google27eaa3905ca3fee3.html

Koľkokrát sme v živote spravili niečo, čo sme ľutovali a s čím sa nevieme ani po rokoch zmieriť? Premárnili sme toľko možností, stratili tak veľa príležitostí a premrhali nespočetne veľa minút. Jedným slovom sme dopustili, že sa stalo niečo, čo nám aj po uplynutí dlhého času bráni v tom, aby sme mohli dvere minulosti za sebou silno zabuchnúť a vykročiť vpred do žiarivej prítomnosti. Už nikdy by sme to nevykonali, keby sme dostali ešte jednu šancu na nápravu. Možnosť opraviť pokazený zážitok a nahradiť ho plnohodnotným momentom.

Viacerí sme skalopevne presvedčení o tom, že táto premena by dokázala náš život zmeniť od úplných základov. Všetko by bolo také dokonalé a perfektné, keby sme mohli vymeniť určité situácie za prijateľnejšie. Je toľko strát, ktoré sme si pripísali ako ďalšiu čiarku na našom podvedomí.  Možno sme pohrdli šancou ísť študovať do zahraničia, možno sme nezistili, čo ku nám celý ten čas cítil spolužiak zo strednej školy, možno sme dostatočne neukázali svoj potenciál pri poslednom pohovore. Tak veľa vecí, by sme chceli vymazať a získať možnosť začať odznova. Avšak žiadne zázračné bielidlo neexistuje a každý krok, ktorý sme kedy učinili bol podmienený našou voľbou. Práve tou, ktorá neustále ovplyvňuje náš život.

Voľba súvisí s naším narodením

Všetko to, kým sme, kde sa nachádzame a kam smerujeme je ovplyvnené našou voľbou, ktorú v živote učiníme. Niektorí osvietenejší tomu hovoria ,,voľba duše“, iní to jednoducho nazývajú ,,spraviť v daný moment to, čo je najsprávnejšie“ a tí, ktorí nie sú poverčiví, ale ani neprekypujú aktivitou, si obľúbili frázu ,,robiť, to na čo reálne stačím.“ Nech už patríme do akejkoľvek skupiny, tak sa neraz stalo, že sme sa zamýšľali nad správnosťou svojej voľby. Sám život nám ponúka obrovské možnosti, ktoré len čakajú, kým sa ich dotkneme a pritiahneme ich k sebe. Je to rovnaké, ako keď sa dívame na bohatú kyticu ruží v kvetinárstve a stojíme za dverami. Čakáme, kým nás niekto pustí dnu, pretože my sa bojíme vstúpiť dovnútra. Aj to by sa dalo prirovnať k výberu našej voľby. Rozhodli sme sa zostať na mieste a z diaľky sledovať to, po čom túži naše srdce.

Voľbu od života dostávame už ako deti

Keď sme boli malými deťmi, už vtedy sme sa pohrávali s myšlienkami na to, kým sa staneme, ak vyrastieme. V našej mysli sa prelínali rôzne scenáre, kde sme samých seba videli ako hrdinov, umelcov, vedcov či vorkoholikov. Hoci sme ešte neboli dostatočne zrelí, aby sme chápali ten význam, už vtedy sme sa pre niečo rozhodovali. Akým smerom sa ubrala naša ďalšia životná etapa záviselo tiež na nás, pretože sme znova stáli pred možnosťou sa nejako zariadiť. Nikto nám nemohol prikázať, kadiaľ máme kráčať a to, čo sme urobili sme spravili preto, že sme to urobiť chceli. Áno, samozrejme do istej miery nás ovplyvňovala spoločnosť, ktorá sa okolo nás nachádzala, o veľký efekt sa pričinili aj naši rodičia, ktorí nad nami mali obrovskú moc a vedome ovplyvňovali našu voľbu.

V dospelosti naša voľba výrazne ovplyvňuje náš život

Čím sme starší, tým väčšmi sa od nás očakáva, že naše konanie sa bude odrážať na vlne múdrosti a rozvážnosti. Akoby už nebolo viac miesta pre vzletnosť, detinskosť a hravosť. A s tým, aké si vyberieme možnosti súvisí aj to, aký lesk bude odrážať našu realitu, ktorá je formovaná našimi rozhodnutiami. Nikdy sa nedá povedať vopred, či daná voľba je skutočne správna a či s ňou budeme aj po rokoch naplno spokojní. Hoci teraz sa nám zdá konkrétne riešenie ako výborný nápad, tak po rokoch môžeme trpko oľutovať svoj minulý čin. No, žijeme práve preto, aby sme mohli experimentovať a poskúšať všetky štetce, kým vytvoríme dokonalé dielo. Život, po ktorom naozaj túžime.

S možnosťou voľby sa stretávame na dennej báze

Každým dňom sa udeje niečo, kedy sme vyzvaní k tomu, aby sme niečo podnikli. S týmto javom sa musíme pasovať všade, kde sa nachádzame, či už sa jedná o školu, ulicu, prácu, rodinu, priateľov. Je to nádherne poprepájané a hoci tomu nie vždy rozumieme, tak sa každá jedna záležitosť deje preto, že sa má práve vtedy stať. Niekto si to zamieňa s osudom, iní tomu hovorí náhoda. Nech už sa jedná o akékoľvek pomenovanie, jedno je isté. Voľba je súčasťou života nás všetkých. A to bez výnimky.

Voľba nie je správna, ale ani nesprávna

Každé rozhodnutie, či už vedomé alebo nevedomé súvisí s našou voľbou. Prakticky sa dá povedať, že správna a nesprávna voľba nejestvuje. To iba my jej pripisujeme určitý prívlastok, ktorý pramení z toho, ako sa na danú možnosť pozeráme. Nemôžeme napraviť voľby, ktoré sme učinili a preto nemá zmysel sa sužovať nad ich aj keď nie šťastným príbehom. No, vždy môžeme začať s čistým listom a na jeho nepopísaný obsah vymyslieť taký dej, ktorý nás urobí šťastnými. Nikto nám nezaručí, že to naplnenie potrvá večnosť, no ak sa budeme utápať tým, na čo nemáme dosah, tak môžeme stratiť aj viac, než len premárnené roky s neuspokojivou minulosťou.


Súvisiace články:

(Prečítané 190 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.