google27eaa3905ca3fee3.html

Spor vo vzťahu (a je jedno, či s kolegom, partnerom, dieťaťom či rodičom) vždy príde. Podľa výšky psychologickej vzdelanosti, emocionálnej otvorenosti a duchovnej výšky človeku závisí, či bude komunikácia na úrovni, alebo… začnú miestnosťou lietať hrnce a pohlavné orgány. Ak neovládate kumštu komunikácie a umeniu konštruktívnej hádky, tu sú základní pravidlá:

 • Spor riešte hneď, najneskôr ešte v teň deň. Ak sa niečo hromadí, raz vám to zlomí väz.
 • Nezhodu neriešte pri stole s kamarátmi pri pive, alebo na chate, kde sú iní ľudia. Je to vaša záležitosť, nepleťte do nej iných. Preto vec komunikujte výhradne iba s osobou, s ktorou nezhoda priamo súvisí.
 • Dohodnite si čas, miesto a konkrétnu tému problému.
 • Neskáčte si do reči.
 • Nech najprv rozpráva jeden a druhý nech mu potom zopakuje svojimi slovami, čo vlastne partner povedal. Potom nech rozpráva druhý. Ak vám na vzťahu záleží, všemožne sa budete snažiť pozrieť sa na situácia očami druhej strany. Bystrite svoje umenie počúvať.
 • Nepoužívajte vulgarizmy, neurážajte, nevyberajte rodičov, rody, postavu, výzor… Hovorte vecne a zamerajte sa na vlastné pocity – hovorte „ako ste sa v danej kolízii cítili“, nepleťte do toho manipuláciu (krik, plač, odúvanie sa), vydieranie, podmienkovanie, zhadzovanie, sarkazmus či inú politiku.
 • Nekričte. Bude to len dôkazom, že vaše srdcia sú vzdialené (rovnako ako milenci nepotrebujú slová, lebo srdcia sú veľmi blízko).
 • Neviňte, nevyberajte minulosť – už sa stalo a neodstane sa. Berte ako ponaučenie, že vtedy ste niečo nedoriešili a tak to trvá…
 • Neutekajte od rokovacieho stola. Odchod zanecháva „prehru“ a pocit bezradnosti v druhej strane. Je to taktiež iba slabošský druh manipulácie.
 • Neargumentujte „som starší, múdrejší, silnejší, vplyvnejší atď“. Ste si rovní. Z ľudského hľadiska dokonca aj s deťmi.
 • Komunikáciu ukončite, až sa „vyhádate do posledného slova“.
 • Obe strany nech navrhnú „ako by to malo byť“, „ako to bude prebiehať nabudúce“.
 • Uzavrite novú dohodu. Nech je vašim heslo „Úcta, rešpekt, podpora“. Nech však nikto neuzatvára novú dohodu, ak by ju necítil. Tu sa jedná o umenie, že každý by mal v niečom ubrať a spoločne sa stretnúť.
 • Podajte si ruku, objímte sa, pobozkajte, pomilujte sa (odporúčam iba pri partnerských vzťahoch :-)).
 • Ak partner nie je ochotný komunikovať za nových, hore uvedených bodov, problém neriešte na vlastnú päsť (bez „protivníka“) s okolím, kamarátmi, rodičmi atď, ale vyzvite ho na otvorený dialóg s odborníkom (psychológ, mediátor, manželská poradňa…).

Ak to odmietne, až potom vyhľadajte odborníka sami. Prípadne čítajte knihy, ktoré napísali odborníci. Ja odporúčam tituly 5 dní, ktoré zmenia vášho partnera – Kevin Leman, Hranice a manželstve – titul skôr určený pre veriacich, autori hojne citujú Bibliu, Tajomstvo vzťahov od Miguela Ruiza, alebo nádherná kniha o vzťahoch od Osha – Láska, svoboda, samota. Nám z manželkou veľmi pomohla kniha 5 jazykov lásky od Gary Chapmanna. Ale túto knihu musia čítať obaja a spoločne sa potom porozprávať, kto má aký kanál lásky – akým vysiela a ktorým cíti prijímať.

Paľko von (Ne)hádajko


Tip redakcie Eugenika

311-nektar-pro-dusi_1476683158_mediumVladimír Dubovskij – Nektar pro duši – Kniha o osudu, štěstí a smyslu života

Kniha ruských manželov, úspešných podnikateľov a lektorov,  sa pokúša zhrnúť všetku najdôležitejšiu múdrosť sveta, ktorú od počiatku civilizácie ľudstvo nazhromaždilo. Táto najpredávanejšia kniha motivačnej literatúry v súčasnom Rusku je plná príbehov a poučných príkladov zo života slávnych osobností (od umelcov cez vedcov, filozofov atď. až po politikov), múdrych citátov, štatistických údajov, pestrých informácií a faktov zo všetkých možných oblastí života.

Autori analyzujú, čo je to šťastie a ako ho ľudia hľadajú aj dosahujú. Skúmajú príčiny utrpenia;  zmysel života a životné poslanie; prekážky, ktoré máme v živote a to, odkiaľ sa  berú; aký je „program“ nášho života – tejto inkarnácie; dĺžku života; čo sa deje po smrti; vzťahy a sexualitu; silu slov, afirmácií a myšlienok; príčinu zázrakov a zázračného uzdravenia; vieru a vedu. Veľa priestoru venujú osudu: či je vopred daný, alebo ho môžeme meniť a ovplyvňovať. Zaujímavá je časť, kde autori na základe všetkého uvedeného formulujú nový svetonázor. Získať tento nový svetonázor im pomohlo štúdium všetkých svetových náboženstiev, ktorých základ tvorí viera v jediného Boha, a tiež pochopenie jednoduchých pojmov kvantovej fyziky. Definujú, čo alebo kto je Boh, a tiež ako s ním môžeme komunikovať či ako sa treba správne modliť. V jednoduchých bodoch vysvetľujú, ako je usporiadaný vesmír a ako prebieha evolúcia. Na záver sa venujú otázke zmeny svetového vedomia, zmeny sveta k lepšiemu pomocou pozitívnejšieho a logickejšieho pohľadu na život, aby sme ho vedeli žiť šťastne a zároveň rozvíjať svoje silné stránky.

Pôvodná cena: 12.90 EUR, Naša cena: 11.61 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.29 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 776 krát, 1 dnes)
 

One Response to Poďte, naučím vás ako sa „hádať!“

 1. Ladislav Szajkó píše:

  Myslím si, že problém vzťahov a tejto krajiny ako takej spočíva v tom, že máme najkrajšie ženy na svete, avšak 95% chlapov sa správa ako hetero iba tak na 30% … pardon, 15%