google27eaa3905ca3fee3.html

Maľované tričko - pomôžte Maťke a jej dcérke

Ozvala sa po dvoch rokoch. V jej hlase bolo zúfalstvo: „Paľko, dcérke zistili Turnerov syndróm. Spadol nám svet. Úplne ma to vyradilo zo života, veľa cestujeme po nemocniciach… Od marca 2017 začala mať vážnejšie zdravotné problémy, preto sme začali chodiť po vyšetreniach. Vzhľadom na diagnózu bude musieť byť sledovaná v približne pätnástich ambulanciách. Genetické vyšetrenia, ktoré jej spravili, teraz v septembri potvrdili toto ochorenie,“ hovorila o dcérke, študentke bilingválneho anglického gymnázia v Banskej Štiavnici. Prejavy Turnerovho syndrómu mala už v ranom detstve, nikto im ale nevenoval väčšiu pozornosť, lekári ich nepripisovali tejto závažnej diagnóze. „Má vrodené srdcové chyby, nízky vzrast, žalúdočné problémy, reflux, intoleranciu na potraviny, niekoľkokrát bola operovaná na oči, kožné pigmentové névy, poruchy imunity, chýbajú jej niektoré orgány, s diagnostikou nie sme na konci… Nestíham platiť nájom, nemám poplatené základné veci, všade dlžím. Ako umelkyňa momentálne nemám zákazky, sezóna v Podhájskej mi začne až s príchodom leta. Paľko, pomôž, ty máš okolo seba silný okruh dobrých ľudí.

Nie som zástancom metódy: „tu je patália a tu číslo účtu, ľudia dobrí, posielajte peniažky“. V určitých prípadoch áno, ale ja som vždy za to, aby sa človek snažil sám seba aktivovať. Prejavil svoju vnútornú silu, povedal svetu: „Toto a toto viem, nechcem nič zadarmo. Podporte ma kúpou mojich výrobkov, dajte mi objednávku.“ Ak človek klesne k tomu, aby mu druhí iba dávali peniaze, nič to nevyrieši. Raz tok ustane, dlhy znova narastú a človek zostane ešte viac paralyzovaný. Cesta je vzchopenie sa. Mantra na každú nepríjemnú vec je: „Zvládnem to!“. Postavte sa nedobrej situácii čelom, rozhodnite sa, buďte kreatívni, začnite konať a začnú sa diať zázraky. Akoby ste pred sobou začali tvoriť vlnu, ktorá to nepríjemné odsunie a pripoja sa k vám sily dobra, ktoré vám naopak napomôžu.

Proces maľovania trička

A tak sme s Levičankou Maťou vymysleli, že si môže chodiť predávať svoje „lapače snov“ a iné jej nádherné výrobky na moje prednášky. Prvýkrát bola v Bratislave, kde v priestore KD Vajnorská nádherne vymaľovala aj vstupný vestibul. Kreslí totiž aj na sklo, zdobí výklady. V lete zasa zdobí turistov v Podhájskej henou… Bola aj na mojej prednáške vo Zvolene a príde aj na moje prednášky do Levíc, Nových Zámkov, Malachova, Prievidze a Trenčianských teplíc… Tým, že si vybavila auto, naložila svoje výrobky, rozložila vlastné stoly, všetko si to zmenežovala, minimálne mne neverbálne povedala: „Som bojovníčka! Dám to! Nevzdám sa! Podniknem všetko, čo môžem a je v mojich schopnostiach.“ Vďaka tomuto má moju podporu. Toto už nie je opustenie sa „ľudia zachráňte ma“, toto je obojsmerné prúdenie energie „potrebujem podporu, ale aj ja vám za to dám kus seba… krásu, ktorú viem vyrobiť…“

Maľovanie výkladov - pomôžte Maťke a jej dcérke

Maľovaný výklad od Mati

Aj v najväčšej chorobe, bolesti, či starobe blízkeho človeka sa naučte neaplikovať na neho ľútosť. Keď niekoho ľutujete, hovoríte mu tým, že ho nemáte v úcte, lebo ho považujete za nižšieho, za slabocha, alebo hlupáka, ktorý nemá na to, aby ťažkú životnú etapu zvládol sám. Nemá to nič spoločné s láskavým súcitom. Aj keď vnucovaním robíte niečo za druhého, preukazujete mu tým neúctu. Keď ktosi spadne, zdvihnite ho, ale kráčať ho už nechajte samého.

Maťa vstala sama. Je v mojich očiach hrdinkou, ktorá ako slobodná matka prijala výzvu choroby jej dcérky a nevzdáva sa. Vždy som odmietla pozerať Modré z neba a podobné relácie zobúdzajúce v človeku ľútosť. Tento blog som napísal, aby som vo vás zobudil súcit. Ak budete cítiť podporiť krízový rodinný rozpočet Martiny kúpou jej výrobkov (pokojne aj kúpou trička s motívom, ktorým som bol obdarovaný ja, vôbec sa ma nedotkne, keď stratí status „jediného“ – naopak, je prekrásne, bude ma tešiť, keď svet zaplavia tieto trička :-)) na niektorej mojej prednáške, alebo priamo od nej.

Maľovanie na výklad - pomôžte Maťke

Detail maľby výkladu

Kontaktovať ju môžete cez jej osobnú FB stránku alebo mail:matanehezova@gmail.com, telefón: 0918783571, číslo účtu: SK0509000000005135750370. Prípadne jej zadať vytvorenie nejakého cieleného umeleckého diela (Maťa maľuje aj obrazy), alebo jej dať zákazku a vy získate nádherne vyzdobený výklad vášho obchodu, predajne, či firmy, konajte. Maľovanie na sklo berie Maťka teraz ako primárny zdroj prijmu a s najmenej komplikáciami. Nesmierne vám ďakujem aj za ňu.

Želám vám nádherný deň. Paľko von Nielen Maťke palčeky držko


Súvisiace články:


Maľované trička od Mati


 

(Prečítané 326 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.