google27eaa3905ca3fee3.html

V poslednej časti sme hovorili o tom, že vo vesmíre existuje 20 základných vlastností, a že každá látka (tak isto aj váta, pitta a kapha) má určité z týchto vlastností. V prírode to funguje tak, že spojenie dvoch rovnakých vlastností spôsobí ich zvýšenie, avšak spojenie opačných vlastností spôsobí ich vzájom zníženie. V ajurvéde sa tento princíp používa so zámerom vyrovnať tie vlastnosti narušenej dóši, ktoré sa dostali do nerovnáhy.

Pitta dóša je bioenergetický regulátor v našom tele, ktorý reguluje trávenie, vstrebávanie, asimiláciu, výživu, metabolizmus a telesnú teplotu. Vyrovnaná pitta tiež podporuje porozumenie a inteligenciu. Pitta sídli prevažne v tenkom čreve, tiež však v žalúdku, pečeni, žlčníku, slezine, šedej mozgovej hmote, očiach a koži. Jej zvýšenie je teda najprv viditeľné v týchto častiach tela. Bežné pittové problémy sú pálenie žáhy, prekyselenie, riedka stolica alebo hnačka, nadmerné potenie, pocity pálenia, zápaly, kožné problémy, poruchy videnia, mdloby a závraty.

Pitta dóša má mnoho z kvalít ohňa. Oheň je horúci, prenikavý a ostrý. Okrem toho je tiež pitta mierneolejovitá, kvapalná, ľahká a má mäsitú vôňu. Podobne, Pittoví ľudia majú teplé telo, prenikavý pohľad, ostré názory a prenikavú inteligenciu. Keď sa však dostanú do nerovnováhy, stávajú sa popudlivými a “ohnivými”. Tiež majú sklon k nadmernému poteniu a prenikavo zapáchajúcemu potu.

Faktory vedúce k narušeniu pitty

Pitta sa veľmi rýchlo dostane do nerovnováhy pri nadmernom užívaní pálivých, kyselých, slaných a horúcich potravín a nápojov, alkoholu, a čohokoľvek, čo spôsobuje pocit pálenia. “Ohnivé” emócie ako hnev, žiarlivosťa a podráždenosť, a takisto nadmerné opaľovanie sa, sauna či nepravidelné stravovanie majú na pittu neblahý vplyv. 

Pittu vyrovnávajúci životný štýl

Aby si človek udržal Pittu vyváženú, potrebuje zaviesť jej opačné vlastnosti do svojho jedálnička, spôsobu stravovania a taktiež životného štýlu. Na vyrovnanie pittových kvalít ako je horúca, ostrá, prenikavá a mobilná je potrebné aby sa človek udržiaval v pohode, pokoji a chládku – jak fyzicky tak aj psychicky.

Pittový človek by sa mal vyhýbať prílišnému opaľovaniu, hlavne s prázdnym žalúdkom. Taktiež cvičiť by mal počas chladnejšej časti dňa, teda skoro ráno alebo večer. Pittový ľudia všeobecne majú veľmi silné trávenie, a preto by nikdy nemali vynechávať jedlo. Ak budú odďalovať jedlo až kým budú príliš hladný, môže to u nich spôsobiť pálenie žáhy a bolesti hlavy. Vylučovanie by malo byť pravideľné každý deň, aby sa vyhli tomu, že sa nahromadené toxíny (áma) zmiešajú s pittou (veľmi častá príčina rôznych druhov krvácania a mnohých kožných problémov). Na udržanie pravideľného vylučovania a taktiež podporu trávenia je pre pittového človeka vhodné pravideľné užívanie jednej lyžičky prášku Amalaki, spolu so šálkou vlažnej vody večer pred spaním

Pretože jedným z hlavných sídiel pitty je koža, pittový ľudia majú veľmi citlivú kožu náchylnú k spáleniu, akné, ekzémom, vyrážkam či žihľavke. Na upokojenie kože by mali používať prirodzene chladiace preparáty (oleje, mydlá a šampóny) z kokosu, ruže, santalového dreva, či nímu. Mali by sa vyhýbať akýmkoľvek chemikáliám, jak v čistiacich prostredkoch a mydlách, tak v potrave ktorú prijímajú, pretože chemikálie sú príliš prenikavé a horúce. Odev by mal byť voľný, vyrobený z prírodných textílií, ako je hodváb a bavlna.

