Ako sa brániť proti nepríjemnému hmyzu
Letná príroda, akokoľvek nádherná a lákavá, má aj svoju agresívnu tvár. Zatiaľ, čo my sme skalopevne rozhodnutí pohodlne sa uvelebiť na terase, v chate, pri vode alebo v lesíku, všade čakajú roje hmyzu, rozhodnuté vyštartovať do útoku. A my, či sa nám chce alebo nie, musíme zahájiť protiútok.
KOMÁRE

Komárov poznáme cca 3000 druhov. V SR žije približne 50 druhov a z nich sú najrozšírenejšie a najvýznamnejšie tri rody – culex ( komár dotieravý ), aedes ( komár útočný a komár jarný), anopheles ( v SR sa vyskytujú už v menšom množstve ). Pri povodniach sa premnožuje hlavne komár útočný. Na obrázku ázijský Komár tigrovaný
Prečo tie potvory vlastne štípu? Zatiaľ čo samčekovia komárov mierumilovne cuckajú nektár, samičky prahnú po našej krvi. Potrebujú ju pre život – na vyliahnutie vajíčok a preto, vedené materinským inštinktom, nemilosrdne štípu. Najusilovnejšie medzi zotmením a východom slnka, počas teplých a vlhkých dní už popoludní. Komáre nemajú žihadlo, ale akýsi sosáčik, ktorý neobsahuje jed. V slinách, ktoré sa prenášajú pri bodnutí, sa však nachádzajú proteíny, ktoré u človeka môžu vyvolať alergiu.
Reakcie na uštipnutie komárom môžeme rozdeliť do piatich štádií:
- Prvý štípanec ostane bez následkov.
- V druhom štádiu prichádza k oneskorenej reakcii: desať až dvanásť hodín po uštipnutí vznikne svrbiaci štípanec.
- V treťom štádiu vzniká pocit svrbenia okamžite. Staršie, aj týždeň staré štípance sa môžu v dôsledku nového uštipnutia reaktivovať.
- Vo štvrtom štádiu prichádza iba k okamžitej reakcii a pocit svrbenia prejde po desiatich minútach.
- Iba človek, ktorý je dlhý čas vystavený útokom komárov, prejde do piateho štádia, v ktorom už neprichádza k žiadnym alergickým reakciám ani symptómom Preto sa na afrických safari škrabú po bodnutí hmyzom iba turisti, ale nikdy nie domorodci.
Obrana: alternatívou hysterického behania so zloženými novinami sú rozličné BIO repelenty, elektrické odpudzovače hmyzu, sviečky, olejové lampy (samozrejme iba horiace) alebo akustické odpudzovače. Údajne pomáha aj cigaretový dym. Môžete sa natrieť Alpou, v ktorej ste rozpustili niekoľko klinčekov.
VČELY

Včela medonosná je blanokrídly hmyz. Niektoré včely žijú samotársky, ale včely, ktoré sa vyskytujú v našich krajoch, vytvárajú spoločenstvá zvané včelstvá. Jedno spoločenstvo obsahuje asi 40 000 až 70 000 jedincov.
Včely, osy, sršne a čmeliaky sa vyskytujú v prírode po celý rok okrem zimy. Zatiaľ čo včela je užitočná, pretože opeľuje rastliny a produkuje med, patrí osa medzi záhradných škodcov a napáda aj iný hmyz. Čmeliak je takisto dôležitým pomocníkom pri opeľovaní a aj keď nás často vystraší svojim hlbokým bzučaním a veľkosťou, je v podstate priateľský a na človeka neútočí. Aj napriek tomu sa nesnažte chytiť ho do ruky, pretože vás určite (a celkom iste nie priateľsky) bodne. Najagresívnejšia spomedzi vymenovaných druhov hmyzu je osa, ktorá môže na rozdiel od včely bodnúť aj viackrát. Je sfarbená podobne ako včela – žlto-hnedo, ale má štíhlejšie telo.
Obrana:
Včely. Nenoste pestré oblečenie – včely si ho mýlia s kvetmi a tam, kde viete, že sa môžu vyskytnúť včely, nechoďte naboso. Bodnutie včely je bolestivé a pálivé, ale nebezpečné je iba pre alergikov. Ak vás predsa neminie, potrite postihnuté miesto ľadom alebo citrónom.
OSY

Osa obyčajná dorastá do veľkosti až 15 mm. Je rozšírená v značnej miere. Dospelé osy sa živia nektárom a sladkým ovocím, v ktorom vykusujú dužinu. Larvy ôs sa živia hmyzom. Dospelé robotnice lovia húsenice, muchy a ďalší drobný hmyz, ktorý nosia do hniezda ako potravu pre svoje larvy.
Osy. Rovnako ako u včiel. Bodnutie osy je bolestivejšie a odznieva pomalšie.
Čmeliak. Čmeliaka nedráždime prudkými pohybmi ani nezabíjajme. Jeho bodnutie svrbí a mierne opuchne. Stačí ho potrieť citrónom.
Sršeň. Jeho bodnutie je nebezpečné iba pre alergikov. Sršne by sme nemali odháňať rýchlymi pohybmi, mávaním rúk ani kúskami odevov – sršne bodajú iba v sebaobrane. Ich bodnutie je bolestivé.
—
Sonja Vodrážková
Dobré recepty na bio-repelenty tu – Klíšťata a komáři – domácí biorepelenty
Tip od Eugeniky:
Gennadij P. Malachov – Jak se zbavit parazitů
Množstvo rád, ako sa brániť voči parazitom rôzneho druhu vrátane energetických. Každý človek má nejakých parazitov, ale nie každý preto ochorie. To hrozí iba tým, ktorí si znečisťujú alebo oslabujú organizmus nevhodnými emóciami, životným štýlom, zvykmi a stravovaním.
Kniha popisuje druhy najškodlivejších parazitov, a to fyzických (mikróby, vírusy, hlísty…) aj energetických (myšlienkové formy, energetické bytosti, urieknutie a prekliatie, démoni, energetickí upíri), dáva jasný návod, ako zistíme prítomnosť parazita v tele, a najmä uvádza prírodné metódy očisty organizmu od parazitov, vrátane očisty životného poľa (aury).
Úryvok: Léčba chlamydií je nesmírně těžká, protože tito malí zákeřní parazité žijí uvnitř bičenek a ty se v lidském organismu dobře přizpůsobily, zejména se naučily maskovat před imunitním systémem. Léčba probíhá ve dvou etapách: v první je třeba se zbavit bičenek a ve druhé chlamydií. K druhému kroku se přistupuje sedm až deset dní po léčbě bičenkové nákazy. Nezbytná je též očista organismu a stimulace obranyschopnosti. Co vlastně proti chlamydiím zabírá? Elixír Trojčátko, pelyněk, petrolej a lihová česneková tinktura. Chlamydie nesnášejí vtírání staré uriny do pokožky. K dalším metodám patří potírání pohlavních orgánů kyselou vodou a procedury v páře s pelyňkovým, březovým, dubovým nebo smrkovým koštětem.
Pôvodná cena: 11.61 EUR, Naša cena: 10.45 EUR, Zľava: 10.00 %
Súvisiace články:
One Response to Ako sa brániť proti nepríjemnému hmyzu
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Svet je dnes taký rýchly, že do tej istej rieky nestihneš vstúpiť ani raz. Mali by sme spomaliť a trochu viac sa uvoľniť. Aj o tom píšem...Kategórie
ja sa nebránim lebo mi to nepomáha, skôr na štípance natieram gél novosil nech rýchlejšie zmiznú