto je tzv. majstrovským bodom. Je majstrom energie Qi, v niektorých textoch ho môžeme nájsť pod názvom Xiaqihai – Dolné more Qi (xia = dolný, Qi = životná sila, hai = more). Horným morom Qi je bod Qihai (CV 6), 2 prsty pod pupkom. Už z názvu, v ktorom sa objavuje slovo „more“ vyplýva, že ide o veľký zdroj. Oba tieto body významne posilňujú organizmus, ich spoločná stimulácia regeneruje a akumuluje životnú energiu.

zusanli4Dalo by sa ešte pokračovať vo vymenovávaní jeho predností a schopností, ja však spomeniem ešte jednu dôležitú. Životná sila Qi, to sú aj naše mentálne schopnosti. Zusanli výrazne podporuje naše premýšľanie, intelekt, dokáže podporiť rozumovú aktivitu, no na druhej strane aj utlmiť nadmierne nekonštruktívne premieľanie myšlienok. Pomôže nám napríklad uvoľniť žalúdok, ak nám tam niečo alebo niekto trčí a nedokážeme to mentálne spracovať – napríklad nevrlý šéf, svokra, či čokoľvek iné vám príde na rozum. Pomôže nám uzemniť sa.

Na záver sa vrátim ku chrípke. Zusanli svojim dosahom na podporu životnej energie Qi, podporuje aj našu obrannú Qi, tzv. Weiqi. Weiqi je akési energetické brnenie, ktoré podľa čínskej medicíny prúdi v priestoroch medzi našou kožou a svalmi a posilňuje náš povrch pred vnikaním poveternostných činiteľov do nášho tela (najmä chladu a vetra). Jeho stimulácia zabezpečí, že sa telo natoľko posilní, že dokáže čeliť nepriazňam počasia, ale aj vírom. Súvisí teda s imunitou a radí sa medzi najdôležitejšie imunostimulačné body. V Číne bol vykonaný pokus, pri ktorom bola aplikovaná metóda napichovania tohto bodu na 800 ľuďoch žijúcich v oblastiach postihnutých chrípkovou epidémiou. Bod bol napichovaný tonizačným spôsobom a veľmi krátko – ihla bola ponechaná len do okamžiku dostavenia sa Qi do priehlavku, teda do oblasti, kadiaľ energia v dráhe žalúdka prúdi. Všetci dobrovoľníci účastní tohto pokusu neboli chrípkou nakazení.

Zusanli má obrovský vplyv na prevenciu. Pre preventívne posilnenie Qi a na obranu proti chorobám sa aplikuje hlavne moxa. Odporúča sa nahrievanie bodu 5-8 dní od splnu, vždy po 10 minút. S aplikovaním môžeme začať už teraz, určite však nezabudnime moxovať tento bod po skončení leta a na jeseň, teda pred zimou, aby sme organizmus na zimu posilnili. Zabránime tak chladu vstúpiť do tela a umožniť mu spôsobiť rôzne neduhy a choroby. Keď sa nás potom zima opýta, čo sme robili v lete, môžeme odpovedať: „Ošetrovali sme si Zusanli, budovali svoju imunitu“. 🙂

——————————————————————————————————————

3055442752_7f1acf5ee4Odkrývanie takýchto a mnohých ďalších múdrostí tela a schopnosť sa naučiť ich aplikovať, sa môžete naučiť kurzoch:
Letná škola shiatsu I. stupeň / 8. – 13. 5. 2015

Letná škola shiatsu II. stupeň / 30.5. – 3. 6. 2015

Kurz moxovania / 25. – 27. 9. 2015

www.shiatsu-terapie.sk


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika na knihu:

Gennadij Malachov – Bioenergetika člověka – Táto kniha sa venuje dôležitým témam, akými sú bioenergetika a biosyntéza organizmu človeka. Čitateľ má možnosť získať informácie o tom, čo núti človeka k tomu, že stráca energiu, a čo mu pomáha zase si ju doplniť. Autor ukazuje, ako sa dajú procesy biosyntézy skvalitniť a tým zvýšiť energetický potenciál človeka s pomocou jednoduchých a dostupných metód. Veľmi podrobne sú tu popísané prostriedky, umožňujúce zvýšiť bioenergetiku: pohyb, správna výživa a hladovky, dýchanie, vodoliečba. Premyslená práca s vlastným telom je správnou cestou k dlhému a plnohodnotnému životu.

Ukážka: Holografické tělo ovlivňuje vydatná strava, podávaná v častějších intervalech. Každá částečka potravy má svoje chronální pole, obsahující informace například o zkonzumované rostlině nebo živočichu. Tyto částice se dostávají do organizmu, prudce mění charakteristiky našeho vlastního holografického chronálního pole, někdy jej zkreslují a potlačují. To je také důvod, proč se nám chce po vydatném jídle spát. Spánek posiluje holografické tělo, které jeho vlivem potlačuje a asimiluje (přizpůsobuje) chronální pole potravy včetně všech jejich informací.

Pôvodná cena: 8.20 EUR, Naša cena: 6.56 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.64 EUR


(Prečítané 10 546 krát, 1 dnes)
 

2 Responses to Liek proti chrípke máme pod kolenom

 1. Erwin Sturovec píše:

  Velmi zaujimava tema, doteraz som sa s touto temou nestretol.
  Vdaka za informaciu, I ked som laik, budem sa velmi rad zaoberat (citat) touto tematikou.
  Tisic krat VDAKA !!!!!

 2. Szajkó Ladislav píše:

  Číňania vravia, udrieť na tento bod je ako zjesť jednu sliepku.
  Teda, že je to veľmi zdravé.
  Znalci bojových umení však tvrdia aj to, že akupunktúra vo forme ihiel môže byť nebezpečná a paralyzujúca pre dráhy(meridiány).