Pittoví ľudia by vždy mali ísť do postele pred desiatou a vstávať o piatej – šiestej ráno. Oni však naopak milujú do polnoci čítať a až potom ísť spať, čo zvyšuje Pittu ešte viac. Na podporu hlbokého spánku je pre nich vhodná šálka teplého mlieka so štipkou kardamónu pred tým, než idú do postele. Pomáha tiež ľahká auto-masáž pokožky na hlave a šliap kokosovým olejom. Tiež je vhodné nakvapkať 1-2 kvapky santalového oleja pod vankúš, čo pomôže rozbúrenú pitta dóšu upokojiť..

Vzhľadom k tomu, Pittoví jedinci majú tendenciu byť veľmi cieľavedomí a taktiež perfekcionisti, je pre nich zvyčajne dosť ťažké odtrhnúť sa od práce. Mali by sa preto snažiť udržiavať rovnováhu medzi prácou a dobou odpočinku, a vyhradiť si aspoň 30 minút denne na meditáciu, jógové asány a chladiace typy pranayám ako sú Šitali alebo Šitkari.

Stravovacie doporučenia

Každý, kto má pittovú konštitúciu alebo zvýšenú Pittu by mal jesť prevažne potraviny sladkej, horkej a trpkej chuti, a minimalizovať slanú, kyselú a štipľavú. Deň by mali začať ryžou uvarenou v mlieku; vhodn= sú však tiež pšenica, kukurica a ovsenné vločky. Ako ak u iných dóš, hlavné jedlo dňa by mal byť obed, pretože v tom čase je náš “tráviace oheň” najsilnejší.

Čo sa týka zeleniny, pittoví ľudia by sa mali vyhýbať nadmernému užívaniu cibule, cesnaku, paradajok a špenátu. Pokiaľ ide o ovocie, vhodné sú zrelé a sladké druhy, mali by však z jedálnička vylúčiť citrusové plody a akékoľvek iné, kyslé druhy ovocia. Obilniny ako je jačmeň, ovos, pšenica a basmati ryža sú veľmi dobré na vyváženie pitta dóši, rovnako ako aj strukoviny – fazuľa, mung fazuľky, cícer, sója a produkty zo sóje. Mlieko, ghí a cmar sú tiež vhodné, avšak striedmosť by mala byť v užívaní kyslj smotany, jogurtu a syrov. Ako náhrada za jogurt je vhodné “lassí” – nápoj pripravený vyšľahaním jogurtu a vody (1:1) a pridaním buď trošky prírodného cukru alebo soli, a rôznych trávenie podporujúcich korenín (zázvor, kardamom, kumín, mäta, atď.). Oleje by tiež mali byť jedené s mierou. Sezamovému, arašidovému, mandľovému a horčičnému oleju sa treba vyhýbať, pretože sú príliš zahrievajúce.

Najvhodnejšie korenia pre pittu sú tie, ktoré podporujú trávenie, avšak na telo majú chladiaci účinok. Medzi ne patria koriander, koriandrová vňať, kardamom, kumín, fenikel, mäta a malé množstvá čerstvého zázvorového koreňa. Čili, kajenskému koreniu, horčičným semienkam, klinčekom a sušenému zázvoru je potrebné sa vyhýbať.

Farby a drahé kamene ako terapia

Najvhodnejšie farby na schladenie pitty sú biela, zelená, modrá a fialová. Pittoví ľudia by sa mali vyvarovať noseniu zahrievajúcich farieb ako je červená, žltá a oranžová. Medzi drahé kamene ktorá upokojujú pittu patria perly, biely koral a opál. Najvhodnejšie éterické oleje sú santalové drevo, ruža a khus.

V budúcom článkom sa dozviete niečo viac o tom ako si v rovnováhe udržať, alebo do rovnováhy opäť dostať kapha dóšu.

Daniela Juričić

Viac nájdete na: http://www.ayurdharma.com/sk Súvisiace články:


(Prečítané 5 435 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.